Mine sisu juurde

Parun

Allikas: Vikipeedia
See artikkel räägib aadlitiitlist, Afganistani asula kohta vaata artiklitPārūn.

Parun(ladina keelesbaro) on Euroopaaadlitiitel,mis jääbfeodaalseshierarhiaskrahvidejarüütlitevahele. Paruni naissoost vaste onparuness,paruni maavaldust nimetatakseparunkonnaks.

Sõnaparuntulenebvanaprantsusesõnastbaron,mille aluseks onvanaülemsaksaja ladina(liber) baro'(vaba) mees' või '(vaba) sõdalane'.Inglise keelessulandus sellegavanainglisebeorn'aadlimees'.

Algselt kuulusid parunid väikefeodaalide hulka, kes polnud küll kuninga asevalitsejad nagu krahvid, kuid võisid olla üpriski võimsad.

Inglismaaljuurutas parunitiitliWilliam Vallutaja,tõstmaks esile mehi, kes olid talle truudust vandunud. Enne seda oli Inglismaal anglosaksi kuningriikides kuninga kaaslaste tiitliksearl'krahv' ning Šotimaalthane'taan'. Samas eristati juba sadakond aastat hiljem suuri ja väikesi paruneid. Suurtele parunitele saadeti eraldi kutsed kuninga nõukokku (millest ajapikku arenes Suurbritannia parlamendiülemkoda), väikestele läkitati aga üks üldine kutsešerifitekaudu. Hiljem võis valitseja luua parunitiitleid kahel viisil: kedagi parlamenti määrates või patendikirjaga. Tänapäeval ei ole parunitiitel enam otseselt maaomandiga seotud. Suurbritannias on parunil õigus kanda krooni, millel on kuus hõbekuuli, mida nimetataksepärliteks(ent mitte kunagi päris pärlid).

RevolutsioonieelselPrantsusmaalvõisid aadlikest maaomanikud end paruniteks tituleerida, kuid mitteaadlikud said olla ainult "parunkonna isandad" (seigneur de la baronnie). Parunkondi võis vabalt müüa kuni feodalismi kaotamiseni 1789. aastal. Paljud aadlikud kasutasid parunitiitlitasendustiitlinategeliku tiitlikandja perekonnaliikmete jaoks.

Saksamaal vastas parunitiitlilevabahärra(Freiherr).

Balti parunikroonheraldikas

Venemaalseati parunitiitel sisse alles18. sajandil,mil ka Balti kubermangude aadlisuguvõsade esindajad said õiguse ennast paruniks tituleerida. KeiserAleksander IIajal anti rida parunitiitleid ka neile aadlikele, kel neid varem polnud. Seetõttu kasutasid parunitiitlit sageli ka suguvõsad, kes tegelikult kandsid varemvabahärra(Freiherr) tiitlit.

Erinevalt vabahärratiitlist tarvitati parunitiitlit ilma partiklitavon(mõningate eranditega).

Kuna Eesti alamaadli seas oli rohkelt just parunitiitli kandjaid, on eesti keeles levinud tava kõnelda "parunitest" ka saksa(keelse) aadli üldnimetusena.