Mine sisu juurde

Põhja-Korea

Allikas: Vikipeedia

Korea Rahvademokraatlik Vabariik


korea조선민주주의인민공화국
Chosŏn Minjujuŭi Inmin Konghwaguk
Põhja-Korea asendikaart
Riigihümn A ch'im un pinnara,
i kangsan ungum e
Pealinn Pyongyang
Pindala 120 540 km²Muuda Vikiandmetes
Riigikeel korea
Rahvaarv 25 490 965(2017)[1]Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus 211,5 in/km²
Tööpartei esimene sekretär Kim Chŏng-un
Riigipea Kim Il-sŏng(igavene president, surnud 1994)
Peaminister Kim Dok-hun
Iseseisvus 9. september 1948
SKT 16,283 mld$()[2]Muuda Vikiandmetes
SKT elaniku kohta 638 $
Valuuta Põhja-Korea vonn(KPW)
Ajavöönd maailmaaeg+9
Tippdomeen .kp
ROK-i kood PRK
Telefonikood 850
Kaart

Põhja-Korea(ametlikultKorea Rahvademokraatlik Vabariik) on riikAasiasKorea poolsaarepõhjaosas, 38.laiuskraadistpõhja pool. Lõunas piirneb seeLõuna-Koreaga(238 km umbes 4 km laiust piiritsooni), millega kuni1948.aastani moodustas ühise riigi. Põhjas piirneb Põhja-Korea peamiseltHiinaga(1416 km maismaapiiri) ja lühike piirilõik (19 km) on tal kaVenemaaga.

Põhja-Korea kõige tavalisem kohalik nimi onBuk Chosŏn'Põhja- Chosŏn' (북조선, Bắc triều tiên ).

Lõuna-Koreaskasutatakse Põhja-Korea kohta tavaliselt nimeBuk Han'Põhja-Han' (북한; Bắc Triều Tiên ). SõnaHanvihjabJumalasüdamele pärast inimesepattulangemist.Selle nimega tuuakse paralleel, et ka Jumal valutab südant Põhja-Korea saatuse pärast.

Põhja-Korea on kommunistlikku ideoloogiat järgivtotalitaarne riik.Riiki juhib diktaatorKim Chŏng-un,kes on ainsa parteiKorea TööparteiKeskkomitee esimees jaKorea Rahvaarmeeülemjuhataja. Ta päris võimu oma isaltKim Chŏng-ililtpärast tolle surma. Tema vanaisaKim Il-sŏngon kuulutatud riigi igaveseks presidendiks. Riigis valitseb temaisikukultus.

Pikemalt artiklisPõhja-Korea haldusüksused

SarnaseltLõuna-Koreahaldusjaotusega kasutatakse Põhja-Koreasdo'de,si'de,gun'ide jaeup'ide süsteemi. Kuid erinevus on ainult provintsistaatusega linnades, mida on kaks ja neid kutsutaksejikhal-sideks (ainsusesjikhal-si직할시).

1910.aastast kuniTeise Maailmasõjalõpuni oli Põhja-KoreaJaapaniokupeeritud.Maailmasõda lõppes Jaapani lüüasaamisega. Nii naguSaksamaajaAustriajagati pärast sõda liitlaste vahelokupatsioonitsoonideks,nii jagati ka Korea 38. paralleeli möödaNõukogude LiidujaUSAokupatsioonitsooniks. Läbirääkimised nende ühise valitsemise üle ebaõnnestusid ja mais1948kuulutas Lõuna-Korea väljaiseseisvuse.9. septembril1948 kuulutas ka Põhja-Korea välja iseseisvuse. Riigijuhiks saiKim Il-sŏng.

Nõukogude Liidu innustusel algatas Põhja-Korea1950Korea sõja,milles Põhja-Koread toetasid Nõukogude Liit jaHiinaning Lõuna-Koread toetasid USA jaÜRO.Sõda oli ohvriterohke ja lõppes territoriaalsete muutusteta.

Põhja-Korea kuulutas NSV Liidu eeskujul märtsis1946välja maareformi, millega rikastelt maaomanikelt ja Jaapani kollaborantidelt võõrandati kogu maa ilma kompensatsioonita ja jagati talupoegadele. Kui Lõuna-Korea sõja käigus Põhja-Korea maa-ala osaliselt vallutas, püüti seal maareformi tagasi keerata, mis osutus talupoegade seas ülimalt ebapopulaarseks ja suurendas nende lojaalsust Põhja-Koreale.

Põhja-Korea eelisarendastööstust.Juba 1959. aastal saavutati majanduse 1949. aasta (Korea sõja eelne) tase. Sisemajanduse kogutoodang elaniku kohta oli Põhja-Koreas kõrgem kui Lõuna-Koreas kuni 1976. aastani. Hiljem hakkas majandus stagneeruma. PärastNõukogude Liidu lagunemistlõppes kogu nõukogude välisabi ja Põhja-Korea majandus varises kokku.19941998valitses riigisnäljahäda,millesse suri 2,8 miljonit inimest.

99,998% Põhja-Korea rahvastikust moodustavadkorealased.Peale korealaste elab Põhja-Koreas väikesearvulinehiinlastekogukond. Muude rahvuste esindajaid, eelkõigejaapanlasi,on üksikuid.

Raketiprogramm

[muuda|muuda lähteteksti]

Põhja-Korea soovib arendada oma raketiprogrammi, kuid maailma juhtivad riigid on sellele vastu.[3]Hoolimata mõne riigi vastuseisust tegi Põhja-Korea5. aprillil2009raketikatsetuse, mis seda jälginud riikide andmetel ebaõnnestus.[4][5] Hiljem on Põhja-Korea teinud mitu edukat raketikatsetust, sealhulgas lasknud rakette kosmosesse.

  1. Maailmapanga andmebaas,vaadatud 8.04.2019.
  2. https://unstats.un.org/unsd/snaama/resQuery.asp,vaadatud 23.08.2017.
  3. ÜRO ei jõudnud Põhja-Korea raketikatsetuse suhtes ühisele seisukohale
  4. Põhja-Korea raketikatsetus: õnnestumine või altminek?
  5. "North Korea Intercontinental Ballistic Missile Fails Miserably".Originaaliarhiivikoopia seisuga 7. aprill 2009.Vaadatud 8. aprillil 2009.