Mine sisu juurde

Prooton

Allikas: Vikipeedia

Prootononsubatomaarne osake,mis koosnebkvarkidestjagluuonist,mis moodustavadliitosakese,hadroni.Prooton on positiivseelektrilaenguga(1eehk 1,602 × 10−19C)barüon(barüonlaenguga1). Prooton onfermion(kõigi fermionidespinnon 1/2).

Prootonid janeutronid(ühise nimetajaganukleonid) moodustavad koosaatomituuma.Prootonite arv aatomituumas määrab ärakeemilise elemendi.Sama prootonite arvuga, kuid erineva neutronite arvugaaatomidon üksteiseisotoobid.

Kergeima keemilise elemendi –vesiniku– tuum on üksik prooton (selles tuumas ei ole neutroneid). Neutron või neutronid on aga vesinikuisotoopidetuumades.Deuteeriumituumas 1 neutron jatriitiumituumas 2 neutronit. Keemias mõistetakse prootonit kui vesiniku positiivsetiooni,mida tähistatakse H+.

Üldised omadused

[muuda|muuda lähteteksti]

Prootoniseisumasson 938,272309(28)MeV/c2ehk 1,0073amüehk 1,6726 × 10−27kilogrammining läbimõõt umbes 1,5×10−15m(ehk 1,5fm). Prooton onliitosake,mis koosneb kahestu-kvargistja ühestd-kvargist,mis igaüks kannavad erinevatvärvilaengut.Kvarke hoiab prootonis koos erinevate värvilaengutega osakeste vahel toimivtugev vastasmõju.Prootoni enda summaarne värvilaeng on 0 (neutraalne).

Prootoni eluiga

[muuda|muuda lähteteksti]

Prooton on stabiilne elementaarosake elueaga üle 1,9 × 1029aastat. Selle põhjuseks onbarüonlaengujäävuse seadus. Prooton (barüonlaenguga 1) on kõige kergem barüon.

Prooton saab muutudaneutronikselektronhaardeteel, mille puhul raskemaks osakeseks muutumiseks vajalik lisaenergia saadakse elektronilt.

Tuuma sees võib prooton muutuda neutroniks kabeetalagunemiseteel, mis toimub tänunõrgale vastastikmõjule.Selline protsess saab toimuda ainult seetõttu, et prooton saab muutumiseks vajaliku lisaenergia tänu tuumaseoseenergiavähenemisele.

Beetalagunemine toimub ebastabiilsetesaatomituumades.Kui tuumas on neutroneid vähem kui stabiilses tuumas, siis muutub prooton neutroniks. Kui tuumas on neutroneid rohkem kui stabiilses tuumas, siis muutub neutron prootoniks.