Mine sisu juurde

Kurdid

Allikas: Vikipeedia
See artikkel räägib rahvast; mittekuuljate kohta vaata artiklitKurt

Kurdi mehed (1873)
Kurdide asuala

Kurdidonkurdi keelträäkiv omariiklusetarahvasEes-Aasias,põhiliseltKurdistanis,mis on jagatudIraagi,Iraani,SüüriajaTürgivahel. Vähesel määral elab kurdeTaga-KaukaasiasjaLiibanonis.Tänapäeval on laialdane kurdidiasporaaLääne-Euroopas(eritiSaksamaaljaPrantsusmaal) ningUSA-s.

Kurde elabLähis-Idas30 miljonit, millele lisandub üle 1 miljoni kurdi mujal maailmas. Kurdid on Lähis-Ida suuruselt neljas rahvusrühmaraablaste,pärslastejatürklastejärel. Sealjuures Türgis (20%), Iraagis (15–20%), Süürias (8%) jaArmeenias(1,3%) moodustavad nad suurimavähemusrahvuse.1991. aasta seisuga elas 48% kurdidest Türgis, 24% Iraanis, 18% Iraagis ja 4% Süürias.[1]

Eestiselas2011.aasta rahvaloenduse andmetel 23 kurdi.[2]

Kurdistani kurdidel on märgatavalt säilinud feodaalsed suhted ja hõimujaotus; ülemkihi moodustavad võrdlemisi väikesearvulised sõjakad rändlevad mägikarjakasvatajad, orgudes elavad paiksed maaharijad. Enamik onsunniidid,osašiiidid.19. ja 20. sajandil on kurdid oma peamistel asualadel visalt võidelnud rahvusliku diskrimineerimise vastu.

Kurdid räägivadkurdi keelt,mis kuulubuusiraani keeltelooderühma. Tähtsaimad murded on Kurmandži, Sorani (Suleimani), Mukri ja Gurani murre. Murded erinevad üksteisest nii palju, et vahel peetakse neid eri keelteks. Philip Kreyenbroek selgitab raamatus "Kurdi keelest", et Kurmandži ja Sorani murre erinevad teineteisest sama palju kuisaksajainglise keel:esimeses ongrammatiline sugujakäändelõpud,teises ei ole. Neid nimetatakse samaks keeleks ainult nende ühise päritolu tõttu ja etnilise ühtsuse rõhutamiseks.[3]

Ühist kurdi kirjakeelt ei ole. Kõige rohkem kasutatakse Kurmandži murdest lähtuvat kirjakeelt, mille vanimad mälestised pärinevad11. sajandist.Üldse vanimad säilinud kurdikeelsed tekstid pärinevad9. sajandikeskelt. Kurdi keelt kirjutatakse araabia, ladina ja vene kirjas.

Enamik kurde räägib teise keelenaaraabia,türgivõipärsia keelt.Juudiusulised kurdid ja mõned kristlastest kurdid räägivad naguassüürlasedkiaramea keelt,mis kuulubsemiidi keeltehulka.

Kurdide täpne päritolu on teadmata. Enamik kurde ise peab kurde pärinevateksmeedlastest.Võimalike eellastena on mainitud ka hõimu, kelleladinakeelnenimetus onCyrtiijakreekakeelneKurtioining keda on maininudPolybios,LiviusjaStrabon.

Kuulsaid kurde

[muuda|muuda lähteteksti]
  1. Amir Hassanpour,A Stateless Nation's Quest for Sovereignty in the Sky",ette kantud Berliini Vabaülikoolis 7. novembril 1995.
  2. Päring Statistikaameti andmebaasist
  3. Kreyenbroek, Philip (1992). "On the Kurdish Language" raamatus "The Kurds: a contemporary overview", Philip Kreyenbroek ja Stefan Sperl, lk. 69