Mine sisu juurde

Kosmoselend

Allikas: Vikipeedia
Saturn V 9. novembril 1967 Kennedy kosmosekeskuse stardiplatvormil enne Apollo 4 starti
Vene rakett Proton-K kosmosesse tõusmas, koormaks Rahvusvahelise Kosmosejaama moodul Zvezda, 12. juuli 2000

Kosmoselendon reis maavälisessekosmosessevõi läbi selle.

Kosmoselende võib sooritada mehitatud või mehitamatakosmoselaevadega.Mehitatud kosmoselende on tehtud näiteksNõukogude LiidusSojuzi programmijaUSA-skosmosesüstikuteprogrammi raames, samuti praeguseRahvusvahelise Kosmosejaamavahet. Mehitamata kosmoselende sooritavadkosmosesondid,mis lahkuvadMaaorbiidilt,samuti Maa ümber tiirlevadsatelliidid.Mehitamata kosmoseaparaadid võivad töötadakaugjuhtimisegavõi olla täiesti iseseisvad.

Kosmoselende kasutataksekosmoseuuringutes,kuid ka äritegevuses nagukosmoseturismjasatelliitside.Mitteäriliste kosmoselendude hulka kuulub kakosmoseobservatooriumite,luuresatelliitideja muude Maad jälgivate satelliitide tegevus.

Tavaliselt algab kosmoselendraketistardiga, mis annab kosmoseaparaadile piisava algtõuke, et ületada Maakülgetõmbejõudning lükata aparaat Maa pinnast eemale. Selleks vajalikpaokiirusehkesimene kosmiline kiiruson vähemalt 7,91 km/s. Maa orbiidilt lahkumiseks vajalik kiirus on 11,2 km/s. Kosmoseaparaatide liikumist kosmoses – niihästimootoritõukejõul kui ka selleta – kirjeldabastrodünaamika.Mõned kosmoseaparaadid jäävad kosmosesse määramata ajaks, mõned lagunevad atmosfääri sisenedes ning mõned jõuavadplaneedivõikuupinnale, kas siismaandudesvõi kokkupõrkel.

Kosmoselendude ajalugu

[muuda|muuda lähteteksti]

Esimene kosmoselend oliSaksamaaV2-raketisuborbitaalne lend3. oktoobril1942.Esimesena lendas Maa orbiidile Nõukogude Liidu satelliitSputnik 14. oktoobril1957.Esimene mehitatud kosmoselend toimus12. aprillil1961,kui nõukogude kosmoselaevVostok 1tegiJuri Gagarinigapardal tiiru ümber Maa.Päikesesüsteemistlahkumiseks vajalik paokiirus on 42,1 km/s. Esimesed Päikesesüsteemist lahkuvad kosmosesondid onVoyager 1jaVoyager 2,mis startisid Maalt1977.aastal.

Kosmoselende korraldavad näiteksNASA,Euroopa Kosmoseagentuurja Venemaa KosmoseagentuurRoskosmos.21. sajandil on mitmed eraettevõtted alustanud ettevalmistusi suborbitaalseteks kommertsiaalkosmoselendudeks ning algaskosmoseturism.Esimene kosmoseturist oliDennis Tito,kes aprillis ja mais2001viibisSojuz TM-32pardal 7 päeva 22 tundi ja 4 minutit kosmoses. Esimene mehitatud suborbitaalse erakosmoselennu tegiSpaceShipOnejuunis2004.Esimene erakosmoseaparaat, mis orbiidile jõudis, oliSpaceXDragondetsembris2010.

Eesti ja kosmoselennud

[muuda|muuda lähteteksti]

2013. aasta kevadel viidi Maa orbiidileEesti tudengisatelliidi programmiraames ehitatudESTCube-1.