Mine sisu juurde

Paavst

Allikas: Vikipeedia
See artikkel räägib Rooma paavstist; teiste paavstide kohta vaata lehekülgePaavst (täpsustus)

Püha Aujärjevapp
PaavstFranciscuskülastas Eestit 25. septembril 2018

Paavst(kaRooma paavst;ladina keelespapa;kreeka keelesπάππαςpappas'isa') onkatoliku kirikupiiskopipühitsusegapeajaVatikaniriigipea. Katoliiklased tunnistavad paavstiapostelliku suktsessioonialuselapostelPeetrusejärglasena. Alates2013.aastast on paavstFranciscus.

Eestiton külastanud paavstidJohannes Paulus IIaastal1993jaFranciscusaastal2018[1].

Nimetus[muuda|muuda lähteteksti]

Kreekakeelsetsõna "pappas" ('isa') kasutatiLähis-Idasalgseltabtide,piiskoppidejapatriarhidekohta. Rooma piiskoppi nimetatakse alates5. sajandistpaavstiks. Esimese Rooma piiskopina kasutas paavsti tiitlitLeo I Suur.

Eesti keeldeon sõna "paavst" tulnudsaksakeelsestsõnastPapst.

Tiitel[muuda|muuda lähteteksti]

Varem on paavstid kasutanud ka tiitlit "Õhtumaa patriarh" (Patriarcha Occidentis), mille kandmisestBenedictus XVI2006loobus. Omistatud tiitelPontifex Maximusei kuulu paavsti ametlike tiitlite hulka.

  • Roomapiiskop(Episcopus Romanus) – paavst on Rooma piiskopkonna piiskop.
  • Kristusevikaar (Vicarius Christi) – paavstil on õigus määrata ametisse piiskoppe.
  • apostlite vürsti järglane (Successor principis apostolorum) – paavst kui apostel Peetruse järglane
  • universaalkiriku suurim sillaehitaja (Summus Pontifex Ecclesiae Universalis) – paavst kuivanatestamentlikülempreester.
  • Rooma kirikuprovintsipeapiiskopjametropoliit(Archiepiscopus ac metropolitanus provinciae ecclesiasticae Romanae).
  • Itaaliapriimas(Primatus Italiae) – Itaalia katoliku piiskoppide ülempiiskop
  • VatikaniLinnriigi Suverään (Princeps sui iuris civitatis Vaticanae)
  • Jumalateenrite teener (Servus Servorum Dei)

Ametisse asumine[muuda|muuda lähteteksti]

Pikemalt artiklisKonklaav
Viimased paavstid on valitudVatikanisSixtuse kabelis

Paavst valitakse tänapäeval ametissekonklaavil,mis koguneb pärast paavsti surma või tagasiastumist. Konklaavil on hääleõiguslikud kõikkardinalid,kes polnud paavsti surmapäeval vanemad kui 80. eluaastat. Konklaav koguneb 15–20 päeva jooksul pärast paavsti surma või tagasiastumistVatikanisSixtuse kabelis.Juhul kui kõik valimisõiguslikud kardinalid on Vatikani jõudnud, võib konklaav alata ka varem.

Valituks osutumisel peab kandidaat saama kaks kolmandikku osalevate kardinalide häältest. Uue nime võtmise järel teatab Vatikani paavstipalee palkonil kardinaldiakon-seenioraklamatsioonigauuest paavstist, millega tänapäeval algab paavsti ametiaeg. Seejärel annab uus paavst oma õnnistuse. Hiljem toimub ametisse pühitsemise tseremoonia, kus paavst saabpalliumija võib toimuda kroonimine.Keskajalalgas paavsti ametiaeg tema kroonimisega.[2]

Paavsti volitused[muuda|muuda lähteteksti]

Paavsti primaarsed volitused lähtuvadJeesus Kristusesõnumi tõlgendusest PeetruseleMatteuse evangeeliumist:[3]

Jeesus vastas talle: "Sa oled õnnis, Siimon, Joona poeg, sest seda ei ole sulle ilmutanud liha ja veri, vaid minu Isa, kes on taevas. Ja mina ütlen sulle: Sina oled Peetrus ja sellele kaljule ma ehitan oma koguduse, ja põrgu väravad ei saa sellest võitu. Ma annan sulle taevariigi võtmed, ja mis sa iganes kinni seod maa peal, see on seotud ka taevas, ja mis sa iganes lahti päästad maa peal, see on lahti päästetud ka taevas."

Paavst omab autoriteeti ja piiskoplikku jurisdiktsiooni kõigi katoliku kiriku usklike ning koguduste üle.[4]Kui paavst sätestab otsuseid,dogmasidvõi õpetusi ex Cathedra, väljendavad needpaavsti ilmeksimatustja kuuluvad kogu katoliku kirikus täitmisele. Paavst määrab ametissekuuria,katoliku kiriku ja Vatikani juhtivametnikke. Ta nimetab ametisse piiskoppe või kinnitab toomkapiitlite määratud piiskopid. Samuti kinnitab ta iga vaimuliku institutsiooniüldkapiitliotsused või määrab vajadusel ise ordujuhte.

Paavst on katoliku kirikukanoonilise õiguseküsimustes ülemkohtunik ja lõplik kohtuinstants, mistõttu tema langetatud otsus kanoonilise õiguse vallas on lõplik ega kuulu edasikaebamisele. Paavst kinnitab oikumeenilise kirikukogu otsused. Tal on katoliku kirikus voli tõlgendadaloomuõigust.

Ainult paavstil on voli rajada katoliiklikkuülikooli.Paavst suunab maailmas katoliiklikkumisjonit.Paavstil on õigus lõplikult otsustada, kasteoloogiline õpetusonketserlikvõi mitte. Paavstil on õigus otsustada, kas isik on väärtpühakukskuulutatama või mitte. Paavstil on õigus jagada privileege igalekogudusele.Samuti on paavstil õigus jagada täielikkeindulgentse.Paavstil on õigus rajada katoliiklikkepiiskopkondija tunnustada uusi vaimulikke institutsioone. Paavstil on õigus kehtestada vaimulikkonnale ja ilmikutele kiriklikke makse.

Paavst onabsoluutse monarhinaVatikani riigipea. Tema ametiaeg on tähtajatu ja mittepärilik. Paavst on riigipeana valitav monarh, kes valitakse ametissekonklaavil.Ta teostab Vatikanisseadusandlikku,täidesaatvatjakohtuvõimu.Tema administratiivset tegevust märgib terminPüha Tool.Ta on Vatikani kaardiväeüksuste ülemjuhataja.

Paavsti matus[muuda|muuda lähteteksti]

Paavsti tunnistab kanooniliselt surnukscamerlengo,kui ta on surnuks peetava paavsti juures vastust saamata kolm korda kutsunud paavstiristinime,mitte paavstinime järgi. Paavstilt võetakse sõrmus ja see murtakse hiljem pooleks, tähistades sellega sümboolselt paavsti valitsemisaja lõppu. Samal ajal valmistatakse ette ametlik surmatunnistus. Paavsti surnukeha asetatakse tema erakabelisse ja järgmisel päeval viiakse seePüha Peetruse basiilikasse,kus rahval on võimalik temaga hüvasti jätta.Kirstuasetamisel pannakse paavstile selga liturgiarüü, rinnalemitraja näole valgesiidloor.Paavstile pannaksekirstukaasa kotike mälestusmüntidega ja "Rogito".Pärast hingepalvet suletakse pühitsetud veega piserdatud kirst nelja pitseriga.Reekviemimissalon suletud kirstaltariees ja sellele asetatakse lahtinePiibel.Pärast reekviemimissat peetaksecommendatiojavaledictio,mille järel viiakse kirst Rooma Peetri kirikusse. Alates reekviemimissast peetakse 9 päeva jooksul (novendiali) iga päev missasid, mida peavadprelaadid.[2]

Paavstluse ajalooline areng[muuda|muuda lähteteksti]

PaavstLeo XIIIrõhutas katoliku kiriku kaasatust kaasaegses ühiskonnas

Kristliku traditsiooni järgi oli esimene Rooma piiskop ja paavst apostel Peetrus. PiiskopClemens Imanitses95paikuKorintosekogudust, kuid piiskopVictor Itaotles2. sajandilõpus vaidlusesülestõusmispühadearvestuse üle Rooma koguduse juhtivat positsiooni teiste kristlike koguduste seas. 2. ja3. sajandiltoimusid Roomas suured kristlaste tagakiusamised.

PiiskopMiltiadeseajal313tunnustatiRooma riigiskristlustjaDamasus Iajal380sai kristlus Rooma riigi riigiusuks. Rooma riigi lagunemisega jaLääne-Rooma riigihääbumisega omandasid paavstid üha enam poliitilist võimu. PaavstGelasius Iselgitas paavstivõimu tähtsust kahe mõõga teooriaga5. sajandilõpus, milles üks mõõk sümboliseerib keisri ilmalikku ja teine paavsti vaimulikku võimu. PaavstGregorius Iomandas territoriaalvaldused, millest kujunes8. sajandilFrangi riikivalitsevateKarolingideabiga Kesk-ItaaliasKirikuriik.Paavstide poliitiline võim vähenes järgmiste sajandite jooksul ja Kirikuriigis muutusid mõjuvõimsateks kohalikudvürstid.

Kaitseks kohalike vürstide vastu kutsus paavstJohannes XIIRoomaSaksa kuningaOtto I,kelle ta962Saksa-Rooma keisrikskroonis. Järgmisi sajandeid ilmestasid paavstide ja Saksa-Rooma keisrite vahelised tülid (investituuritüli). Saksa-Rooma keiserHeinrich IIImääras11. sajandikeskel ametisse mitu paavsti. Paavstlust mõjutasid oluliseltGregorius VIIja tema eelkäijate reformid 11. sajandil. Paavstluse poliitiliseks kõrgajaks peavad ajaloolased13. sajandit,mil valitsesidInnocentius III,Gregorius IXjaInnocentius IV.Bonifatius VIIIpidas paavstivõimu isegi kõrgemaks ilmalikust võimust, kuid sattus vastuolluPrantsusmaa kuningaga.1309asus paavstClemens VRoomast Prantsusmaa kuninga mõjusfääriAvignoni,millele järgnesAvignoni vangipõlv14. sajandil.

Avignoni vangipõlve järel puhkesSuur skisma,kui Roomas ja Avignonis asusid ametisse paavstid, kes teineteistekskommunitseerisidning lõpuks määras Pisa kirikukogu1409ametisse ka kolmanda paavsti. Kuid1417.aastal lõpetasKonstanzi kirikukoguskismaja seadis paavstiksMartinus V.15. sajandist16. sajandikeskpaigani valitsesid nn.renessansspaavstid,kelle ajal kujunes Rooma oluliseks kultuurikeskuseks. Samal ajal tugevdasid paavstid oma positsiooni kontsiliarismiliikumise vastu, kindlustades paavstivõimu ülimuslikkuse kontsiliarismi üle.Leo Xajal puhkes1517reformatsioon,mille järel kaotaskatoliiklusEuroopastumbes poole senistest aladest.Trento kirikukogugaalanudvastureformatsioontõi katoliku kiriku rüppe tagasi küllPoola,Prantsusmaaja mitmedSaksamaaalad, kuid katoliikluse taaskehtestamine kogu Euroopas kukkus lõplikult läbiKolmekümneaastases sõjas.

Prantsuse revolutsioonipuhkedes hõivasid revolutsioonilised väed Rooma ja paavstPius VIvangistati.Napoleon Isõlmis esialgu paavstigakonkordaadi,kuid seejärel kaotas Paavstiriigi ning liitis selleItaalia kuningriigiga.PärastViini kongressi1815sai paavst oma riigi vähendatul kujul tagasi, kuid1870.aastal liideti see lõplikult Itaaliaga. PaavstPius IXkuulutas protestiks ilmalikust võimust ilma jätmise eest endVatikani vangiksning paavsti suhted Itaalia ilmalike võimudega olid seetõttu häiritud kuni1929.aastani, milBenito Mussolinigasõlmitud Lateraani lepete kohaselt sai Vatikanist suveräänne riik.

PaavstLeo XIIItõdesentsüklikas"Rerum novarum"1891katoliku kiriku tähtsust kaasaegses ühiskonnas.Pius XIjaPius XIItoonitasid katoliku kiriku suuremat avatust ühiskonnaga, kuid katoliku kiriku kaasamises kaasaegsesse ühiskonda kujunes murranguliseksJohannes XXIIIkokku kutsutudVatikani II kirikukogu.Kirikukogu otsuseid viisid ellu paavstidPaulus VI,Johannes Paulus IIjaBenedictus XVI.Paavst on tänapäeval maailmas arvestatav arvamusliider.

Paavstide seosed Eestiga[muuda|muuda lähteteksti]

Johannes Paulus II oli esimene paavst, kes külastas Eestit

Esimene paavst, kes külastas Eestit, oliJohannes Paulus II10. septembril1993, kelle ajal taastatiEesti Apostellik Administratuur.Esimese paavstina mainiseestlasiomabulladespaavstAleksander III.PaavstInnocentius IIIsaatis5. oktoobril1199SaksimaajaVestfaalikristlastelebulla, millega kaasnes Liivimaa misjoneerimine.13. sajandilkutsusid paavstid tihti kristlasi üles nii rahumeelsele kui ka vägivaldsele misjonile (ristisõjad) Liivimaal, et levitada katoliiklustVenemaale.

Keskajal taunisid paavstidSaksa ordut,mis rõhus Liivimaal vastristituid. Paavstid määrasid ise või kinnitasid toomkapiitlite valitud Liivimaa piiskopid. PaavstMartinus VlubasTallinnarajada linnakooli. Keskajast onTallinna linnaarhiivishoiul 3 originaalset paavsti bullat.

Pius XItunnustas Eesti apostelliku administratuuri rajamist ja määras1936.aastal esimeseks katoliku piiskopiks Eestis pärast reformatsiooniEduard Profittlichi.

25. septembril2018külastas Tallinna paavstFranciscus[1].

Statistika[muuda|muuda lähteteksti]

Paavstide loendit revideeriti viimati1961.Loendis kajastuva traditsiooni järgi siiani valitsenud paavstina (algselt Rooma piiskopina) 266 isikut. Varasemates loendites on ka mõndavastupaavstitunnustatud paavstina.

  • 82 paavsti on kuulutatudpühakuks.
  • 35 paavsti on tunnistatudmärtriteks.
  • 9 paavsti on kuulutatud õndsaks.

Kõige pikemad valitsemisajad

Apostel Peetrus oli traditsiooni järgi Rooma piiskop 25 aastat, kuid mõned kirikuloolased peavad tema ametiaja alguseks kanelipühadesündmust30.aasta paikuJeruusalemmas,mis teeb tema võimalikuks ametiajaks 37 aastat.

Kõige lühemad valitsemisajad

Kõige vanemana surnud paavstid

Traditsiooni järgi oliAgathosurres rohkem kui 100 aastat vana jaGregorius IXumbes 96-aastane, kuid nende täpne vanus pole teada.

Kõige nooremana surnud paavstid

Teadaolevalt vanimana valitud paavst

  • Agatho oli oma valimishetkel umbes 100-aastane, kuid tema täpne vanus pole teada.

Teadaolevalt noorimana valitud paavst

Mõned kroonikud on maininud, etBenedictus IXsai paavstiks 10-aastaselt, kuid kaasaegsed ajaloolased ei pea nende väiteid usaldusväärseks.

Kõige kauem valitud paavst

Kõige sagedasemad paavstinimed

  • Johannes – 21 korda
  • Gregorius – 16 korda
  • Benedictus – 15 korda (Benedictus Xoli vastupaavst)

Ainus paavst, kes valitses mitu korda

  • Benedictus IX

Kardinalina enim paavstivalimistel osalenud hilisem paavst

Viimane mittekardinal, kes valiti paavstiks

Paavstide päritolu

Viimane paavst, kes suri märtrina

Viimane paavst, kes on kuulutatud pühakuks

Viimane mõrvatud paavst

Mitme hilisema paavsti surma osas on samuti kahtlustatud tapmist, kuid kindlad tõendid selle kohta puuduvad ja allikakriitiliselt on selliseid väiteid peetud tavaliselt kriitikaks paavstide suhtes.

Viimane paavst, kes oli ilmikuna abielus

Viimane paavst, kel oli lapsi

Leo XIIvõimaliku lapse kohta pole usaldusväärseid allikaid.

Vaata ka[muuda|muuda lähteteksti]

Viited[muuda|muuda lähteteksti]

  1. 1,01,1Paavst Eestis(vaadatud 20.08.2018)
  2. 2,02,1Apostellik konstitutsioon "Universi Domini Gregis". 22. veebruar 1996
  3. Mt 16:17-19
  4. Konstitutsioon "Pastor Aeternus" 18. juuli 1870.

Kirjandus[muuda|muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda|muuda lähteteksti]