Mine sisu juurde

Must meri

Allikas: Vikipeedia
Musta mere sügavuskaart
NASA foto Mustast merest
Vaade Mustale mereleKuldsetelt Liivadelt

Must meri(vene keelesЧерное море,ukraina keelesЧорне море,bulgaaria keelesЧерно море,rumeenia keelesMarea Neagră,türgi keelesKaradeniz,gruusia keelesშავი ზღვა [šavi zgva],krimmitatari keelesQara deñiz) onAtlandi ookeanijaVahemerebasseinikuuluvKagu-EuroopajaVäike-Aasiavahele jäävsisemeri.Merest lõunas onVäike-Aasia,idasKaukaasia,põhjasIda-Euroopa lauskmaaja läänesBalkani poolsaar.

Egeuse mereja Vahemerega ühendavad sedaBosporuseväin,Marmara merijaDardanellidningAasovi meregaKertši väin.Mõnikord arvatakse ka Aasovi meri Musta mere koosseisu.

Veeteid pidi saab Mustast merestDonikauduVolgani,Kaspia mereni,LäänemerenijaValge merenijaDoonauningReini-Maini-Doonau kanalikauduPõhjamereni.

Must meri asub järskude äärteganõos.Selle loodeosa, mille sügavus on 30–60 m, asetsebmandrilaval.

Musta mere pindala on 422 000 km2(teistel andmetel 436 400 km²[1]). Musta mere ja Aasovi mere pindala on kokku 461 000 km², mis moodustab kuuendiku Vahemere pindalast. Keskmine sügavus on 1315 m (teistel andmetel 1240 m), maksimaalne sügavus 2210[2]või 2258 m. Pikkus ida-lääne suunas on 1150 km, laius põhja-lõuna suunas kuni 580 km.

Kõige vanemates iraani tekstides nimetati merdaxšaina'tume, mitteläbipaistev, must'.

Varased kreeka meresõitjad panid merele nimeksΠόντος Ἄξενος(Pontos Axenos;'külalislahkuseta meri'). Arvatakse, et tegemist võib olla iraani nime ümbertõlgendusega (igatahes kasutati Vana-Kreekas ka nime Πόντος Mέλας (Pontos Melas;'Must meri').Straboni"Geograafias" (7.3.6.) oletatakse, et külalislahkusetuks nimetati merd navigeerimisega seotud raskustele ja selle mere rannikul elanud vaenulike põlishõimudele viidates.

Kui kreeka kolonistid olid mere edukalt vallutanud, nimetati see7. sajandil eKrümberΠόντος Εὔξεινος(Pontos Euxeinos(ladina keelesPontus Euxinus) – 'külalislahke meri'). Nii nimetavad teda niiHerodotoskui kaPtolemaiosoma kaardil. Strabon mainib ka ( "Geograafia" 1.2.10), et antiikajal nimetati Musta merd lihtsalt mereks (Πόντος).

10.16. sajandivanavene kroonikates nimetati merd Vene (Russi) mereks, mõnikord ka Sküüdi mereks. Samuti kasutasid seda nime araabia geograafid –al-Mas‘ūdī(10. sajand) jaal-Idrīsī(12. sajand).

Keskajal nimetati Musta ning Aasovi merd ka Kasaari mereks.

Marco Polo(13. sajand) nimetas Musta merd Suureks mereks.

Aasia kirjamehed nimetasid seda Sudaki (Suroži) mereks (Sudakilinna järgi).

Vene kaupmeesAfanassi Nikitin(15. sajand) nimetas Stambuli mereks (İstanbulijärgi).

On kasutatud ka teisi nimesid: Kimmeri meri, Tauria meri, Krimmi meri, Slaavi meri, Kreeka meri, Gruusia meri ja isegi Armeenia meri (see nimetus on arvatavasti seotud 11. sajandil tekkinud suure armeenlaste asualaga Krimmis).[3]

Tänapäeval kasutatakse paljudes keeltes Musta mere kohta nime, mis tähendab 'Must meri'. Kõige varasemadkeskaegsedallikad, kus kasutatakse sellise tähendusega nime, pärinevad 13. sajandist. On arvatud, et selline nimi on kandunud edasi Vana-Kreekast ning ka türklased on selle eurooplastelt üle võtnud.

Miks Musta merd nimetatakse mustaks

[muuda|muuda lähteteksti]
Keskaegne Musta mere kaart

Nime tekkimise põhjuste kohta on mitu versiooni.

  • Ägedate tormide ja tiheda udu tõttu on Mustal merel sageli ohtlik. Sõna "must" võib tähendada 'ähvardav, ohtlik'. Seda seostatakse kaNoa laevaaegseveeuputusega.
  • Pilvise ilmaga päeval või tormi ajal muutub merepind mustade pilvede all tumedaks. Arvatakse, et Kesk-Aasiast pärit turgi nomaadid nimetasid merd sellepärastKaradeniz('Must meri').
  • Mikrovetikad muudavad vee tumedaks ja väheläbipaistvaks.
  • Türklased, kes püüdsid Musta mere äärseid rahvaid vallutada, kohtasid raevukat vastupanutšerkesside,adõgeedeja teiste rahvaste poolt, mistõttu anti merele nimeksKaradeniz'Must meri, külalislahkuseta meri'.
  • Raud-,vask-,hõbe- japliiesemed(näiteksankrud), mis jäävad Mustas meres pikemaks ajaks üle 150 meetri sügavusele, kattuvadvesiniksulfiiditoimelsulfidogeensete bakteritekaasabil musta katuga, mis koosneb musta värvisulfiididest(raud(II)sulfiid,hõbesulfiid,pliisulfiid,vasksulfiid).
  • Rüdiger Schmittioletuse järgi tähendab "Must meri"ilmakaartevärvisümboolika järgi 'Põhjameri' (lõuna on punane, nii et kaPunase merenimetus saab seletuse).
  • Türgi legendi järgi lebab Musta mere põhjas vägilasemõõk, mis visati sinna sureva võluri Ali palvel. Seetõttu meri lainetab ja püüab mõõka kaldale visata ning vee värvus muutub mustaks.

Rannajoonon vähe liigendunud, ainult põhjakallas on käänulisem. Seal on rida väikesilahti(suurim nendest onKarkiniti laht,sellest lääne poole jäävadDžarõlgatši laht,Tendrovi laht,Jagorlõtski laht,Bakali laht,Jarõlgatši laht,Ak-Metšeti lahtjaOdessa laht,ida pooleKalamõti laht,Jevpatorija laht,Hersonessi laht,Sevastopoli laht,Feodossija laht) ja jõgede moodustatudlimaane(suurimad nendest onDnestri lahtjaDnepri-Bugi lahtMusta mere looderannikul). Mere idarannikul on mitu limaani (Tsokuri laht,Kiziltaši laht,Bugazi lahtjaVitjazevo laht) ja väikesed lahed (Tsemessi laht,Gelendžiki laht). Lõunarannikul asuvadSamsuni laht,Sinopi laht,Ereğli lahtjaİğneada laht,läänerannikulVarna lahtjaBurgasi laht.

Suurim poolsaarKrimmi poolsaarulatub põhjas sügavale Musta mere sisse.

Saarion vähe, tähtsaim onZmiinõi.Suurimad saared on agaTendra säärjaDžarõlgatš.

Rannikuala on läänes ja põhjas tasane, idas ja lõunas ning Krimmi poolsaarel mägine. Kirde- ja idarannik on järsk. Põhjaosa rannik on laugjas ja liivane ning raskesti ligipääsetavad, välja arvatud Krimmis.

Must meri on geoloogiliselt noor moodustis, mis on jäänuk suurestSarmaatia merest.Kui Väike-Aasia kerkimise tõttu Kaspia mere bassein Vahemerest eraldus, siis Must meri isoleerus järk-järgult.

Suur hulk orgaanilist ainet jõuab merepõhja ning kuhjubsetetessekuni 20-protsendiseskontsentratsioonis.Selliseid setteid nimetataksesapropeeliks.

Mere edelaosas onnaftamaardlad.

Odessa kliimadiagramm

Kliimaon üldiselt pehme, suved on jahedad, sügised soojad, talved lühikesed ja kevaded pikad. Kõige paremad tingimused onKrimmilõunaosas ja kagukallastel mägede varjus. Kõige tugevamad tuuled puhuvad talvel, kui piirkonda jõuavad külmad õhumassidSiberist.Suvel soojendab piirkonda niiske õhk Vahemerelt. Kõige madalamad õhutemperatuurid on ulatunud kirdes talvel −30 kraadini. Kõige kõrgemad õhutemperatuurid on suvel Krimmis: kuni 37 °C.

Bosporuse väinpildistatunaRahvusvahelisest Kosmosejaamast

Jõedtoovad aastas 320 km³magevett.Seetõttu on mere pinnakihi soolsus madalam. Tähtsaim Musta merre suubuv jõgi onDoonau.Teised suuremad jõed onUkrainasDnestr,Lõuna-Bug,Dnepr,GruusiasRioniningTürgisKızıl Irmak(Kızılırmak),Sakarya,YeşilırmakjaÇoruh.Viimase suue on GruusiasBathumilähedal. Musta merd toidavad ka Aasovi merre suubuvadDonjaKuban.

Osa magevett voolab pinnahoovusena Bosporuse poole, süvaveehoovus aga toob Vahemerest soolast vett. Bosporuse väina kaudu voolab Musta merre 200 km³merevettaastas.

Musta mere vesi

Veetemperatuur

[muuda|muuda lähteteksti]

Avameres on veetemperatuur talvel +6...+8 °C, loodes ja Kertši väinast lõuna pool langeb kuni +0,5 °C. Suvel on veetemperatuur üle +25 °C. Sügavusel üle 50–100 m on veetemperatuur aasta läbi +8...+9 °C. Jääkate tekib talvel loode- ja kirdeosa lahtedes.

Soolsuson pinna lähedal 17–21 (keskmiselt 18,3)‰, jõesuu lähedal 3–9‰. Sügavusel üle 50–100 m kasvab aeglaselt kuni 30‰ Marmara mere suunas. Soolsus moodustab umbes poolemaailmameresoolsusest.

Vee läbipaistvus

[muuda|muuda lähteteksti]

Mikrovetikate tõttu on nähtavus vees umbes 5 m (võrdluseksVahemeres35 m).

Vesiniksulfiid

[muuda|muuda lähteteksti]

Must meri on suurim anoksiline ehk vees lahustunudhapnikustvaba meresüsteem. Anoksilisuse põhjuseks on mere suur sügavus ning jõgedest ja Vahemerest sellesse voolavaveesuhteliselt madal soolsus ja seetõttu väiketihedus.Magevesi ja merevesi segunevad üksnes ülemises 100–150 m paksuses kihis. Sellest lävest (püknokliinist) sügavamale jääv vesi vahetub kord tuhande aasta jooksul. Seetõttu puudub märkimisväärne gaasivahetus pinnaga ning settivorgaaniline ainetarbib kogu hapniku. Nendes anoksilistes tingimustes suudavad mõnedekstremofiilsedmikroorganismidkasutada orgaanilise aineoksüdeerimisekssulfaatioone(SO42–), tootesvesiniksulfiidi(H2S) jasüsinikdioksiidi.See segu on väga mürgine (ühest kopsutäiest jätkuks inimese tapmiseks), mistõttu peaaegu kogu elu selles meres toimub ülemises kihis, mille paksus on umbes 180 m.

Hoovusedon kahesugused. Ühtesid põhjustab veevahetus Marmara merega, teised on triivhoovused, mida põhjustabtuultetsüklonaalneiseloom.

Mustas meres elab umbes 185liikikalu,entkalapüükon nõrgalt arenenud. Aastas püütakse umbes 100 000 tonni kalu, peamiseltanšoovist,stauriidijamakrelli(ehk skumbriat) samutibeluugat,sevrjuugat,atlandi tuura,tülkatja teisi kalu. On olemas kalade hooajaline ränne, eriti läbi Bosporuse.Agaroiditootmiseks kogutaksepunavetikat.

Viimastel kümnenditel on Must meri tugevalt saastunud.

Musta mere äärsed riigid onTürgilõunas,BulgaariajaRumeenialäänes,Ukrainapõhjas ningVenemaajaGruusiaidas. Need kuus riiki asutasid koos veel viie riigiga1992.aastal piirkonna arendamiseksMusta Mere Majanduskoostöö Organisatsiooni.De factoon neile lisaks veel Musta mere ääres kaAbhaasia.

Suuremad Musta mere äärsed linnad onİstanbul,Trabzon,SamsunjaZonguldak(Türgi),Burgas,Varna(Bulgaaria),Constanța(Rumeenia),Jalta,Odessa,Sevastopol(Ukraina),Novorossiisk,Tuapse(Venemaa), Bathumi,Phothi(Gruusia). Sevastopol ja Jalta on praegude factoVenemaa poolt annekteeritud.

Kõige parem looduslik meresadam onSevastopol,endineNSV LiidumereväebaasKrimmipoolsaarel. Must meri on tähtis aastaringne transpordisoon, mis ühendabIda-Euroopariikemaailmaturuga.Tähtsamad Musta mere sadamad onOdessa,MõkolaivjaHersonUkrainas,Bathumi jaPhothiGruusias,NovorossiiskVenemaal,TrabzonjaSamsunTürgis,BurgasjaVarnaBulgaariasningConstanțaRumeenias.

Musta mere rannikul on arenenudturism.Seal on rahvusvahelise tähtsusegakuurordidjasupelrannad:Krimmi lõunarannik (Jevpatorija,Alupka,Jalta,Gurzuf,Alušta,Feodossija), Kaukasuse Musta mere rannik (Anapa,Gelendžik,Sotši,Pitsunda,Suhhumi,Bathumi),Zlatni pjasǎcijaSlǎnčev brjagBulgaarias,MamajaRumeenias jm.

Musta mere piirkonda peavad mõned teadlasedindoeurooplaste algkoduks,kus kõneldiindoeuroopa algkeelt.Teiste arvates on see kaugemal idas Kaspia mere lähedal.

1997.aastal avaldasidWilliam RyanjaWalter PitmanColumbia ülikoolisttõendid selle kohta, et umbes 5600 eKr põhjustas Bosporuse kohal olnud kaljudest läbi murdnud ja sealtkaudu sisse voolanud vesi suureüleujutuse.Jääliustikesulamisveed olid muutnud Musta mere ja Kaspia mere suurteks mageveejärvedeks, mille pind oli maailmamere pinnast kõrgemal. Kui liustikud taganesid, vähenes jõgedest saabuva vee hulk ning veetase langes. Kui 5600. aasta paiku eKrmerevee tasetõusis, hakkas Vahemere vesi sisse tungima. Iga päev voolas Musta merre üle 25 km³ vett, 200 korda rohkem, kui voolab allaNiagara joast.Mere täitumine kestis vähemalt 300 päeva. Üle ujutati 155 000 km² maad. Must meri laienes oluliselt põhja ja ida suunas. Mere tase tõusis sadu meetreid ning see muutus mageveejärvestookeanigaühenduses olevaks soolaseks mereks.

Musta mere kontuurid praegu ja enne umbes 5600. aastat eKr (tumedama sinisega)

Varajaste põlluharijate ümberasumine oli seotud põlluharimise kiire levikuga põhja ja lääne pooleEuroopasse.On arvatud, et see üleujutus võis olla aluseksPiiblijutustuseleveeuputusestNoaajal1. Moosese raamatus(vaata kaNoa laevjaArarat). Piibli jutustuse detaile on siiski raske nende sündmustega kokku sobitada. Noa lugu võis olla seotud ka sarnase mere sissetungiga, misTigrisejaEufratialamjooksuorgudest kujundasPärsia lahe.

AllveearheoloogRobert Ballardon hiljem leidnud vanarannajoont,mageveetigudekarpe,vee alla jäänud jõgedeorgening töödeldud puitu 100 m kaugusel praeguse Türgi rannikust.

Praegu on Must meri ühendusteena oluline peamiselt teda ümbritsevatele riikidele, kuidvanaajalläbisid seda mitmedkaubateed,muuhulgas toodi sealtkaudu Läänemere äärestmerevaiku.Musta mere tähtsus peegeldub kavanakreeka mütoloogias,näiteks müüdisargonautideretkestkuldvillakujärele kuskile Musta mere kirdenurka ja müüdisamatsoonidest,kes olevat samuti elanud kuskil sealkandis.

14.ja15. sajandiloli kaLeedu suurvürstiriigilväljapääs Mustale merele, kuid selle sulgesidtürklased.Kui türklased1453vallutasidKonstantinoopoli(praegu İstanbul), sulgesid nad tee kõigile laevadele peale enda omade.

Venelasedsaid hiljem oma laevadele läbipääsuõiguse. Nende jaoks on Must meri tähtis transporditee, mille kaudu nad pääsevad Vahemerele. See on neile ka tähtis puhkuste veetmise piirkond. Mustal merel on olnud Venemaa välispoliitikas tähtis koht (vaataDardanellid).

  1. "Black Sea Geography".University of Delaware College of Marine Studies(inglise).Originaaliarhiivikoopia seisuga 29. aprill 2007.Vaadatud 17. novembril 2007.
  2. "Britannica Online Encyclopedia"(inglise).
  3. "Почему Черное море называется «Черным»?"(vene).