Mine sisu juurde

Orbiit

Allikas: Vikipeedia
See artikkel räägib astronoomia mõistest; rühma toimega seotud mõiste kohta vaata artiklitOrbiit (rühmateooria);graafiteooria mõiste kohta vaata artiklitGraafi orbiit;jalgpalliklubi kohta vaata artiklitJõhvi JK Orbiit.

Ümber Maa tiirleval satelliidil on tangentsiaalnekiirusja Maa-suunalinekiirendus

Orbiit(ladina keelesorbita'rööbas') on kõver, mida mööda looduslik või tehislik taevakeha tiirleb ümber massiivsema keha või kehade süsteemigravitatsiooniväljas.

Näiteks võib keha tiirelda ümberGalaktikakeskme võiMaajaKuuühise raskuskeskme.Kahe keha probleemilevastaval juhul on orbiitringjoonvõiellips,muudel juhtudel orbiidid ei sulgu, vaid moodustavad spiraalitaolisi keerde. Kolmandate kehade mõju orbiidi kujunemisele saab enamasti määrata nende põhjustatudhäiritusega.

Orbiitigeomeetriliseltiseloomustavad suurusi – pikemat pooltelge,ekstsentrilisust,kallet,sõlmi jaapsiide– nimetatakse orbiidi elementideks.

Tehiskehade orbiite uuribastrodünaamika,looduslike taevakehade omi uurivadtaevamehaanikajastellaardünaamika.

Geotsentrilised orbiidid

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisGeotsentriline orbiit

Geotsentrilised orbiidid on orbiidid ümber planeet Maa. Kuigi teoreetiliselt on lõputult palju erinevaid orbiite, on nad jagatud kasulikkuse ja omaduste järgi rühmadeks.[1]

Maa-lähedased orbiidid

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisMaa-lähedane orbiit
Rahvusvaheline kosmosejaamMaa-lähedasel orbiidil

Maa-lähedased orbiididon 200–3000 km kõrgusel. Maa-lähedastel orbiitidel kaitsebMaa magnetvälitehiskaaslasikosmilise kiirgusejapäikesetuuleeest. Maa lähedal saab teha hea resolutsiooniga pilte, seepärast kasutatakse Maa-lähedasi orbiitekaugseireksjakosmoseluureks.

Enim kasutatud Maa-lähedane orbiit onpolaarorbiit.Polaarorbiidikalleon 90°lähedal. Polaarorbiidil satelliit lendab ülepoolustejaekvaatoristristi üle. Satelliidi all maakera pöörleb ja nii on võimalik ilma orbiiti muutmata ära katta kogu maapind.

Geostatsionaarne orbiit

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisGeostatsionaarne orbiit

Geostatsionaarne orbiiton 35 786 km kõrgusel asuv 0°kaldegaorbiit, millel asuvad tehiskaaslased on Maalt vaadates alati sama koha peal. Satelliidid on ekvaatori kohal ja nende tiirlemisperioodiks on ~24 tundi. Üks geostatsionaarse orbiidi plusse on see, et seal olevate tehiskaaslastega sidepidamiseks ei pea antenni suunda muutma. Orbiiti kasutataksesatelliittelevisiooniedastamiseks jasatelliitsideks.

Keskmise kõrgusega orbiidid

[muuda|muuda lähteteksti]
Maa satelliitide orbiidid animeerituna

Keskmised kõrgusega orbiididasuvad maalähedaste orbiitide ja geostatsionaarse orbiidi vahel, umbes 20 000 km kõrgusel. Orbiitidel olevate satelliitide tiirlemisperiood on umbes 12 tundi. Kasutatakse peamiseltsatelliitnavigatsioonisatelliitide, näiteksGPS-i,GLONASS-i ja EuroopaGalileosatelliitide jaoks.

Selenotsentriline orbiit

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisSelenotsentriline orbiit

Selenotsentriline orbiit on ümberKuutiirleva keha orbiit. Kuu-lähedased orbiibid, mis on vähem kui 100 kilomeetri kõrgusel, on kõige huvipakkuvamad Kuu pinnase uurimisel. Selenotsentrilistel orbiitidel on probleeme orbiidipüsivuseganing ainult vähesed "jäätunud" orbiidid võimaldavad pikka aega Kuu ümber tiirelda.

  1. Kaupo Voormansik."Orbitaalmehaanika I"(PDF).Vaadatud 28.01.2013.