Mine sisu juurde

MP 40

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljeltMP40)
MP 40 klapitava relvalaega.

MP 40(Maschinenpistole) on9 mmpüstolkuulipilduja,mis töötati väljaSaksamaalettevõttes ERMA ning mida toodeti aastatel 1940 kuni 1944. Mp40 oli relvastusesWehrmachtisjaTeises maailmasõjasteljeriikides.

MP40-ga relvastati peamiselt langevarjurid ja tankimeeskonnad. Neid relvi jagati enamastiohvitseridelejaallohvitseridele,aga ka ründeallüksuste sõduritele. MP 40-t on kirjeldatud kui suhteliselt väikese tulekiiruse ja vähese tagasilöögiga (hea omadus) püstolkuulipildujat.

MP 40 on välja arendatud MP 38-st, viimase peamisteks puudusteks olid tootmisprotsessi keerukus ja kallidus. MP 38 töötas motoriseeritud üksuste jaoks väljaHeinrich Vollmer1938.aastal. Püstolkuulipildujale võeti palju elemente üle kaMP 18-st jaMP 28-st. Kuna MP40 masstootmiseks kasutati lihtsamat ja odavamat tootmisprotsessi, detailidelehtmetalliststantsimise meetodit, oli relv palju soodsama hinnaga ja väiksema toormaterjali kuluga[1],sellega oli ka lihtsam ümber käia kui varasemate eelkäijatega. Nimelt oli MP40-t väga kerge lahti võtta ja kokku panna.

Paljud MP40 konstruktsioonivead parandati1939.aastaPoolainvasiooni ajal. MP 40 juures kasutati detailide tootmisel metalltoorikustfreesimiseasemel laialdaseltstantsimistjakeevitamist.Kokku toodeti MP 40 sõja jooksul kuni miljon eksemplari, enamus sellest tehasesErfurterMaschinefabrik Geipel GmbH (ERMA).

Liitlased nimetasid püstolkuulipildujat Schmeisseriks, kuna pidasid relva konstruktoriksHugo Schmeisserit.Tegelikult omas Schmeisser ainult MP 40 salve patenti. Schmeisser konstrueeris MP 41, millel oli erinevalt MP 40-stpuustkabaja mis sarnanes vägagi MP 28 relvalaega. MP 41 ei saanud aga kunagi Saksasõjaväepõhirelvaks, küll kasutasid seda mõnedSSüksused ja palju eksemplare müüdi Saksamaa liitlaseleRumeeniale.

Tehnilised andmed

[muuda|muuda lähteteksti]
  • Tüüp: täisautomaatne, vabalukuga
  • Kaliiber: 9 mm
  • Kaal: 3,7 kg (salveta)
  • Salv: 32 padrunit
  • Kadents: 500 lasku/minutis
  • Kuuli algkiirus: 380 m/s

Konstruktor:Heinrich Vollmer