Mine sisu juurde

Pingetrafo

Allikas: Vikipeedia
Kolmefaasiline pingetrafo

Pingetrafoonmõõtetrafokõrgevahelduvpingemadaldamiseks mõõtmiseks sobiva väärtuseni. Pingetrafo nimisekundaarpinge on enamasti 100 V.

Mahtuvusliku pingejagurigaC1C2ja eraldustrafoga pingemuundur (induktiivpoolL1kompenseerib mahtuvusest tingitud faasinihke)

Ühtlasi eraldab pingetrafomõõteriista(voltmeetri, arvesti, kaitselülituse) primaarahela kõrgest potentsiaalist, seega katkestab mõõteriista ahelagalvaaniliseltmõõdetava pinge ahelast.

Ehituspõhimõttelt on pingetrafo tavaline pinget madaldavtrafo.Sekundaarmähisega on rööbiti koormustakisti (takistusega mõnekümnest kuni mõne tuhande oomini, sõltuvalt pingetrafo võimsusest). Mõõteriist näitab sellel takistil tekkivat pingelangu.

Sekundaarpinge on määratud primaar- ja sekundaarmähise keerdude arvu suhtega, s.o ülekandesuhtega, mis väikesel ning püsival koormusel on küllaltki konstantne. Seega on sekundaarpinge võrdlemisei täpselt võrdeline primaarpingega ja trafo mähiste õigel ühendamisel nende pingete vahelinefaasinurknullilähedane.

Pingetrafo primaarmähisele rakendatakse kas faasidevaheline pinge või faasi ja maa vaheline pinge. Sekundaarmähise üks klemm maandatakse mõlemal juhul.

Kõrgetel pingetel (üle 100 kV), mille korral oleks mähiste isoleerimine väga kulukas, kasutatakse trafosse antava pinge madaldamiseks mahtuvuslikku pingejagurit.