Mine sisu juurde

James Earl Ray

Allikas: Vikipeedia
James Earl Ray (1955)

James Earl Ray(10. märts1928Alton,Illinois23. aprill1998) oliAmeerika Ühendriikidekurjategija,Martin Luther Kingitapja.

Ray sündis vaeses peres. 15-aastaselt lahkus ta koolist ja osalesSaksamaalteises maailmasõjas.

Kuritegelik elu

[muuda|muuda lähteteksti]

Esimesed kuriteod

[muuda|muuda lähteteksti]

1949. aastal vahistati Ray oma esimese kuriteo eest, milleks oli sissemurdmineCaliforniaosariigis. 1952. aastal röövis Ray Illinoisi osariigis taksojuhti, mille eest mõisteti ta kaheks aastaks vangi.

1955. aastal sai Ray süüdistusepostipettuses,kui ta varastasMissouri osariigisHannibalilinnasrahakaarteja üritas niiFloridassereisimiseks raha välja petta. Ray mõisteti kolmeks aastaks vangi. Ta kandis karistustKansaseosariigisLeavenworthiföderaalvanglas.

Teekond vanglapõgenikuna

[muuda|muuda lähteteksti]

1959. aastal sooritas RaySaint Louise'isrelvastatud röövi, kust sai kätte 120 dollarit. Selle eest mõisteti ta vangi 20 aastaks. 17. märtsil 1960 viidi taJefferson CitysseMissouri osariigi vanglasse, kust ta 23. aprillil 1967leivaautospõgenes.

Ray põgenesAlabamasse,hankis seal endale kohaliku juhiloa ja ostis 1966. aastaFord Mustangi.Ta sõitisMehhikossePuerto Vallartasse,kus ta üritas Eric Starvo Galti nime all saada pornofilmi režissööriks. Ta hankis endale filmikaamera ja hakkas kohalikest prostituutidest filme tegema. Kuid ettevõtmine ei olnud edukas ning 16. novembril 1967 lahkus Ray Mehhikost.

19. novembril jõudis RayLos Angelesse.Talle avaldas väga muljet Alabama kuberneriGeorge Wallace'i presidendikampaania. Ray hakkassegregatsionistiks.Talle avaldas muljet kaRodeesiariik (tänapäevalZimbabwe), kus oli võimulIan Smithivalgete vähemus. Ta plaanis Rodeesiasse emigreeruda (see plaan oli tal ka peale Martin Luther Kingi tapmist).

Martin Luther Kingi tapmine

[muuda|muuda lähteteksti]

5. märtsil 1968 tegi Ray läbi ninaoperatsiooni ning 18. märtsil alustas teedAtlantasseGeorgiaosariigis. 24. märtsil jõudis Ray Atlantasse, kus rentis endale toa. 30. märtsil sõitis taBirminghamiAlabama osariigis, kus ta ostis Harvey Lowmeyeri nime all endale Remington Gamemaster 760vintpüssi,20.30–06-kaliibrist padrunit ning 2x7 optilise sihiku.

Siis sõitis Ray tagasi Atlantasse. Ta sai ajalehest "Atlanta Constitution" teada, et Martin Luther King lähebMemphisesseTennesseeosariigis. 2. aprillil sõitis Ray Memphisesse.

4. aprillil kell 6 õhtul tulistas Ray Lorraine'i motellis teise korruse rõdul olnud Martin Luther Kingi ja põgenes. King suri tund aega hiljem St. Josephi haiglas.

Põgenemine mõrvarina

[muuda|muuda lähteteksti]

Ray põgenesTorontosseKanadasja hankis seal endale Kanada võltspassi, mida toona oli lihtne saada, Ramon George Sneydi nimele. 6. mail ostis ta BOACi (British Overseas Airways Corporation) edasi-tagasi piletiLondonisse.Londonis vahetas ta oma tagasilennu Kanadasse hoopisLissabonilennuks. Ray üritas lõpuks jõuda Rodeesiasse ja seal palgasõduriks hakata, sest Rodeesial ei olnud USA-ga väljaandmislepet. Portugali jõudes oli ta aga Aafrikasse väljuvale laevale kaks päeva hiljaks jäänud.

16. mail sai Ray endale Lissabonis Kanada konsulaadist uue võltspassi, vahetades perekonnanime Sneyd Sneyaks. Järgmisel päeval lendas ta Londonisse tagasi, üritades leida uut viisi Rodeesiasse pääsemiseks. Mõnda aega elas ta Londonis Victoria, Pimilico ja Earl's Courti linnaosade odavates hotellides, kuid siis otsustas röövida juveelipoodi.

27. mail üritaski taPaddingtonisüht juveliiriäri röövida, kuid selle omanik hakkas vastu, millega Ray polnud arvestanud, ning ta põgenes. 4. juunil üritas RayFulhamisröövida panka, kuid kui panga teller lõi kogemata jalaga ühte metallkasti, mis tekitas tulistamise sarnase heli, põgenes Ray pangast kõigest 95 naelaga (~240 USA dollarit).

5. juunil kolis Ray Pax Hoteli aadressil 126 Warwick Road. Järgmisel päeval helistas ta ajaleheThe Daily Telegraphvanemreporterile Ian Colvinile ja palus talt kontaktisikut, kes aitaks tal saada palgasõduriks. Colvin andis talle aadressiBrüsselis.

Belgiasse Ray aga ei jõudnud.

Tabamine ja kohtuprotsess

[muuda|muuda lähteteksti]

Laupäeval, 8. juunil 1968 kell 11 hommikul, kui ta üritasHeathrow' lennujaamasosta piletitBritish European Airwaysilennule Brüsselisse, vahistati ta. Nimelt kasutas ta jälle Sneydi nime, mis oli tagaotsitavate nimekirjas. Kuigi ta ei tunnistanud end süüdi Kingi tapmises, oliScotland Yardileselge, et Ray on Martin Luther Kingi tapja. Kohe käivitus väljaandmisprotsess.

Ray ei soovinud, et ta USA-le välja antaks. 11. juunil soovis Ray saada F. Lee Baileyt (Francis Lee Bailey Jr.), kes oli kuulusMassachusettsiosariigi advokaat, enda advokaadiks. Bailey oli varem olnud paljude kurikuulsate kurjategijate advokaat ja neid kohtus edukalt kaitsnud, kuid ta keeldus olemast Ray advokaat. Nii antigi 3. juulil Ray USA-le välja ning 19. juulil saabus ta Memphisesse tagasi, kus kohe algas ka kohtuprotsess.

Kohtus soovitas Ray advokaat Percy Foreman tal mõrv üles tunnistada, et vältida süüdimõistmist ja surmanuhtlust. Toona oleks Tennessees surmanuhtlus täide viidud elektritoolil. Ray tunnistaski teo üles, mispeale ta mõisteti 99 aastaks vangi. Ray aga arvas, et 1968. aasta presidendivalimised võidab Wallace ja ta vabastatakse varsti vanglast. Tema kahjuks võitis hoopisRichard Nixon.

Vanglaelu ja põgenemiskatsed

[muuda|muuda lähteteksti]

Ray viidiBrushy Mountainivanglasse.

Vanglasoleku ajal tegi Ray mitmeid põgenemiskatseid. 1971. aasta mais pani Ray vanglavoodisse mannekeeni ja üritas aurutunnelite kaudu põgeneda, kuid põgenemiskatse ebaõnnestus. 1972. aasta veebruaris üritas Ray töö ajal lakke auku lõigata, kuid ta tabati jälle teolt.

10. juunil 1977 põgenes Ray koos kuue teise vangiga vanglast, kuid kolm päeva hiljem nad tabati ning viidi vanglasse tagasi. Tema 99 aasta pikkusele karistusele lisati veel üks aasta.

9. novembril 1979 nurjus Ray järgmine põgenemiskatse.

23. aprillil 1998 suri 70-aastane James Earl Ray vanglasC-hepatiiti,mille ta sai ilmselt pärast pussitamist talle tehtud vereülekandega. Tema vend Jerry Ray teatasCNN-ile, et James Earl Ray ei soovinud, et teda maetaks USA-sse, kuna valitsus olevat teda halvasti kohelnud. Ray põrm tuhastati ja ta tuhk viidiIirimaale,kust Rayd pärinesid.