Mine sisu juurde

Heerold

Allikas: Vikipeedia
See artikkel on üldmõistest; Pärnu ajalehe kohta vaataHeerold (ajaleht)

Baieriheeroldhertsogivapigatabardis

Heeroldoli ametnik, kes saadeti läbirääkimiste pidamiseks vastase juurde, samuti onkeskajalheeroldid kuulutanudmonarhivõi muufeodaalisandaametlikke teadaandeid ja korraldanudrüütliturniire.

Uusajalon heeroldid olnud peamiseltheraldikaasjatundjad valitsejaõukonnas.Mõnes riigis – sealhulgasSuurbritannias,Iirimaal,KanadasjaLõuna-Aafrika Vabariigis– on heeroldid praegu ametis riiklikult tunnustatudheraldikaasjatundjatena heraldika järelevalve- ja registriasutustes.

Antiikajaloli heerold isik, kes saadetiläbirääkimistepidamiseks vaenlase juurde, selles mõttesdiplomaadieelkäija. Heerold pidi teate edastama mõlemas keeles ja valju häälega.[1]

Ta hoidisheeroldikeppija oli seetõttu kaugele nähtav. Antiikajal peeti heeroldikeppirahu,rahumeelse kaubavahetuse, heade sõnumite jaisikupuutumatusesümboliks. Heeroldikeppi kaunistavamaokujutisetähendus ja kepi võimalik seosMercuriusekepiga ei ole lõplikult selge.[1]

Valitseja teenistuses heerold võis kanda valitsejavapigatabarditnagu teisedkiohvitserid.Heeroldid osalesid tihtiturniirideorganiseerimisel ja olid seotud rüütlite varustusega, mis enamjaolt kandis rüütlite vappi. Seetõttu kujunesid heerolditest vappide asjatundjad ja siit pärineb sõnaheraldika.

Tänapäeval on ametlikud palgalised heeroldid olemas mitmes riigis, mis üldiselt kuuluvadRahvaste Ühendusse:Suurbritannias,Iirimaal,KanadasjaLõuna-Aafrikas.Nende tööks on teadaannete avalik ettelugemine. Lisaks määratakse tähtsate sündmuste, näitekskroonimisepuhuks ametisse erakorralisi heeroldeid.

Mõnel pool, näiteksŠotimaal,palkavad kõrgaadlikud oma teenistusse ka eraheeroldeid. Nemad tegelevad tavaliselt heraldika ja suguvõsauurimise ehkgenealoogiaga.

Eestis on heeroldit kasutatud Vabariigi Presidendi24. veebruarivastuvõtu puhul, mil heerold tutvustab presidendile ja televaatajaile külalisi nimepidi. Seda rolli on täitnud teiste seasEero Raun,Tanel Jonas,Sergo VaresjaMeelis Kompus.

  1. 1,01,1Antiigileksikon,1. kd., lk. 179-180