Mine sisu juurde

Honduras

Allikas: Vikipeedia

Hondurase Vabariik


hispaaniaRepública de Honduras
Hondurase asendikaart
Riigihümn Tu bandera es un lampo de cielo
Pealinn Tegucigalpa
Pindala 112 492 km²Muuda Vikiandmetes
Riigikeel hispaania
Rahvaarv 10 062 994(2021)[1]Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus 89,5 in/km²
President Xiomara Castro
Iseseisvus välja kuulutatud 1821, tunnustatud 1823
SKT 22,979 mld$(2017)[2]Muuda Vikiandmetes
SKT elaniku kohta 2480$(2017)[3]Muuda Vikiandmetes
Rahaühik Hondurase lempiira(HNL)
Ajavöönd maailmaaeg−6
Tippdomeen .hn
ROK-i kood HON
Telefonikood 504

Honduras(varem kaHonduuras) on vabariik Kesk-Ameerikas ja onKesk-Ameerikasuuruselt kolmasriik.Hondurasel on maismaapiirNicaragua,GuatemalajaEl Salvadoriga.Riiki piirab põhjasKariibi merija lõunas ulatub maaVaikse ookeanini.Riigi äärmine idaosa kuulub ajalooliseMoskiitorannikukoosseisu ja sealses ürglooduses on moodustatud Río Plátano biosfäärikaitseala.

Honduras tähendab hispaania keelessüvikuid.Nimi on tulnudBahía saariümbritsevate süvikute järgi.

Kariibi mererannikulejääb mitu olulistsadamat,näiteksLa Ceiba.Kaldast veidi eemal paiknevad aga turistide seas populaarsedBahía saared.

Loodus[muuda|muuda lähteteksti]

Rannikualadel valitsebtroopiline kliimaja vihma sajab palju. Enamik elanikkonnast elab parajama kliimagamägismaal(kõrgus 600–2000 m).Madalikudpaiknevad peamiselt rannikualadel ja mägismaadel voolavate suurtejõgedeorgudes.Suur osa Hondurasest on mägine. Kõige kõrgemad tipud asuvad riigi lääne- ja keskosas ning nende näol on tegemistvulkaanidega.Tähtsaimad jõed onUlúa,PatucajaCoco(piiriks Nicaraguaga), mis kõik suubuvad Kariibi merre. Kõrgeimad mäed onPaulayalas de Agalta(2590 m) jaPico Benito(2451 m).

Taimestik[muuda|muuda lähteteksti]

Kuumadel ja niisketel madalikel laiuvad ulatuslikudvihmametsad.Mägipiirkonnas on valdavad igihaljadhispaania tamme- jamännimetsad.Rannikualadel ontaimestiktroopiline –palmisaludjamangroovimetsad.Kariibi mere ja Nicaragua piiri ääresMosquitasvohab lopsakasürgmets.Rannikul laiuvad banaaniistandused.

Loomastik[muuda|muuda lähteteksti]

Hondurase loomastik on liigirikas. Üsna tavalised onahvid,karud,hirved,jaaguarid,hundid,koiotid,puumad,otselotidjailvesed.Samuti esineb mitut liikiroomajaidjalinde.

Rahvastik[muuda|muuda lähteteksti]

Ennehispaanlastesaabumist oli maa üsna hõredalt asustatud jakolooniaalajastulpolnud see eriti tähtis piirkond. Põlisrahvas segunes hõlpsastieurooplastega.Praegu on umbes 90% elanikesthispaaniakeelsedmestiitsid,enamastikatoliiklased.Kariibi mere rannikul elavad inimesed, kes räägivadkreoolipärastinglise keelt.Hajali üle kogu riigi on säilinud väikesi põlisrahvarühmi, mida on kokku 4% rahvastikust. Elanikkond on koondunud mägismaale, eelkõige selle lõunaossa. Umbes 40% rahvastikust elablinnades.Suurimad linnad onTegucigalpajaSan Pedro Sula.

Majandus[muuda|muuda lähteteksti]

Hondurasevihmamets

Honduras ei ole niitööstuslikkui tema naaberriigid ja riigi elanikkond on läänemaailmas üks vaesemaid.Välisabija -investeeringudon võimaldanud ehitadatehaseid,kus töödeldaksepõllumajandussaaduseid,valmistatakserummi,toiduõli,tsementijapaberit.Mägedes leidub tohututes kogustes erinevaid metallimaake –hõbedat,tsinki,pliid,kulda.Maapõuevarade kättesaamiseks ja nende töötlemiseks on rajatud maa-alusedkaevandused.Enamik honduralasi peab kas isepõlduvõi töötab mõnes suuresistanduses,kasvatadesbanaane,kohvi,eksootilisipuuviljujalilli,mis kõik välismaale müüakse. Kunagi oli Honduras maailma juhtiv banaanitarnija ja see põllumajandussaadus moodustab peaaegu 14% riigi sissetulekust. Enamikus mägipiirkondades pole põllupidamiseks sobilikke maalappe, kuid sealsetelemägijõgedelerajatudhüdroelektriijaamadestoodetakse 80% riigielektrienergiast.

Honduras impordibtööstustooteid,keemiasaadusi,naftat,masinaidjatranspordivahendeidning ekspordibbanaane,kohviube,tubakat,puitu,merivähkejaveiseliha.

Haldusjaotus[muuda|muuda lähteteksti]

Hondurase departemangud

Honduras on jaotatud 18 departemanguks. PealinnTegucigalpaasub Francisco Morazáni departemangus.

Ajalugu[muuda|muuda lähteteksti]

PealinnaTegucigalpaasutas põlisrahvas nimegatsingal,mis tähendab hõbedamäge. Linna lähikonnas asus suurhõbedaleiukoht. Kolmsada aastat oli Hondurase pealinnComayagua,1880. aastal nimetati pealinnaks Tegucigalpa.

Folkloor[muuda|muuda lähteteksti]

Hondurase kultuuris on väga tähtsal kohal legendid ja muinasjutud. Populaarsed on legendid "El Cadejo" ja "La Llorona".

Vaata ka[muuda|muuda lähteteksti]

Viited[muuda|muuda lähteteksti]

  1. https://data.worldbank.org/country/HN,vaadatud 2.11.2022.
  2. Maailmapanga andmebaas,vaadatud 21.10.2018.
  3. Maailmapanga andmebaas,vaadatud 27.05.2019.

Välislingid[muuda|muuda lähteteksti]

Honduras– kasutusnäited, päritolu, sünonüümid ja tõlked Vikisõnastikus