Mine sisu juurde

Johann Calvin

Allikas: Vikipeedia

Johann Calvin(teised nimekujud: Jean Calvin, Jean Cauvin,10. juuli150927. mai1564) oli prantsuseusureformaator,kes pani aluse kristlikule teoloogiasüsteemile, mida hiljem hakati nimetamakalvinismiks.

Calvin sündis1509Põhja-PrantsusmaalNoyonis.Ta õppisPariisi,OrléansijaBruggeülikoolis; temast saiErasmusejahumanismiaustaja. Ka ta ise avaldas1532.aastal humanistliku teadustöö (kommentaarid Rooma filosoofiSenecateosele "Armulikkus" ), mis siiski ei avaldanud loodetud mõju. Umbes samal ajal toimus ka Calvini usuline pöördumine.

Sedamaid pühendus ta teoloogia õppimisele.1533.aastal oli ta seotud Pariisi ülikooli uue rektori Nicolas Copi poolt peetud kergelt protestantliku kõnega. Calvin oli sunnitud linnast ja hiljem ka Prantsusmaalt kiiresti lahkuma, sest kuningasFrançois Ioli alustanud jõulist evangeelsete vastast karistusaktsiooni.

Calvin asus elamaBaselisse,et teha uurimistööd ja kirjutada. Suveks1535valmis teose "Institutio Christianae Religionis"(" Ristiusu õpetus ") esimene väljaanne.

1536.aastal sattus ta kohaliku sõja tõttu Genfi.Genfoli osalt poliitilistel põhjustel võtnud vastureformatsiooni.Calvinil oli plaanis sinna linna jääda küll vaid üheks ööks, kuid tema juurde tulnud Genfi reformaatorite juhtFarelõhutas teda sinna jäämagi.

Calvin teenis Genfis aastatel15361538.Kuid tüli koguduse juhtimise üle tõi kaasa Calvini pagendamise; ta tõmbus tagasi Baselisse oma õpingute juurde. Vahepeal elas taStrasbourgisja naasis Genfi1541.Calvin muutis Genfi põhjalikult. Šoti reformaatorJohn Knoxnimetas seda linna "kõige täiuslikumaks Kristuse kooliks, mis on olnud maal pärast apostlite aega..."

Calvini kiri Inglise kuningasEdward VI-le

Calvin oli kiriku ajaloo üks viljakamaid autoreid. Samas oli ta ka rahvusvahelise reformeeritud kirikute võrgustiku tähtsaim juht. Tema kirjadest on koostatud pakse köiteid, nende saajate nimekiri näeks välja nagu reformatsiooniaegse Euroopa "Kes on kes?". Calvin kirjutas ka palju poleemilisi traktaate, millest mõnigi oli suunatudanabaptistidevastu.

Vastu tahtmist oli Calvin sunnitud pruukima sulge ka luterlaste vastu – kaks luterlikku pastorit,WestphaljaHesshusius,ründasid tema õpetustarmulauakohta ning Calvin pidi vastama. Üldiselt aga pidas Calvin ennastMartin Lutherijüngriks.

Calvin kirjutas kommentaare mitme Piibli raamatu kohta. Kommentaarid põhinesid tihti tema jutlustel või loengutel.

Calvini kommentaarid on nende väheste enne 19. sajandit kirjutatud kommentaaride hulgas, mis omavad tänini väärtust teksti mõtte selgitamise seisukohast (erinevalt teistest, mida loetakse pigem vaimuliku ülesehitamise otstarbel kui piibliteksti mõistmiseks).

Calvini tuntuim teos on "Ristiusu õpetus", mis ilmus juba Calvini eluajal nelja olulise väljaandena. Esimene oli taskuraamatu formaadis, ilmus1536.aastal ning sisaldas kuut peatükki, millest neli esimest järgisid Lutherikatekismusemudelit.1559avaldati lõplik väljaanne, mis oli esimesest ligi viis korda mahukam. Kõrvuti ladinakeelsete väljaannetega ilmusid ka prantsuskeelsed tõlked, mis olid Calvini enda tehtud.

Prantsuskeelseid väljaandeid peetakse oluliseks prantsuse keele ajaloolise arengu seisukohalt, sest varem polnud prantsuse keeles ühtki nii kaalukat teost ilmunud.