Mine sisu juurde

Saatja

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljeltRaadiosaatja)
Kommertsliku FM-ringhäälingusaatja. See saadab sagedusel 101.9MHz48kWkiirgusvõimsusega

Elektroonikasjatelekommunikatsioonisonsaatjavõiraadiosaatjaelektronseadis,misantenniabil tekitabraadiolaineid.Saatja tekitabraadiosageduslikuvahelduvvooluvõi -pinge, mis rakendatunaantennilekiirgab teda ümbritsevasse ruumi vastava sagedusega raadiolaineid.

Raadiosaatjaid kasutatakseraadiosiderealiseerimiseks. Lisaksringhäälingulekasutatakse raadiosaatjaid sidetehnika elektroonikaseadmetes, näiteksmobiiltelefonides,käsiraadiojaamades (walkie-talkie),traadita kohtvõrkudes,Bluetooth-seadmetes, garaažiuste ja väravate avamise seadmetes, kahepoolses sideslennukites,laevadesjakosmoseaparaatides,aga karadaritesja raadiomajakates.

Terminit "saatja" kasutatakse ainult sides jaraadiolokatsiooniskasutusel olevate ja raadiolaineid tekitavate seadmete puhul. Soojendamiseks kasutatavaid raadiolainete tekitamise seadmeid, nagu seda on mikrolaineahjud ja diatermoteraapia seadmed, ei nimetata tavaliselt saatjateks, kuigi nende tööpõhimõte on sama.

Üldiselt mõistetakse saatja all tihti ringhäälingusaatjaid, nagu seda on FM-raadiojaamadesaatjad või telekanalite saatjad. Sel juhul lisatakse saatja mõiste alla peale saatja seadmestiku ja antenni veel kasaatejaamahoone kui nende jaoks vajalik ehitis.

Saatja all mõistetakse üldiselt kõiki andmeid või mõõtmistulemusi edastatavaid seadmeid, nagu seda on näiteks protsesside juhtimise süsteemides ja telemeetrias kasutatavad seadmed anduritelt lähtuvate andmete või mõõtesignaalide saatmiseks süsteemi teistesse kaugemal asuvatesse osadesse, tavaliselt juhtimisseadmesse. Tavaliselt kasutatakse sel juhul pigem juhtmeid (elektrilisi või optilisi kaableid) kui vähem kindlat raadiosidet.

Raadiosaatja võib olla eraldi seade võielektriahelseadme sees. Saatja javastuvõtjavõivad olla kombineeritudtransiivriks.Enamiku saatjate eesmärgiks on informatsiooniraadioteel teatud vahemaa taha edastamine. Informatsioon jõuab saatjasseelektrisignaalina,näitekshelisignaalmikrofonist,videosignaalkaamerastvõi traadita side võrkudesdigitaalsignaalarvutist.Saatja kombineerib informatsioonisignaali raadiosagedusliku signaaliga, mida nimetatakse kandevsignaaliks (kandevsageduseks) ning mis on kasutatav raadiolainete tekitamiseks. Seda kombineerimise protsessi nimetataksemoduleerimiseks.Informatsiooni saab kandevsignaalile lisada mitmel viisil eri tüüpi saatjates.Amplituudmodulatsiooni(AM) korral lisatakse informatsioonraadiosignaaliletemaamplituudimuutmise teel.Sagedusmodulatsioonis(FM) muudetakse vähesel määral kandevsignaalisagedust.Lisaks neile kahele on muidki moduleerimistehnikaid, näiteks digitaalsete signaalide puhul laialdaselt kasutatavad sagedusmanipulatsioon (FSK) ja faasimodulatsioon (täpsemalt kvadratuurne AM ehk QAM).

Antenn võib olla saatja korpuse sees või kinnitatud korpuse välisküljele nagu mobiiltelefonides,raadiotelefonidesja muudes kandeseadmetes. Võimsamate saatjate puhul asub antenn hoone katusel või eraldi torni otsas. Sel juhul on saatja ja antenn omavahel ühendatudülekandeliiniga.

Õiguslikud piirangud

[muuda|muuda lähteteksti]

Enamikus maailma riikides on raadiosaatjate kasutus rangelt seadustega reguleeritud, et vähendada potentsiaalselt ohtlikku raadiokiirgust jaraadiohäireid.Kõik saatjad peavad olema valitsuse poolt litsentsitud mõnda litsentsiklassi, näiteks ringhäälingu- võiamatöörsaatja.Saatjad tohivad kasutada ainult kindlaid ettenähtud sagedusi javõimsusi.

Mõnel juhul, näiteks amatöörraadioside puhul, omistatakse igale saatjale unikaalnekutsung,mis koosneb unikaalsest numbrite ja tähtede jadast, mida peab kasutama sidesuhtlusel enese identifitseerimiseks.

Madalatel võimsustel lühikeste vahemaade taha tohib erandlikult ka ilma litsentsita saata, näiteks mobiiltelefonidega,juhtmeta mikrofonidega,Wi-Fi- jaBluetooth-seadmetega jne. Kuigi neid võib kasutada ilma litsentsita, peavad need seadmed ikkagi läbima nõutud tüübitestid enne müügikõlblikuks kuulutamist.

Tööpõhimõte

[muuda|muuda lähteteksti]

Raadiosaatja onelektroonikalülitus,mis muudabakustvõielektrivõrgustpärit elektrienergiatraadiosageduslikuksvahelduvvooluks.Kiirelt suunda muutev vool, millele on lisatud vajalik informatsioon, kiirgub elektrijuhilt (antennilt)elektromagnetilise kiirgusena.Kui lained kohtuvadraadiovastuvõtjaantenniga, tekitavad need sarnase (kuid väiksema võimsusega) kõrgsagedusliku voolu. Vastuvõtja eraldab vastu võetud signaalist informatsiooni. Praktiline raadiosaatja koosneb tavaliselt järgmistest osadest:

Kõrgema sagedusega saatjates,ultrakõrgsagedus-jamikrolainealaspole võimalik stabiilseid ostsillaatoreid valmistada. Nende sageduste juures kasutatakse madalama sagedusega ostsillaatoreid, mille väljund korrutatakse sageduskordistiga, et saada vajalik sagedus.