Mine sisu juurde

Harold Urey

Allikas: Vikipeedia
Harold Urey
Harold Urey laboris

Harold Clayton Urey(29. aprill1893Walkerton,Indiana5. jaanuar1981La Jolla,California) oliAmeerika Ühendriikidefüsikokeemikjakosmokeemik,Nobeli keemiaauhinnalaureaat (1934).

Harold Urey lõpetas 1917. aastalMontana Ülikoolizooloogiaerialalbakalaureusekraadigaja 1923. aastal kaitses taCalifornia Ülikoolis Berkeleysdoktoritööideaalse gaasiioniseerivate olekute teemal. Pärast seda täiendas endKopenhaagenisNiels Bohrijuhitavasteoreetilise füüsika instituudis.[1]Seal puutus ta kokkuWerner HeisenbergigajaWolfgang Pauliga,hiljem Saksamaal kohtus taAlbert Einsteiniga.

Naasnud kodumaale, asus ta esialgu teadurina tööleJohns Hopkinsi Ülikooli.1929. aastal võttis ta vastu keemia kaasprofessori ametikohaColumbia Ülikoolis New Yorgis.1934. aastal edutati ta professoriks.[1]Pärast sõda töötas ta keemiaprofessorinaChicago Ülikoolituumauuringute instituudis, kus sai 1952. aastal Martin A. Ryersoni professoriks.[1]

Urey oli 1960. aastal asutatudCalifornia Ülikooli San Diegosprofessor (Professor of Chemistry-at-Large) ja keemiateaduskonna loojaid.

Urey põhilised uurimisvaldkonnad olidfüüsikaline keemiajatuumakeemia[2].Suurt huvi ilmutas takosmoseteadustevastu. 1960. aastatel oli taNASAkonsultant ja kuiApollo 11tõi 1969. aastalKuultkaasa kivimiproovid, uuris ta neid laboratoorselt[3].

Nobeli auhinnasai ta raske vesiniku (deuteeriumi) avastamise eest[4].Aastatel 1941–1945 võttis ta osaManhattani projektist,kus ta tegeles isotoopide lahutamise jauraanirikastamise küsimustega. Pärast sõda loobus ta isotoopide uurimisest ja hakkas tegelemakosmokeemiavaldkonnaga.

Ta onkosmokeemiarajajaid ja termini "kosmokeemia" kasutuselevõtja. Tema töödhapnik-18alal juhtisid ta uurimustenikeemiliste elementidelevimise kohtaMaaljatähtedel.1952. aastal ilmus tal varasemaid uurimusi kokkuvõttev töö "The Planets: Their Origin and Development".

Urey oletas, et Maa varane atmosfäär koosnes tõenäoliseltammoniaagist,metaanistjavesinikust.Üks temadoktoranteChicago ÜlikoolisStanley MillernäitasMilleri-Urey eksperimendis,et kui sellisele gaaside segule lisada vett ja tekitadasädelahendus,võivad moodustudaaminohapped,mida üldiselt loetakse elu ehituskivideks. Tema uurimused hapniku isotoopidega viisid uue uurimussuuna –paleoklimaatiliste uuringute– tekkeni.

Kuningliku Astronoomiaseltsi kuldmedal

Mälestuse jäädvustamine

[muuda|muuda lähteteksti]

Tema järgi on nimetatudimpaktkraaterKuulja 1989. aastal avastatudasteroid.Tema auks annabAmeerika Astronoomiaseltsplanetoloogiavaldkonnas alates 1984. aastast väljaH. C. Urey auhinda.California Ülikool San Diegoslõi Harold C. Urey õppetooli (Harold C. Urey chair), selle esimene hoidja oli professorJames R. Arnold.