Mine sisu juurde

Leto

Allikas: Vikipeedia
See artikkel on vanakreeka jumalannast; asteroidi kohta vaata artiklit68 Leto

Leto(ladina keelesLato, Latona) olivanakreeka mütoloogiastitaanideKoiosejaPhoibetütar ning jumalateApollonijaArtemiseema. Ta sündisKosisaarel.

Leto jäiZeusistrasedaks.ArmukadeHerasaatis maokujulise koletisePythoniteda kiusama. See jälitas Letot kõikjal ega andnud hetkekski rahu. Zeus ei aidanud Letot tema hädas kuidagi. Ükski piirkond, isegiHüperborea,ei andnud Herat ja Pythonit kartes Letole luba seal peatuda. AinultDelosesaar,mis seni vabalt meres ringi ujus, nõustus. Pärast kaksikute laste sünnitamist sööstsid merepõhjast üles kaks või neli kaljusammast, mille otsa saar pidama jäi.Artemisoli lastest vanem ja sündis kergelt, kuidApollonisünnitus oli valuline ja kestis eri andmetel ühest üheksa ööpäevani, sest Hera keelas vahepealsünnitusjumalannalEileithyialLetot aidata. Kui Apollon oli suureks kasvanud, tappis ta Pythoni.

TeebakuningannalNiobeloli 7 poega ja 7 tütart, keda nimetatakseniobiidideks.Niobe kiitles nendega, pidades end Letost paremaks, sest Letol oli ainult üks poeg ja üks tütar. Ta käskis linlasi, et need peavad Leto templis hoopis temale ohverdama. Karistuseks lasksid Apollon ja Artemis mürgitatud nooltega maha kõik Niobe lapsed: Apollon tappis ta pojad, kui need spordivõistlusel olid, ja Artemis tütred. Ainsana pääses noorim tütarChloris,kes jooksis ema sülle ja kellele Niobe armu palus. Mõne autori järgi tapeti siiski ka Chloris.

Letot austati lisaks Delosele eritiAnatooliasLüükiasjaKosisaarel, vähemAteenas.Sealjuures Lüükias oli keelatud püstitada Letoletempleid,mida merelt näha võiks, kuna see olevat Hera keeld.

Leto järgi on nime saanudasteroid68 Leto.