Mine sisu juurde

Eduskund

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljeltEduskunta)
Eduskund
Eduskunta
Tüüp
Tüüp Ühekojalineparlament
Ajalugu
Asutatud 9. mai 1906
Eelnev Soome maapäev
Juhtkond
Esimees Jussi Halla-aho,Põlissoomlased
alates 21. juunist 2023
Esimene aseesimees Paula Risikko,Koonderakond
alates 21. juunist 2023
Teine aseesimees Tarja Filatov,Sotsiaaldemokraatlik Partei
alates 12. aprillist 2023
Struktuur
Kohtade arv 200
Fraktsioonid
Volituste kestus Neli aastat
Valimised
Valimissüsteem Proportsionaalne
Esimesed valimised 16. aprill 1907
Viimased valimised 2. aprill 2023
Järgmised valimised 2027 või varem
Kogunemispaik
Eduskunna hoone,Helsingi
Veebileht
eduskunta.fi
riksdagen.fi
Soome parlamendihoone
Parlamendihoone trepid

Eduskund(soome keeleseduskunta,rootsi keelesriksdagen) onSoomeparlament.See on ühekojaline ja koosneb 200 otse rahva poolt valitavast liikmest. Eduskund töötab SoomepealinnasHelsingis.

Parlamendihoone(soome keeleseduskuntatalo) asub HelsingisMannerheimintieääres. See ehitatiJohan Sigfrid Siréniprojekti järgi1920. aastatelja avati7. märtsil1931.

Eduskunna eelkäija oliSoome maapäev,mis oli asutatud aastal1809,pärast Soome minekutVenemaavõimu alla.

Tänapäevasel kujul loodi Eduskund1906.aastal. Esimesed Eduskunna valimised toimusid15.ja16. märtsil1907.Soome oli esimene maa, kusnaisedsaidmeestegavõrdseaktiivsejapassiivse valimisõiguse.Ühtlasi said valida kõik Soome elanikud, sealhulgas need, kellele ei kuulunud maad, ja ükskirahvuspolnud valimisõigusest ilma jäetud. Eduskunda valiti 19 naist, mis oli tollal pretsedenditult suur arv.

Esimestel aastatel takistasid Eduskunna tegevustSoome suurhertsogiriigiriigipeaNikolai IIjaVenemaa sõjaväeohvitseridestmoodustatudSoome valitsus,kes juurutasvenestamispoliitikat.Eduskund ei olnud tsaarivalitsusele kuulekas ning sellepärast saatis Nikolai II peaaegu igal aastal Eduskunna laiali ja korraldas uued valimised. Tõelise võimu sai Eduskund kätte alles pärastveebruarirevolutsiooni1917.

Pärastoktoobrirevolutsioonikuulutas Soome ennast6. detsembril1917 iseseisvaks ja puhkesSoome kodusõda,milles Soome senati juhitudSoome valgekaartpurustassotsialistideSoome punakaardi.Ühtlasi käis arutelu, kas Soomest peaks saamakuningriikvõivabariik.Esialgu oli ülekaal monarhistidel, kelle mõjul valis Eduskund1918.aasta sügisel Saksa vürstiVäinö ISoome kuningaks. KuidSaksamaakaotuse tõttuEsimeses maailmasõjasloobus Väinö I troonist.1919. aasta parlamendivalimistelsaid vabariiklikud erakonnad kolmveerandi kohtadest ja uue kuninga valimine ei kerkinud enam kunagi päevakorda.

Siiski oli monarhistidel nii palju mõju, et Soome loodipresidentaalse riigina,kus presidendil oli väga suur võim. Selliseks jäi Soome enam kui 70 aastaks, kuni1991.aasta põhiseadusreformini. Eduskunnal ei olnud siis palju võimu. Ühtlasi kuulus Eduskunda palju erakondi, kellest osa ei soovinud valitsusse kuuluda. Sellepärast iseloomustasid seda aega sagedased valitsusevahetused. Alles1980. aastatel,kuiSoome presidentoliMauno Koivisto,sai Soome valitsused, mis püsisid terve parlamendivalimistevahelise aja.

Talvesõjaajal põgenes eduskund HelsingistKauhajoele.

2000. aasta põhiseadusreformiga vähendati presidendi võimu ja Soome muudetiparlamentaarseks riigiks.Valitsuse ja Eduskunna käes olev võim suurenes. Ühtlasi likvideeriti rahvusvähemuste võimalus seaduseelnõusid blokeerida ja sätestatiEuroopa Liiduseaduste arutamise kord Eduskunnas.

Naissaadikute osakaal on Soome parlamendis olnud läbi aegade maailma suurimaid: aastal 2003 valiti esinduskogusse 75 naist.

Parlamendivalimised

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisSoome parlamendivalimised

Valimised toimuvad iga nelja aasta järel. Esinduskogu valimisteks jagatakse Soome 15 valimisringkonnaks. Kõik kohad selgitatakse ringkonnasavatud nimekirjadegad'Hondti meetodil.Iga valija saab hääletada ainult ühe kandidaadi poolt.AhvenamaalonSoome Vabariigi põhiseadusejärgi üks koht Soome parlamendis.

Viimased parlamendivalimised toimusid2023. aastal.