Mine sisu juurde

Mari

Allikas: Vikipeedia
See artikkelSee artikkel räägib viljatüübist. Teiste tähenduste kohta vaata lehekülgeMari (täpsustus).

Nelja liiki marjad (suhteline suurus pildil erineb tegelikust). Paremalt päripäeva: viinamarjad,hurmaa,punased tikridjapunased sõstrad(üleval)
Mitut liiki "marjad", millest vaid üks (kännasmustikas) on botaanilise määratluse kohaselt mari.Pamplidonliitviljad,mis koosnevad paljudest luuviljadest, ning maasikad liitsed rüüsviljad.

Marionlihakvili,mis sisaldab arvukaltseemneid.

Tekkimise põhjal võib mari olla kaspaljasvilivõirüüsvili.Ülemisesigimikugaõiestmoodustub paljasvili, näitekshariliku kartulimari võiviinamari.Alumise sigimikuga õiest moodustub agaõiepõhjakaasabil rüüsvili, näiteksmustikamari võikarusmari.Alumisest sigimikust moodustunud marjadel on otsasõiekattekuivanud jäänused.

Kui sigimik on paljupesaline, siis on marjaski palju seemneid. Näiteks kartulil on õis kahepesaline,sparglilkolmepesaline,ussilakalneljapesaline japohlalviiepesaline.

Botaanilisesmõttes on marjad mõnedki niisugusedviljad,mida nende suuruse tõttu ei osataargikeelesmarjadeks pidada, näitekstomatid,kurgid,kõrvitsad,arbuusid,melonid,baklažaanid,banaanidjakiivid.

Muundunud marjad ontsitruselistel,näiteksapelsiniljasidrunil.Neil on koor väga paks, aga sisemus eriti mahlane. Selliseid vilju nimetataksepomerantsviljadeks.

Kõik marjad ei ole lihakad. Niisugune on näitekspaprika.

Enamik marju on söödavad, aga kõik mitte. Mõne taime, näiteks kartuli, ussilaka jamusta belladonnamarjad on hoopis mürgised. Kuid see ei tähenda, et terve see taim peaks mürgine olema, näiteks kartulil süüaksemugulaid.

Argikeeles tähistab sõna "mari" mitmesuguseid vilju, mis botaanilises mõttes ei ole marjad. Näiteksvaarikavilju kutsutakse marjadeks, tegelikult on need agakoguviljad.Maasikalon liitsed rüüsviljad,kirsipuuljatoomingalluuviljad,pihlakalõunviljadjakadakalkäbid.

Fossiilidnäitavad, et varajastelõistaimedelolid kuivviljad. Lihakad viljad, näiteks marjad ja luuviljad tekkisidkeskaegkonnajauusaegkonnapiiri paiku.

On arvatud, et lihakate viljade teket soodustas neist toituvate loomade, eritiimetajatejalindudearvukuse suurenemine. Ent arvatud on ka, et põhjus ja tagajärg on vastupidised. Lihakate viljade tekke ajal oli maailmas palju niiskeid kohti tihedatesmetsades,kus viljade leviminetuuleabil polnud tõhus. See soodustassümbioosikäigus loomi ja linde üle minema lihakatest viljadest toitumisele ning vilju omakorda järjest lihakamateks ja kirevamateks muutuma.