Mine sisu juurde

Köha

Allikas: Vikipeedia
Läkaköhagaköhiv poiss

Köhaehkköhimine(ladina keelestussis) on inimesel ja paljudel teistel selgroogsetel (köhaärritajapooltköharefleksivahendusel esile kutsutud)hingeõhuplahvatuslik väljatõukamine, mille juureshäälepiluavaneb. Inimesel võib köhimine olla ka tahtlik.

Neelamist,oksendamistjahingamistkui elutähtsaid funktsioone, misselgroogsetelvõivad algselõpusesooletõttu väga kergesti ristuda, tuleb tugevaterefleksidegakaitsta ja reguleerida.

Kaladsaavad segavaid osakesi ja mittesöödavatlõpusekorvistneelulihastetugeva kokkutõmbe abil läbisuuvälja köhida välja (välja oksendada).Maismaaselgroogseteltoimub lahknemine kaheks funktsiooniks:kopsujaneelupuhastatakse köhimisega,söögitorujamaguoksendamisega,ninaõõntaevastamisega.See, mil määral need kolm "refleksi" onkahepaiksetele,roomajatele,lindudelejaimetajateletõesti kohased, on edasise vaatluse ja uurimise objekt (lisanduvad veelköhatamine,luksuminejms).

Köha inimesel

[muuda|muuda lähteteksti]

Köharefleks ja mehhanism

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisKöharefleks

Köharefleksi vallandavad peamiselthingamisteedelimaskestaepiteelispaiknevadköharetseptorid,mis reageerivadköhaärritajatele.Ärritajad võivad tulenedapõletikust.Mehaanilised ärritajad onvõõrmaterjal(tolm),lima,võõrkeha,surve väljastpoolt. Keemilised ärritajad on näiteksaurudjamaohape.Köharefleks toimibpiklikajuspaiknevaköhakeskusevahendusel.

Kopsudes tekitatakse negatiivnerõhk,mille tagajärjelkopsudtäituvad rohke õhuga.Häälepilusuletakse,hingetoruaheneb, seejärel häälepilu avaneb ning õhk paiskub väga kiiresti välja, võttes kaasa hingamisteedes oleva materjali või võõrkeha.

Tahtmatu köhafunktsioonon puhastadahingamisteedainetest võivõõrkehadest,mis võivad neid ummistada või ahendada, ning takistada nende sattumist sügavamalehingamisteedessejakopsu.

Eristatakseproduktiivset köhaehkmärga köhaehklahtist köhaehkeritusega köha,millega kaasnebröga(bronhiaallima) väljumine suust, jamitteproduktiivset köhaehkkuiva köhaehkkinnist köhaehkerituseta köha,mille korral röga ei välju.

Röga võib ollalimane,mädanevõiverine.

Diagnoosi seisukohast on oluline eristada kalühiajalist köhaehkägedat köha(kuni 3 nädalat) japikaajalist köhaehkkroonilist köha(üle 3 nädala).

Eristatakseühtlast köha,perioodilist köhajahoogudena esinevat köha.

Eristataksekõlavat köha,vaikset köha,tuhmi köhajakõlatut köha.

Köha võib ollahaigusesümptom; enamasti ei ole see eraldi haigus.

Köha võivad põhjustadahingamisteede haigused,keskseisandi haigused,südamehaigused(südamepuudulikkus),maohaigused,söögitoru haigused,ravimitetarvitamine ja harvapsüühikahäired.Kõige sagedasem põhjus ontavaline nohu.

Köha on üks sagedasemaid sümptomeid, mille pärast arsti poole pöördutakse[1].See võib olla vaevav, häirida und või tekitadabronhiidi,kopsupõletikuvõivähikartust, eritiveriröga(verise röga) korral.

Kinnine köha võib esinedatavalise nohualgfaasis,allergiakorral jaravimite(näiteksACE inhibiitorite)kõrvaltoimena.See kõrvaltoime ei esine alati kohe. Kaua püsiv köha võib viidataläkaköhale.Psühhogeenne kinnine köha on täiskasvanutel harvem kui lastel.

Lühiajalise köha sagedasemad põhjused on viiruslikud ja bakteriaalsedhingamisteede põletikud(tavaline nohu,gripp,äge bronhiit,trahheiit),ninakõrvalkoobaste põletik,larüngotrahheiit,trahheobronhiit),võõrmaterjali aspiratsioon(võõrkeha(näiteks toidu, vedeliku sattumine hingamisteedesse),ärritajate sissehingamine(gaasid, tolm)),kopsupõletik,südamepuudulikkus(ägedad südamehaigused),kopsuarteri trombembooliaja muudkopsuembooliad,läkaköha,kopsuinfarkt,bronhiaalastmahoog. Lühiajalist köha võivad põhjustada ka muudkopsuhaigusedjaroidekelmehaigused,kopsuembooliad.

Pikaajalist köha tekitavad enamastisuitsetaminevõi muude kahjulike ainete kestev sissehingamine (tekitabkroonilise bronhiidi),kroonilised obstruktiivsed kopsuhaigused,kopsuvähk,bronhiaalastma,häälepaelte funktsionaalsed häired,nakkusedjakroonilised südamehaigused.[2]Sagedasemad põhjused on kalimaeritus ninaneelu,gastroösofageaalne refluks,ravimid (sealhulgasACE inhibiitorid),kopsutuberkuloosjabronhektaasia.Võimalikud põhjused on veel hingamisteedesse kinni jäänud võõrkeha,kopsuvähk,psüühikahäired (psühhogeenne köha),kilpnäärmehaigused,sarkoidoos,aordi aneurüsmjaAIDS.

Põhjuse väljaselgitamine

[muuda|muuda lähteteksti]

Kui tegu pole köhaga, mis kaasneb tavalise nohuga, onarstlikul läbivaatuseljaanamneesiloluline osa köha põhjuse väljaselgitamisel.Kopsudeauskultatsioonvõib viidata haiguse kohale. Ebaselgetel juhtudel, kui köha on püsinud üle nelja kuu, tehakserindkereröntgen.Kopsu funktsiooni testvõib kinnitadakrooniliste obstruktiivsete kopsuhaigustekahtlust või viia koosprovokatsioonitestigabronhiaalastmadiagnoosini.

Bronhidepatoloogiliste muutuste diagnoosimiseks kasutataksebronhoskoopiatkoosbiopsiaga.

Interstitsiaalsetekopsuhaiguste kahtluse korral kasutataksekompuutertomograafiat.Gastroösofageaalse refluksikorral saab tehagastroskoopia.

Tavalise nohu korral on köha enamasti alguses kuiv ja muutub alles ühe kuni kolme päeva pärast märjaks (limaosakesed hakkavad erituma). Röga võib olla selge või värviline. Selge värvus viitabviirusnakkusele,kollakasroheline värvus võib viidatabakteriaalselesuperinfektsioonile.Ninasekreedipaksusel ja värvusel ei ole viirus- ja bakteriaalse nakkuse eristamisel tähtsust.[3]

Tubakasuitsuja (kui on teada ja võimalik)allergeenidevältimine on edukaravitingimus.

Ravida ei tule mitte sümptomit, vaid tuleb ära tunda seda põhjustav haigus ja ravida seda. Et köha on enamastikaitsereflekshingamisteede ummistumise takistamiseks, siis tuleb produktiivset köha ravida eriti neil juhtudel, kui köha häirib tugevalt und.Limalahustavad vahendid (sekretolüütikumid) võiinhalatsioonidaitavad eelkõige sitket sekreeti paremini välja köhida. Kuiva köha korral kirjutatakse väljaköhavastaseid vahendeidehkantitussiive,mis vaigistavad köhaärritust. Selleks on tsentraalse toimega (kesknärvisüsteemiletoimivad) vahendid, eritikodeiinisisaldavad vahendid, mis aga pikema ravi korral onsõltuvuspotentsiaalitõttu problemaatilised. Lubatud taimsed vahendid on ilma sõltuvusriskita, kuid toimivad aeglasemalt. Kui esiplaanil on limaskestade põletik, siis võib proovida köhaärritust leevendada inhaleeritavateglükokortikoididega.Kõikidel juhtudel tuleb tähelepanu pöörata piisavale vedelikutarbimisele, sealjuures peab aga arvestama võimalikku südamenõrkust.

  1. W. Fink, G. Haidinger. Die Häufigkeit von Gesundheitsstörungen in 10 Jahren Allgemeinpraxis. –Zeitschrift für Allgemeine Medizin,83 (200), lk 102–108.
  2. MMW-Fortschritte der Medizin,nr 3, 2011 lk 44–46.
  3. Herbert Renz-Polster,N. Renche, A. Schäffler.Gesundheit für Kinder - Kinderkrankheiten verhüten, erkennen, behandeln,2. trükk, 2007, lk 262