Mine sisu juurde

Julius Kuperjanov

Allikas: Vikipeedia
Julius Kuperjanov
Leitnant Julius Kuperjanov 1917. aastal (Eesti tagavarapataljoni ülema abina)
Sünniaeg 11. oktoober1894
Pihkva kubermang,Venemaa
Surmaaeg 2. veebruar 1919 (24-aastaselt)
Tartu,Eesti
Sõjaväeline haridus Peterburilipnikute kool (1915)
Teenistus Vene Tsaariarmee19151918
Eesti Rahvavägi19181919
Auaste leitnant
Juhtinud Kuperjanovi partisanide pataljon
Sõjad/lahingud

Esimene maailmasõda
Eesti Vabadussõda

Autasud VabadusristiI/2, II/2 ja II/3
Püha Anna ordeniII, III ja IV järk
Püha Stanislavi ordeniII ja III järk
Püha Vladimiri ordeniIV järk
Georgi ristiIV järk

Julius Kuperjanov(11. oktoober (vkj29. september) 1894[1]Venemaa,Pihkva kubermang,LihhovakülaNovorževilähedal –2. veebruar1919Tartu) oli eesti väejuht,Eesti Vabadussõjakangelane.

Auastmeltleitnant,kuidSaksa okupatsiooniajal ja mõjul nimetati teda vastava Saksa auastme järgiülemleitnandiks.

Lapsepõlv Venemaal (1894–1903)

[muuda|muuda lähteteksti]

Julius Kuperjanov sündis 1894. aastal Pihkvamaal Duhnovо vallas Lihhova külas. Ristitud Pihkvas Püha Jakobi kirikus 26. detsembril 1894. Perekonnanimi Kuperjanov tuli arvatavasti esiisalt, keda talu järgi Kupperi Jaaniks kutsuti. Esimesed üheksa lapsepõlveaastat möödusid sünnikohas, kuid algkoolihariduse viletsa kättesaadavuse ning laste venestumise hirmus tõi isa Daniel pere tagasi Eestimaale. Eestis elas pere ema Liisa esivanemate kandis, Vana-Kuuste Rebase mõisamaade naabruses Lalli talus.

Töö Tartu Õpetajate Seminar ja Kambja külakooli õpetajana

[muuda|muuda lähteteksti]

Pärast viis aastat kestnud õpinguidKambja vallasSipelVana-Kuuste 2-klassilises ministeeriumikoolisastus Kuperjanov 1910. aastalTartu Õpetajate Seminari.Kooli lõpetamise järel 1914. aastal palus ta end määrata Kambja külakooli õpetajaks, sestEsimesse maailmasõttamobiliseeritud õpetajate puuduse tõttu ähvardati külakool sulgeda.

Julius Kuperjanov laulatati Alice Johansoniga 26. veebruaril 1918 Kambjas.[1]Alice Kuperjanovsai hiljem tuntuks Naiskodukaitse aktiivse liikmena. Alice oli sündinud 1894. aastal. Ta küüditati 1941. ja mõrvati 1942. aastal Nõukogude Liidus.

Esimeses maailmasõjas (1915–1917)

[muuda|muuda lähteteksti]

1915.aasta veebruaris mobiliseeriti Kuperjanov Vene armeesse ja paisatiEsimese maailmasõjakeerisesse. Pärast riviõppustNovgoroditagavarapataljonis saadeti Kuperjanov sama aasta kevadelPetrogradilipnikkudekooli, mille lühiajaliste lipnikekursuste lõpetamise järel määrati 5. KiieviGrenaderipolkuluurajate komando ülemaks, mis asus Valgevenemaal Baranovitši asunduse lähedal Skartševo küla juures. Sõjamehe ränk elukutse ei olnud esialgu Kuperjanovile meelepärane (nagu on ilmne tema kirjadest sõpradele), kuid sõjaks vajalik kiire otsustusvõime, julgus ning suur organiseerimisvõime põhjustasid tema järjekindla tõusu karjääriredelil ohvitserina. Kangelaslikkuseni küündiva surmapõlgusega viis ta oma alluvad lahingutes võidult võidule.Luurekäikudelei leidunud temale võrdset ja ta pälvis kiiresti ülemuste tähelepanu. Päevakäskudes jagati talle ohtralt kiitust ning teda esitati autasude saamiseks. Kahe aasta jooksul ülendati ta auastmelt lipnikust porutšikuni (ülemleitnant) ja ametikohal luurajate komando ülemast rooduülemaks. Ta hindas kõrgelt oma lahingukaaslasi, kellega jagas kõike: elas nende keskel, sõi koos nendega sõduritoitu, magas kõrvuti kaevikuporis ning viis vajadusel mehed välkkiirelt lahingusse või luureretkele.

Kuperjanov oli tunnustatud autoriteet – sõdurid alistusid ainsa viipe peale tema tahtele ning järgnesid talle tihedaimagi kuulirahe alla. Vapruse eest lahingutes sakslaste-austerlaste vastu autasustati Kuperjanovit seitsmel korral aumärkidega. Teda autasustatiPüha Anna ordeniII, III ja IV (mõõgale),Püha Stanislavi ordeniII ja III ningPüha Vladimiri ordeniIV järguga, samutiGeorgi ristiIV järguga. Ta oli esitatud kapteni aukraadi ning Georgi mõõga ja teiste Venemaa ja liitlaste autasude saamiseks, kuid alanud revolutsiooni tõttu jäid need tal saamata.

Eesti tagavarapataljonis Tartus (1917–1918)

[muuda|muuda lähteteksti]

19. juulil1917sai Kuperjanov ühe luurekäigu ajalBaranovitšipiirkonnas mõlemast reiest raskelt haavata ja ta evakueeritiMoskvasse.Samal ajal hakatiEestimaalasutama eestipolkeja Kuperjanovil, nagu tuhandetel tema kaasmaalastelgi, tekkis igati mõistetav soov sinna pääseda. Tema haavade paranemiseks kulus aga mitmeid kuid, mistõttu asus ta alles 1. novembril teenistusse Tartus baseeruvasseEesti Tagavara Jalaväepataljoni,kus ta oli algulrooduülem,ent edutati peagipataljoniülemaabiks.Pataljonisolid tänuLäti küttidetagavarapataljoni mõjule 1917. aasta sügisel võimu võtmasenamlikudmeeleolud ja Kuperjanovil kui pataljoniülema abil tuli maksma panna kogu oma energia, et saavutada pataljoni sõdurite hulgas suur populaarsus. Teda kuulati meelsamini kui enamlikke kihutuskõnelejaid. Bolševikest komissarid saatsid Petrograditelegrammepalvega seekontrrevolutsioonilinepataljon laiali ajada. Tartu enamlaste Tartu Revolutsioonilise Tribunali otsusel karistati 11. jaanuarist 1918. a. Tartu tagavarapataljoni ohvitseri Julius Kuperjanovit selle eest, et ta polnud oma mundrilt kõrvaldanud tsaariaegseid eraldusmärke, kohustusega avaldada ajakirjanduses avalik kahetsus.

Saksa okupatsiooni ajal Tartumaa Kaitse Liitu organiseerimas (1918)

[muuda|muuda lähteteksti]

Sakslaste tulekul ja bolševike taganemisel Tartust 1918. aasta kevadel korraldas Kuperjanov kohalikku Tartu linna ja kogu maakonna kaitset, et läbiminevad Venemaa väeosad ei saaks riisumisi toime panna.Saksa okupatsioonitulekuga lõpetati Eesti väeosade moodustamine. Sakslased korjasid kõigilt relvad ära ja saatsid ka loodud pataljonid laiali. Enamik ohvitsere, nende hulgas ka Kuperjanov, vangistati ning saadeti rongiga ja jalgsimarsilRiiapoole. Abikaasa Alice'i kinnitusel õnnestus KuperjanovilValgassakslaste tugevale valvele vaatamata ainsana põgeneda ja Tartusse tagasi pöörduda. Varjates end nii Lalli isatalus kui abikaasa vanemate talus Kambja vallas, hakkas Kuperjanov täie innuga organiseerimaTartumaalpõrandaalustpartisanisalka(Omakaitse salkasid). Käieskülastkülla jatalusttallu, värbas ta ustavaid kaasalööjaid, kes olid vajaduse korral valmis oma kodu kaitseks relva haarama. Liikumiseks vajalikud dokumendid võltsiti blankettidele, mis hangiti Saksa komandantuuridest. Kinnitatud andmetel (?US II 35, 28,4) oli Kuperjanov Tartu linna ja kogu maakonna põrandaaluse liikumise juht, kellega pidas sidet ka Tallinna põrandaaluste komitee. Samuti edastas ta andmeid sakslaste liikumiste kohta inglise salaluurele (Intelligence Service) ning pidas saadikute abil sidet Petrogradis viibiva polkovnikJohan Laidoneriga.

1918.aasta juuliks oli Kuperjanovil koostatud täpnemobilisatsioonikavaja meeste nimekiri ning määratudkihelkondadessepealikud,kesSaksamaavägede lahkudes pidid otsekohe asuma võimu üle võtma.

Eesti Vabadussõjas (1918–1919)

[muuda|muuda lähteteksti]

Taganemine Puurmani mõisa

[muuda|muuda lähteteksti]

Tuli sõda bolševikega. Leitnant Julius Kuperjanov nimetati Tartu Maakonna Kaitse Liidu ülemaks. Kuperjanov organiseeris kaitseliitlastega valveteenistusePeipsi järverannikul ja üritas väikeste salgakeste abil pidurdada Punaarmee pealetungi tempot. Jõud olid siiski liiga ebavõrdsed. Eesti sõjavägi ja Vene valgekaart olid siis alles korraldamata ja ei jõudnud Punaarmee ülekaalukatele jõududele vastu panna. Kuperjanov hoidis Tartu lähistel2. Jalaväepolguja mõnede maakonna Kaitseliidu meestega tükk aega vaenlase pealetungi tagasi. Kuid Vene valgekaardi tegutsemineVõru maanteelsundis meie vägesid 20. detsembri ööl vastu 21. detsembrit 1918 Tartust lahkuma.

Kuperjanov jäi koos mõnekümneHugo Treffneri Gümnaasiumiõpilase ja kaitseliitlasegaPuurmani mõisapeatuma. Seal korraldas ta oma väesalka, muretses sõjavarustust ja mobiliseeris mehi.

Partisanide pataljoni sünd

[muuda|muuda lähteteksti]

1918. aasta jõululaupäeval pandi Puurmani mõisas alusTartumaa partisanide pataljonile,millest kujunes üks kuulsusrikkamaid vabatahtlikest koosnevaid löögiüksusi Vabadussõjas. Aasta lõpp kulus veel organiseerimistöödeks, uue aasta esimestel päevadel aga alustati lahingutegevust. Kuperjanovlaste hulljulged reidid ja kallaletungid ulatusid kuni 40 km sügavusele vastase tagalasse, vahel koguni Tartuni välja tungides tekitati punaväelaste hulgas segadust ja äratati elanikkonna lootust. "Kuperjanovi kuradid" olid bolševike juures väga kardetud. Samas kaotati kergelt haavatuna vaid üks mees, Osvald Karm,Jõgeva raudteesillaõhkimise kavatsusel.

Tartu vabastamine ja lahingud Lõuna-Eestis

[muuda|muuda lähteteksti]

5. jaanuari1919 varahommikul vabastati esimene küla Lõuna-Eestis:Saduküla,mille järel taheti astuda samme Tartu vabastamiseks juba alates7. jaanuarist,kuid2. diviisija2. Jalaväepolgupassiivsuse tõttu lükati see edasi. Liikumist Tartu suunas alustati10. jaanuarilning13. jaanuarilühinetiJõgevalähedal vastu ülemuste tahet Haljala alt saabunud kahe laiarööpmelise soomusrongiga. Tartu vabastamisel Rahvaväe üldpealetungi käigus oli Kuperjanovi salk esimene, kes14. jaanuaril1919 koos soomusrongidega linna sisse tungis. Sealt suunduti soomusrongide toetusel Elva, Rõngu, Puka ja Sangaste suunal edasi ning jõuti ägedaid lahinguid lüües 30. jaanuaril 1919 Valga külje alla välja, kus vabastati esimest korda ka Paju mõis.

Paju lahingu eellugu

[muuda|muuda lähteteksti]

Sangaste raudteejaama(praeguTsirguliina) saabunud uus Valga operatsiooni üldjuht ooberstHans Kalmpidi koos omaPõhja Pojadpataljonidegaja meie vägedega koostöös Valgale kahest küljest – läänest ja põhjast – peale tungima. Soomusrongid ei saanud selles operatsioonis osaleda, sest teadaolevatel põhjustel[viide?]kutsus ooberst Kalm 30. jaanuaril soomusrongidPaju mõisaalt tagasi Sangaste vaksalisse, mille tagajärjel õhkisid punased raudteel olnud kolm silda. Ka Kuperjanovi partisane tahtis Kalm Valga operatsioonist eemal hoida, kuigi viimased viibisid tol hetkel Paju mõisas veel sees. Loomulikult oli õigus Kuperjanovil, kes oma ülieduka pataljoni eest aumehena välja astus ning reservi määramist takistada suutis, sest vabastatud Paju mõisasse, kus viibisid tema alluvad, ei saadetud appi mitte ühtegi Sangaste jaama saabunud soome pataljoni sõdurit. Tulemusena vallutasid punased 30. jaanuari öösel alakaitstud mõisa uuesti tagasi. Paju mõis, mis väiksel kõrgustikul seisab, pakkus neile oma vanaaegsete paksude müüridega head kaitset. Ka 1,5 kilomeetri kaugusel asetsev raudtee võimaldas bolševike soomusrongidel vabalt opereerida ja meie väeosasid kuni Sangaste jaamani kahuritešrapnellija kuulipritsi tulega üle külvata.

31. jaanuari hommikul ärkas leitnant Kuperjanov kell 5, et kohtuda kokkulepitult soomlaste major Snellmanniga ning saada ka koordineeritult soome pataljonidega rünnaku luba Paju mõisa taasvabastamiseks. Kell oli üle 10, kui luba rünnakuks viimaks tuli, mis tähendas parima aja möödalaskmist. Saanud aimu, missugune vastutus lasub rünnakul tema pataljoni õlul, seda ilma soomlaste esialgse toetuseta ning ilma temalt ära võetud kahuriteta, võttis Kuperjanov pataljoniülemana pooleteise roodu juhtimise isiklikult enese peale. Tavajuhtudel ei pea pataljoni ülem seda tegema ega ka tohi nõnda teha, kuid käesoleval juhtumil oli ainuõige otsus jääda lahingus oma meeste kõrvale. II rood viibis kolmveerandverstakaugusel raudtee ääres punarongi tule all ning polnud Kuperjanovi poolt otseselt juhitav. Ka puudus ooberst Kalmil üldse raudteepoolne tagala kindlustus, mistõttu II roodu võitlejad olidki enamikus suure ohu piirkonnas, kus puudus ka Eesti soomusrongide kaitse. Tund aega pärast Kuperjanovi haavatasaamist saabusid mööda Tartu–Valga maanteed väikeste osade kaupa soomlaste üksused, kes tormasid otse lahingusse, kaotades nõnda suure osa oma meestest. Suurte ühispingutustega vabastati Paju mõis teist korda kell 16.30. Suurema osa soomlastest (üle 700 mehe koossuurtükipatareiga) saatis ooberst Kalm kaugesse idakaarde Paju mõisast kui tähtsaimast rünnakuobjektist Valga–Võru raudtee silda õhkima, et haarata vastase taganevad ešelonid.

Haavatasaamine ja surm

[muuda|muuda lähteteksti]

Ajal, mil leitnant Kuperjanov püüdis jälgida II roodu tegevust kaugel raudtee ääres, tungis Punaste soomusrongist tulistatud kuul vasakust käest läbi külje sisse ning haavas kopsu ja neeru. Haavatud komandör toimetati laatsareti kaudu Sangaste vaksalisse, kuid rong haavatutega väljus alles 6,5 tundi hiljem, mis põhjustas alanud põletike tõttu TartusFaure kliinikusKuperjanovi surma[2].

Leitnant Julius Kuperjanovi ärasaatmine leidis aset Vanemuise kontserdisaalis, kuhu olid kogunenud Lõuna-Eesti paljude seltside esindajad. Järelehüüetega esinesid lõunarinde juhataja kindral Paul-Martin Wetzer ning Tartu ja Valga linna delegaadid. Ülemjuhataja Johan Laidoner avaldas Tartumaa partisanide pataljonile kaastunnet ülema langemise puhul ja algatas väeosa ümbernimetamise Kuperjanovi pataljoniks. Julius Kuperjanov teenis ühe Vabadussõja kuuga 3 Vabaduseristi.

Julius Kuperjanovi matuserongkäik, eesKarl Einbund

Kuperjanov maeti 6. veebruaril 1919 Tartusse Raadi kalmistule.

Kuperjanovi hauamonument kui sümbol

[muuda|muuda lähteteksti]

Julius Kuperjanov kuulubEesti 20. sajandi suurkujudehulka.[viide?]

Nõukogude okupatsiooni aastail kujunes tema TartusRaadi kalmistulasuv hauamonument, mille autoriks on Eesti üks nimekamaid skulptoreid Jaan Koort, Tartu üliõpilaste ja koolinoorte jaoks omalaadi Mekaks – küünalde süütamisega ametlikult unustatud haual demonstreeriti oma vastuseisu okupatsioonile ja iseseisvuspüüete kestvust.

Kuperjanovi partisanide pataljon

[muuda|muuda lähteteksti]

Tema formeeritud Tartu kaitsepataljon (ka partisanide pataljon) nimetati ümberKuperjanovi partisanide pataljoniksning selle järglane taastati 1992. aastal ja tegutsebEesti Kaitseväekoosseisus ka tänapäevalVõrulinnas, kandes nimeKuperjanovi jalaväepataljon.

Julius Kuperjanovi hauamonument TartusRaadi kalmistul

Teenistuskäik

[muuda|muuda lähteteksti]

Teenetemärgid

[muuda|muuda lähteteksti]

Mälestuse jäädvustamine

[muuda|muuda lähteteksti]

Julius Kuperjanovi nime kannavad tänavadTartus,ValgasjaPõltsamaal.Samuti loodi 23. detsembril 1938 kolonelleitnantJ. Soodlaeestvõtmisel Kuperjanovi Partisanide Polgu Selts, kelle järglaseks tänases taastatud Eesti Vabariigis peab endJulius Kuperjanovi Selts.Selts asutas 2010. aastal leitnant Kuperjanovi teeneteristi ja leitnant Kuperjanovi mälestusmedali, millega autasustatakse neid kodanikke, kelle tegevus Eesti põliselanike heaolu eest on olnud läbipaistvalt aus, sihipärane ja ennastohverdav.

Leitnant Kuperjanovi teeneteristiga on tänaseks autasustatud kokku 6 isikut:

  1. Julius Kuperjanov, postuumselt
  2. Johannes Soodla, postuumselt (Paju lahingu kangelane ja Kuperjanovi nimelise seltsi asutaja)
  3. Ülo Adamson (Kuperjanovi nimelise organisatsiooni eestvedaja nõukogude ajal, küüditatu)
  4. Jüri Pertmann (Kuperjanovi nimelise organisatsiooni eestvedaja nõukogude ajal, küüditatu)
  5. Villu Kibena (Kuperjanovi nimelise organisatsiooni eestvedaja nõukogude ajal, küüditatu)
  6. Artur Sirk,postuumselt (Vabadussõjalaste juht, vaikiva ajastu ohver).

Perekonnanimi

[muuda|muuda lähteteksti]

Kuperjanovite algne perekonnanimi oli Kupper. Venemaale elama minnes venestati see sealsete ametnike poolt Kuperjanoviks.[3]

  1. 1,01,11,2Personaalraamat XI (Vana-Kuuste); EAA.1255.1.519; 1881–1940– viide sünniajale, abiellumisele
  2. "Kuperjanov suri tegelikult Vallikraavi kliinikus".Tartu Postimees.11. juuni 1999.Vaadatud 27.09.2011.[alaline kõdulink]
  3. "Arhiivikoopia".Originaaliarhiivikoopia seisuga 12. jaanuar 2021.Vaadatud 25. märtsil 2013.{{netiviide}}:CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
Alice Kuperjanov, "Julius Kuperjanovi kaaslasena Saksa okupatsioonist Paju lahinguni" (2008)
Hannes Walter,Tiina Tojak,"Nad andsid kõik. Vabadussõjas langenud ohvitserid" (20