Mine sisu juurde

Minuskel

Allikas: Vikipeedia
Majuskel A ja minuskel a
Karolingide minusklis kirjutatudVulgatakäsikiri (British Library, MS Add. 11848, Fol. 160v)

Minuskel(tulenebladinakeelsestnimetusestminusculus'pigem väike') ontüpograafiaskasutatav mõistetrükikirjaväikesekirjatähekohta. Minusklil on samas tähestikus reeglina olemas ka sama nimetuse ja hääldusega paariline suurtäht (majuskel). Minusklit ja majusklit eristab mitte niivõrd suurus kui erinev tähekuju.

Erinevaltmajuskelkirjastonminuskelkirjalhästi eristatavadüla- jaalapikendid(vrd D ja d, G ja g). Majuskelkiri kirjutatakse kahe joone süsteemile (baasjoonjax-kõrgusejoon), minuskelkiri nelja joone süsteemile (neile lisanduvad üla- ja alapikendijooned).

Ladina kirjaminusklite eeskujuks onkarolingide minusklitähekujud, mis vaid üksikjuhtudel on suurtähtedega sarnased.

Juba hilisantiikajal tunti ja kasutati kirjatähe minuskel- ja majuskelvormi. 5. sajandil kasutati majuskelkirjaderuutkapitaalijauntsiaalikõrval minuskelkirjurooma kursiivijapooluntsiaali.

8.–9. sajandil arenesid paralleelselt karolingide minuskligaBodenseepiirkonnas,St GallenijaReichenauskriptooriumidesväljaalemanni minuskel,8.–12. sajandil Briti saarteliiri-anglosaksi minuskel,7.–8. sajandi Põhja-Itaaliaslangobardija Lõuna-Itaaliasbenevendiminuskel ningIbeeria poolsaarelkasutati 8.–10. sajandilläänegooti kirjaminuskleid, enne kui karolingide minuskli kasutus selle välja tõrjus.

Karolingide minuskel ja muude kirjatüüpide minusklid mõjutasid Euroopa eri piirkondade hilisemate kirjastiilidevaragooti,gootija hilisgooti kirjade minuskleid.