Mine sisu juurde

Jahu

Allikas: Vikipeedia
See artikkel räägib toiduainest; muude tähenduste kohta vaata artiklitJahu (täpsustus)

Kolm jahutüüpi: nisujahu tüüp 550, nisujahu tüüp 1050, rukkijahu tüüp 1150
Jahu

Jahuonteraviljajahvatamisel saadudtoiduaine,mida kasutataksepudruvalmistamiseks,kastmetepaksendamiseks, eelkõige agapagaritoodete(leiva,saia,sepikujne) japastategemiseks.

Jahu võib teha tegelikult igasugusest teraviljast ja paljudest seemnetest. Eestis on tuntumadnisujahu,rukkijahu,kaerajahu,odrajahu,maisijahujariisijahu.Müüakse kahernejahu,kartulijahujatatrajahu.Jahu jahvatatakseveskis.

Jahu liigitataksesortidesseolenevalt kasutatud vilja kvaliteedist, jahvatuse jämedusest ja lähtuvalt sellest, kui palju jäi jahu sekka viljatera pealmisi kihte.

Jahuliigid jahvatusastme järgi on järgmised:

  • täisterajahu– jämeda jahvatusega jahu, millesse on jäetud täies ulatuseskliidja peaaegu kogu iduosa. See on tumedama värvuse ja halvemateküpsetusomadustega,kuidtervislikukspeetav jahu;
  • lihtjahu– jahu, millest kliid ja iduosad on osaliselt välja sõelutud;
  • kroovjahu– jahu, mis sisaldab umbes 15% ulatuses kliisid ja iduosakesi;
  • püülijahuehk nisu-tuumjahu – peen jahvatis, milles on viljakesti ja iduosakesi vaid paar-kolm protsenti. Püülijahu on hele ja toitainerikas, kuid bioloogiliselt väärtuselt teistest vaesem nii mikrotoitainete kui kakiudainetepoolest[1].

Jahu küpsetusomadusi iseloomustab vastav jahu tuhasust väljendav number (mida väiksem number, seda heledam, kuid väiksema vitamiini- ja kiudainesisaldusega jahu).

  1. Suitsu, Maire, Suur leivaraamat, Varrak, Tallinn, 2010