Mine sisu juurde

Sekt

Allikas: Vikipeedia
See artikkel räägib eraldunud usulisest rühmitusest; sõna teiste tähenduste kohta vaata lehekülgeSekt (täpsustus).

Sektehkusulahk(ladinasõnastsecta) on usuline rühmitus, mis vastandab end kõigile teistele (nn "maailmale" ) ja allub rangele ainujuhtimisele (juhikultus). Sekt võib üheaegselt tähistada lihtsustatud usulist, filosoofilist või poliitilist ideoloogiat, kui ka seda ideoloogiat järgivat inimeste ühendust. Eesti keeles kasutatakse sõna peamiselt rangelt juhitud inimeste rühma kohta.

Sekt võib olla mõnest suuremast ja vanemastusundistlahku löönud. Sektiõpetusesjarituaalideson palju ühist usundiga, millest ta lahku lõi, kuid teatud õpetusepunktides on erinevusi. Sektide eraldumine usundite küljest on olnud aegade vältel tavaline nähtus.

Sõnasecta,millest sõna "sekt" pärineb, tähendas algselt mõtte- ja eluviisi ning tuleneb sõnastsequor'järgin', mitte sõnastseco'lõikan', nagu tavaliselt arvatakse. Sõnasectaoli kreeka sõnahaírēsis'valik, mõtteviis' tõlkevaste.

Antiikajalnimetati sektideks filosoofilisi ja usulisi rühmitusi ning sellel sõnal puudus negatiivne kõrvaltähendus. Ka esimesikristlasikuijuutlusesuunda nimetati neutraalses mõttes natsareenide sektiks. Tollal võis sektiks nimetadaesseene(vastandusid maailmale ja olid range sisekorraga).Variseridjasaduseridolid erakonnad.

Pauluskasutab omakirjadessõnahaírēsiskogudusesisestelõhede tähistamiseks (näiteks1Ko1:10:Ma kutsun teid üles, vennad, meieIssandaJeesuse Kristusepärast, et te kõik räägiksite ühtviisi ja et teie seas ei oleks lõhesid, vaid et te oleksite ühte liidetud samas meeles ja samas nõus.Ta taunib lõhesid kui niisuguseid, andmata eelistust mingile kindlale suunale.

Hilisantiikses kristluses hakati sõnahaírēsisüha enam kasutama kõrvalekallete kohta üksteisega osadusühtsuses olevatekristlikekogudusteühisest õpetusest.4. sajandilhakatikirikusseda sõna kasutama 'eksiõpetuse' tähenduses.

Keskaegsekatoliku kirikusoli selles tähenduses käibel sõnasecta.Näiteksluterlasinimetatisecta lutherananing katoliku kirik on veel20. sajandilginimetanudprotestantlikkekirikuid sektideks.

Sotsioloogiasnimetataksesektiksusulist rühmitust, millel on ümbritseva ühiskonnaga pingeline vahekord, kuid mille uskumused on selle ühiskonna seisukohast enam-vähem traditsioonilised. (Kui ka uskumused on uudsed, siis räägitaksekultusest.) Sektid selles sotsioloogilises mõttes on tavaliselt konservatiivsed ning taotlevad religiooni puhtuse taastamist.

Tavakeeles mõeldaksesektiall väikest usulist rühmitust, mis on kõneleja arvates ühiskonnale ohtlik.

Sekti põhilised tunnused:

  • autoritaarne juhtimine
  • 100%ne lojaalsusnõue
  • ülelihtustatud maailmapilt
  • karistused "reeglite" rikkumise eest
  • ajupesule omased mõjutusvahendid
  • inimõigusterikkumine ja isikuvabaduste piiramine