Mine sisu juurde

Friedrich I Barbarossa

Allikas: Vikipeedia
Friedrich Barbarossa poegadega

Friedrich Barbarossa(1122või112410. juuni1190) oliSaksakuningasalates1152.aastast,Saksa-RoomaRooma keiseralates1155.aastast kuni surmani 1190. aastal. Ta oli kaŠvaabimaahertsogFriedrich IIInime all1147–1152 (tegelikult jäiŠvaabimaa hertsogiriigivalitsejaks kuni surmani). Teda peetakse üheks võimekaimaks ja edukaimaksSaksa-Roomakeisriks. Ta suutis oma valdustes kehtestada korra ning stabiilsuse. Ta hukkus teelKolmandasse ristisõtta,kui läks ujuma kiirevoolulisseSalephijõkkeVäike-Aasias.

Liignime Barbarossa,itaalia keelespunane habe,saksa keelesKaiser Rotbartsai ta Itaalia sõjakäikudes.

Saksa-Rooma keisririigi keisrivõimu kõrgajaks võib lugeda12. sajandit,mil valitsesid edukad monarhidFriedrich BarbarossajaHeinrich VI.

Švaabimaa hertsog

[muuda|muuda lähteteksti]

Friedrich Barbarossa oliHohenstaufenitedünastiaŠvaabimaahertsogiFriedrich IIjaWelfidesuguvõsa esindaja Judithi poeg. Friedrichi vanaisa oliŠvaabimaa hertsogFriedrich Ija tema ema oliSaksa-Rooma keisriHeinrich IVtütar Agnes.Friedrich II-l ei õnnestunud1125.aastal Saksa kuningaks saada ning ta oli edasisest üritamisest loobunud. Kuid tema vend ja Barbarossa onu,FrangimaahertsogKonradjätkas võitlustLothar von Supplinburgivastu ning valiti viimaks1138.aastal ka Saksa kuningaks. Konrad oli esimene Saksa kuningas pärastSaksa-Rooma riigiloomist, kes ei saanudki Saksa-Rooma keisriks. Noort Friedrich vonHohenstaufenitmainiti esimest korda 1147. aastalFriedrich IIInime all,Švaabimaa hertsogikssaamise tõttu. Samal aastal läks ta kuningas Konradi kaaskondlasenaTeise ristisõtta.Ristisõjast tagasi jõudes sai ta kuninga üheks tähtsaimaks lähikondlaseks.

Saksa kuningas

[muuda|muuda lähteteksti]

Enne oma surma nimetas Konrad troonipärijaks, Saksa kuningaks, oma vennaFriedrichipoja Friedrichi. Kui Konrad suri, olid Friedrich jaBambergipiiskop Eberhard ainsad tunnistajad ning kuningas nimetas nende kuuldes noore Friedrichi oma järglaseks. Kõigest mõne nädala pärast valiti Barbarossa1152.aastalKölnisuueksRoomlaste kuningaks,veidi tekitasid vaid pingeidSaksimaahertsogiHeinrich Lõviambitsioonid, kuid need õnnestus maandada. Kuningas Konradi 6-aastane poeg nimetati aga uueksŠvaabimaa hertsogiks(Friedrich IVnime all) ning tulevaseks troonipärijaks, kuid viimane hukkus sõjakäigulRooma(1167), misjärel Švaabimaa läks Barbarossa 3-aastasele pojaleFriedrich V-le.

Saksa-Rooma keiser

[muuda|muuda lähteteksti]

Paavst (1154–1159)Hadrianus IVuuendasjaanuaris1155Eugenius IIIjaSaksa kuningaFriedrich I Barbarossa vahel sõlmitud Konstanzi rahulepingut, soovides kuningalt abi võitluseks Roomas võimul olnudkommuunijaSitsiilia kuningriigiganing paavsti kutsel saabus FriedrichItaaliasseja omavahelistest erimeelsustest hoolimata kroonis paavst ta18. juunil1155Rooma Peetri kirikusSaksa-Rooma keisriks.

Keiser Friedrich I Barbarossa taaskehtestasBurgundia krahvkonnaskeiserliku mõjuvõimu, vangistas krahvGuillaume IVvenna ja laiendas oma mõju, abielludes pärast Guillaume IV surma Renaud III tütre ning Guillaume IV vennatütre ja pärijaBéatrice I-ga,olles (1156–1190) tema abikaasa ja kaasvalitseja; pärast Béatrice surma ainuvalitseja. Pärast keiser Friedrichi surma aastal 1190 sai tema noorem poegOtto IBurgundia krahvkonna ja omandasülemkrahvitiitli.

Pikemalt artiklisBurgundia krahvkond,"Franche-Comté"

Aastal 1156 lähenes Hohenstaufenist keiser Friedrich IWelfidele.1156. aastaRiigipäevalRegensburgissunnitiHeinrich JasomirgottBaieri hertsogkonnastSaksimaahertsogiHeinrich Lõvikasuks loobuma. Kompensatsiooniks ülendatiBabenbergideAustria markkrahvkondvõrdseksSaksa-Rooma riigiAustria hertsogkonnaks.

Friedrich I nimetas 1156. aastal oma noorema vennaKonrad der Stauferiesimeseks pärilikuksReini pfaltskrahvkonnapfaltskrahviks(1156–1195). Reini pfaltskrahvkonna valdusega liidetud territooriumid algasidHohenstaufenitevaldustestFrangimaaljaReinimaal(Hohenstaufenite muud harud said valdusiŠvaabimaal,Franche-Comtéja nii edasi). Suur osa sellest oli nende keiserlikelt eelkäijatelt,Saali keisritelt,ja osa Konradi emapoolsetelt eelkäijateltSaarbrückenist.Aastal 1195 läks Pfalz Staufeni krahvi pärija Agnese abielu kauduWelfidele.13. sajandi algul langes territoorium Welfi pärija Agnese abielu kauduWittelsbachiBaieri hertsogitele,kes olid kaBaieripfaltskrahvid.

Itaalia sõjakäigud

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisGvelfid ja gibelliinid,Itaalia kuningriik (keskaegne),Sitsiilia kuningriik

Saksa-Rooma keiserFriedrich I sooritas sõjaretki Itaaliasse, eesmärgigaSaksa-Rooma riigikeiserlikku võimu seal laiendada, tema toetajad said tuntuks kuigibelliinid(Ghibellini).Lombardia Liigaja selle liitlased, kes kaitsesid Itaalia keskaegsete kogukondade iseseisvust keisri sissetungide vastu, said tuntuks kuigvelfid(Guelfi).

Saksa kuningasOtto Ioli vallutanud Itaalia kuningriigi ja krooninud end 962RoomasSaksa-Rooma keisriks.Sellest ajast alates olid Itaalia kuningad alati ka Saksa kuningad ja Itaaliast sai seegaSaksa-Rooma riigiosastiskuningriik, koosSaksa kuningriigi(regnum Teutonicorum) ja – aastast 1032 –Burgundiaga.Üldiselt jättis asjaolu, et monarh viibis peamiselt eemal, veetes oma aja Saksamaal, Itaalia kuningriigi vähese keskvõimuga. Võimuvaakumi täitsid järk-järgult paavst ja piiskopid, samuti üha rikkamad Itaalia linnad, mis haarasid järk-järgult ümbritsevaid maapiirkondi. Pärast keiserOtto IIIsurma aastal 1002 sai üks viimastest Berengari järglastest, markkrahvArduin,isegi Itaalia krooni ja alistas Kärnteni hertsogiOtto Ijuhitavad keiserlikud väed.

Itaalia alad,Saksa-Rooma keisririigis(punasega)12.ja13. sajandil

1045.aastal kuulutati Saksa kuningate võimu all olevaItaalia kuningriigipõhjaosas asuvasMilanosvälja autonoomse valitsusegakommuunning Milano asus teiste tugevate linnadega naguPavia,Cremona,LodijaComogavõitlema ülevõimu pärastLombardias.1158.aastal toimusMilanolinnas ülestõus, mille keiser Friedrich I Barbarossa maha surus ja nõudis1158.aastaRoncaglia riigipäevalkeisririigi otsest kontrolli Itaalia üle ja alustas Itaalia linnade ametnike (podestà) asendamist enda esindajatega.1164.aastal moodustasiVerona,Padova,Vicenzalinnade jaVeneetsia vabariigiLombardia Liiga. Liigat toetas ka paavst (1159–1181)Aleksander III,kes soovis näha Friedrich I võimu vähenemist Itaalias.

1154.aastal saabus Friedrich paavstiHadrianus IVkutselItaaliassevõitluseks Roomas võimul olnudkommuunijaSitsiilia kuningriigigaja omavahelistest erimeelsustest hoolimata kroonis paavst Friedrichi18. juunil1155Rooma Peetri kirikusSaksa-Rooma keisriks.

1158.aastal tegi Friedrichi I teise Itaalia sõjaretke, mille käigus septembris piiras ja vallutas taMilano,Lombardias.1159. aastal toimus aga linnas ülestõus ja keisrivõimu esindajad aeti ära.

1159.aastal tegi Friedrichi I sõjakäigu ülestõusnudCrema,Bresciaja Milano vastu, allutas need ja hävitas linnad, pagendades linnaelankud.

1163.aastal alustas Friedrichi I sõjakäiku Rooma vastu.7. septembril1159 valitiAleksander IIIpaavstiks. 1159. aasta 7. septembril valis 8Saksa-Rooma keisritFriedrich I Barbarossat pooldanud kardinalivastupaavstiksVictor IV,kes pühitseti4. oktoobrilkeisri saadiku Wittelsbachi krahvi Otto heakskiidul ametisse. Keiser Friedrich oliskismapuhkemisel esialgu neutraalne, kuid kutsusveebruaris1160vastuolude lõpetamiseksPaviaskokkukirikukogu,kus osalesid valdavalt Saksa ja Itaaliapiiskopid,kes pidasid legitiimseks paavstiks Victor IV-t, keda seejärel tunnustas ka keiser. Aleksander III pani esmaltkirikuvandealla Victori ja ekskommunitseeris seejärel 1160Anagnisinodil Friedrichi. 1160. aastaToulouse'is toimunud kirikukogul osalenud piiskopid tunnustasid paavstina Aleksandrit ja tema rivaal Victor IV mõisteti hukka. Aleksander III siirdusaprillis1162Prantsusmaale,kust naasis Roomanovembris1165,kuid pidi1167Friedrichi tõttu minemaBeneventosse,sealt edasi Anagnisse jaVeneetsiasse.Friedrich jaPrantsusmaa kuningasLouis VIIolidseptembris1162 valmis vahendama skisma osapooli Saint-Jean-de-Losne'is kavandatud sinodil, kuid nende püüded jäid tulemusteta ning Victor IV mõistis 7. septembril 1162 Aleksandri taas hukka, Aleksander mõistis vastupaavsti aga hukka samal aastalMontpellier's toimunud sinodil.

Põhja-ItaaliaVeneetsia,Vicenza,VeronajaPadualinnad moodustasidVerona Liigakeisri vastu ning keisril ei olnud piiravalt vägesid nende löömiseks. Victor IV surma järel seni vastupaavsti soosinud valitsejad asusid toetama Aleksandrit.1165.aastal tegi Friedrichi I sõjakäigu Rooma jaAleksander IIIvastu ning tõstis paavstitroonilevastupaavstPaschalis III.1166.aastal võitis Friedrichi I vastaseidMonte Porzio lahingus,kuid oli seejärel sunnitud vägesid tabanud haiguste tõttu taganema Saksamaale.

1174.aasta septembris alustas Friedrichi I oma viiendat Itaalia sõjaretke, kaasates palgasõdureidBrabantist,surumaks maha pidevad Lombardias toimuvad mässud ja lahendamaks oma tülid paavstiga. Tema nõo hertsogHeinrich Lõviväed ei võtnud taas keiserlikust sõjakäigust osa. Friedrichi sõjakäigu ajendiks oli kättemaks ning selle eesmärgiks oli Lombardia Liiga täielik hävitamine ja paavstAleksander IIIkõrvaldamine.

1176.aasta29. mailFriedrich I Barbarossa juhitudSaksa-Rooma riigivägede jaLombardia Liigavahel toimunudLegnano lahingussai keiserlik armee sai suure kaotuse osaliseks.1177.aastal sõlmitudVeneetsia rahugaleppisid Friedrich I ja paavst Aleksander III ära. Keiser tunnustas paavsti suveräänsustKirikuriigiüle,Toscana markipaavstilääninaja vastutasuks tunnustas Aleksander keisrit kui Keiserliku kiriku ülemisandat.

Lombardia linnadega sõlmis ta1177.aastal vaherahu ning alles1183.aastal nõustus Friedrich IKonstanzi rahuganende õigusega linnade võimukandjaid ise valida. Konstanzi rahuleping valati pronksi. Märgina sellest, et rahu oli tõesti kehtestatud, abiellus 1186. aasta27. jaanuarilFriedrich I Barbarossa poegHeinrich VI,hilisem isa järglane tema troonil, MilanosHauteville dünastiaSitsiiliakuningaWilhelm IItädiCostanzaga.

Burgundia 12./13. sajandil:
██Arles'i kuningriik
██Hertsogkonna sõltlased

Burgundia kuningas

[muuda|muuda lähteteksti]

Keiser Friedrich I Barbarossa oli aastal 1156 saanudBurgundia kuningriigiläänepiirkonnad kindlalt kätte, abielludesBurgundia krahvkonnapärijannaBéatriceiganing Itaalia s'jakäigu lõppedes lasi ta end kroonida Burgundia kuningaks 1178. aastal. Kuningriik kasutas märkimisväärset autonoomiat. Riigi ülemkantsleri ametit hoidisTrieri peapiiskop,selle kinnitas1356. aasta kuldbulla.

Pikemalt artiklisArelaat

Võimuvõitlus Heinrich Lõviga

[muuda|muuda lähteteksti]

1142.aastal andisSaksa kuningasKonrad IIISaksimaa hertsogi tiitliWelfidedünastiastHeinrich Lõvile(Heinrich XII nime all). Heinrich Lõvi laiendas järk-järgult oma võimu üle Kirde-Saksamaa. Pärast kaBaieri hertsogkonnaomandamist, kui Friedrich I Barbarossa püüdis Welfidega leppida ja andis aastal 1156 WelfideHeinrich Lõviletagasi Baieri, ulatusid Heinrichi valdused rohkem kui kahe kolmandikuni Saksamaast,AlpidestkuniPõhjamerejaLäänemerenivälja, tehes temast võimsaima valitsejaKesk-Euroopas.Heinrich Lõvilaiendas Saksa võimu ja kristlust tänapäevaMecklenburgijaPommerisse.Heinrich Lõvi oli oma aja võimsaim Saksamaa vürst, kes soovis saada kaSaksa-Rooma riigikuninga- ja keisrikrooni.

Friedrichi I viiendast Itaalia sõjaretkest keeldusHeinrich Lõviosa võtmast. Friedrich ei andestanudHeinrich Lõvileseda, et viimane keeldus talle 1176. aastal appi tulemast. Kasutades ära teiste Saksamaa printside vaenulikkust Heinrichi suhtes,Halberstadti piiskopikaebust tema valduste hõivamise kohta ning Heinrich Lõvi mitteilmumistriigipäevale,lasi Friedrich1180.aastal piiskoppide ja printside kohtul tema üleWürzburgistagaselja kohut mõista, väites, et keiserlik seadus on traditsioonilise saksa õiguse suhtes ülemuslikum. Friedrich lasi Heinrichilt tema maad ära võtta riigivande alla panna ja ta lindpriiks kuulutada. Keiser Friedrich Barbarossa võttis temaltBaieri,BraunschweigijaSaksimaavalitsemisõiguse.

Welfide valdused Heinrich Lõvi ajal

Aastatel 1180–1181 toimus kodusõda Heinrich Lõvi ja keisri Friedrich Barbarossa vahel. Friedrich Barbarossa viis väed Saksimaale, vallutasBraunschweigi,mis oli Heinrich LõviBraunschweigi hertsogiriigipealinnaks ning piirasLübeckit.Heinrich Lõvi alistus Friedrich I Barbarossale, kes tagastas talle Braunschweigi valdused. Friedrich I Barbarossa jaotas Saksimaa mitmeks tosinaks otse keisrile alluvaks territooriumiks, andes territooriumi sellele oma liitlasele, kes oli selle varem Heinrich Lõvilt või tema allesjäänud toetajailt vallutanud. Aastal 1181 tükeldati vana Saksimaa hertsogkondGelnhauseni riigipäevalpaljudeks väikesteks osadeks.

Ida-Saksimaa sai Anhalti krahvBernhard,kes aastal 1180 sai kaSaksimaa hertsogitiitli. Lääne-Saksimaa suurim jagu antiVestfaali hertsogkonnanaKölni peapiiskopile.Saksidest piiskopid, kes olid enne seda vallanud suveräänset võimu oma territooriumitel, kuigi Saksimaa hertsogi eestkoste all, saavutasid sõltuvuse ainult keiserlikust valitsusest; sama juhtus ka suure arvu ilmalike krahvkondade ja linnadega.Baieri hertsogkonnaja territooriumi andis Friedrich I BarbarossaWittelsbachi dünastiastOtto I-le.SteiermargimarkSteiermargi hertsogkonnaksFriedrich I valduses.

Heinrich Lõvi pagendatiInglismaale,kust ta1189,kui Friedrich oli ristisõtta läinud, naasis. Ta sai aga taas lüüa ning pidi uuesti põgenema.

Euroopa,Vahemere maadeja Lähis-Ida riigid, Kolmanda ristisõja ajal ning ristisõdijate teekonnad
Pikemalt artiklisKolmas ristisõda

PaavstGregorius VIIIavaldas29. oktoobril1187 bulla "Audita tremendi", milles kutsus katoliiklasi alustama ristisõda. Paavst saatislegaadidSaksamaale,Prantsusmaale,TaanijaPoola,et valmistada ette Kolmandat ristisõda. Ka paavstClemens IIIsaatislegaadidEuroopariikidesse, et värvata Kolmandasse ristisõtta ristisõdijaid. Sõjakutsele vastas ka Friedrich I Barbarossa, kes nüüd oli juba küll üsna kõrges eas ning juhtis ka enda väed sõtta pühale maale. Teel läbi Bütsantsi kujunes tal konfliktBütsantsi keisriIsaakios II-ga vallutatavate maade valitsemise üle ning vallutas BütsantsiAdrianoopoli.Friedrich I aga paraku uppus ennePalestiinassejõudmist ning ta väed naasid koju.

Friedrich I oli abielusBéatrice I I(1143–1184),Burgundia krahvinnaga(1148–1184), kellega nel oli kuus poega, kellest kõigist said olulised aukandjad Saksa-Rooma riigis:

Eelnev
Friedrich II
Švaabimaa hertsog
11471152
Järgnev
Friedrich IV
Eelnev
Konrad III
Saksa kuningas
11521169
Järgnev
Heinrich VI
Eelnev
Konrad III
Itaaliakuningas
11521186
Järgnev
Heinrich VI
Eelnev
Konrad III
Saksa-Rooma keiser
11551190
Järgnev
Heinrich VI