Mine sisu juurde

Kada

Allikas: Vikipeedia
See artikkel on laskerelvast; teiste tähenduste kohta vaataKada (täpsustus).

Kadalaskja Karl Witkowski maalil

Kadaehkragulkaon käsitsi vinnastatav laskerelv, mille kolmeharulise raami ülemise kahe otsa vahele on pandudkumm.

Teadaolevalt esimest korda Eestis kasutatikadanimetust ja kirjeldust kaudselt ajakirjasLaste Rõõm.Sõna võidi tuletada röövkalade püügiks kasutatud elussöödaga kadaõngest, mille puust raam sarnanes väga laskeriista kujuga.Kadasünonüümiks on kujunenud karagulka,mis võib olla maakeele jaoks mugandatud venekeelsest sõnastrogatka.Enneteist maailmasõdasündinud inimeste jutu järgi kasutati sõnaragulkaasemel sõnakada.Udo Uiboseletuse kohaselt on sõnakadaja selle tänapäeval vähe tuntud eelkäijakadapulksõnakatapult(’antiik- ja keskaegne kiviheitemasin’) rahvaetümoloogiline ümberkujundus poisikeste keelekasutuses, kusjuures tähenduse ülekanne muistselt viskerelvalt poiste mänguasjale ei toimunud eesti, vaid saksa keeles.[1]

Esimesed teated kada kasutamisest noorte vandaalide poolt tulid Ameerikast 1850. aastatel. Esimene tööstuslikult toodetud kada tehti 1918. aastal. Kadasid kasutati sõjaliseks otstarbeks viimatiIraagi sõjaajal (võimsamate kadadega on võimalik enda asukohta suhteliselt paljastamata lasta tulemuslikult startivaiddroone,häirida lennumasinaid, inimest lähidistantsilt raskelt vigastada või isegi tappa). See relv oli eelmise sajandi keskpaigast kindlalt arsenalis vägivaldseks muutunud meeleavaldustelPalestiinas,Põhja-Iirimaal,Ukrainasjm). Kada kasutamine magneesiumpommide, aga ka tõsisemate omatehtud või tööstuslike lõhkekehade laskmiseks muudab viimased märksa ohtlikumaks. Kadaga on võimalik lasta ka nooli, pannes ristpuu raami ülemiste harude vahele.

Fännide toel toodetakse kadasid siiani, friikide kallimad variandid maksavad mitu tuhat dollarit ja on inkrusteeritud väärismetallidega.

Viited[muuda|muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda|muuda lähteteksti]