Mine sisu juurde

Vanaaja muusika

Allikas: Vikipeedia

Vanaaja muusikaonmuusikavanaajal.

Umbes10. sajandil eKrrajas arvatavasti kuningasTaavetjuudi templimuusika. Kuningas Taavet oli ise ka meisterlikkinnorimängija.KuningasSaalomoniajaks kujunes välja kutseliste templimuusikuteleviitideseisus, kellel olid oma koolid jatsunftilaadneorganisatsioon.[1]

Noodinäidete najal saabmuusika ajalugujälgida alates5.4. sajandisteKr,kui oli vanaaja muusika kõrgaeg. Varasemast ajast on säilinud vaid üksikuid näited, mis ei anna võimalust üldistusi teha. Siiski on teada, et muusikakultuur oli kõrgelt arenenud juba muistsesEgiptuses,Babüloonias,Assüürias,Hiinas,Indias,Süürias,Palestiinasjm. On andmeid 3000 aastat tagasi Assüürias toimunud avalikestkontsertidest.

Muusikale omistati vanaajal võlujõudu jajumalikkualgupära – jumalate hääli võrreldi pillihäältega,pille,eriti neid, millel arvati jumalaid mängivat, peeti pühadeks.Muusikuidarvati jumalaga ühenduses olevaiks, mistõttu neid ümbritseti suure austusega. Näiteks kuulutasid Egiptusevaaraodend muusikute sugulasteks, Assüürias oli kombeks jätta alistatud rahvastest ellu vaidmuusikud,kes võeti teenistusse võitjaõukonda.

Antiikajalkuulus muusika kokkuluulejatantsuga.Muusik oli üheaegselt niilaulja,pillimees,helilooja,luuletajakui katantsija.Kunstiliigid polnud veel üksteisest eraldunud.

Antiikaja muusika oli peamiseltühehäälne,kuid selle kõrval on ilmselt esinenud ka lihtsatmitmehäälsust.Harfijalüüratsõrmitsetakse piltidel alati kahe käega ning levinud olid topeltviled ja topeltšalmei,mis mängisidmeloodiatkoosburdoonheligavõi ühe meloodia erinevalt kaunistatud variante. Keelte ja sõrmeavade arvu järgi pillidel võib arvata, et kasutati põhiliselt 5- ja 7-astmelisiheliridasid.[2]

Iga rahva muusikakultuur oli omapärane. Egiptuses armastati suursugust, rõhutatult väärikarütmigalaulu,mida saatsidflöödid,harfid,lüüradjalautod.

Süüriaseelistati lärmakat muusikat, millele andsid erilise varjundi teravakõlalised kahe torugašalmeid,löökpillidja muud instrumendid.

Babülooniaspöörati tähelepanumuusikateooriale.Avastatiintervallideseaduspärad ja koostati esimesed viiel helil põhinevadheliread(pentatoonika). Musitseerimisel koondati pille suurtekstempliorkestriteks.

Muusikaõpetuseston vähe teada, kuid näib, et alatessumeriteston kõigis kultuurides nähtud seoseid muusika jauniversumikorralduse vahel (helide suhtedaastaaegadegajaplaneetideliikumisega).

Pikemalt artiklisvanakreeka muusika

Vana-Kreekasõppisid muusikat kõik vabad inimesed, mõneslinnriigisisegi kuni kolmekümnenda eluaastani.

Vana-Kreeka antiikaeg jaguneb kolmeks perioodiks: arhailine ajajärk (8.–6. sajand eKr), klassikaline ajajärk (5. sajand – 330. aastad eKr) ja hilisem ajajärk.

Arhailisse ajajärku jääb kutseliste laulikuteaoidideja rändlaulikuterapsoodidetegevus. Nad esitasideepilisi lauleja kultuslaule ehkhümne.Sellel perioodil arendati välja kanomos(kreeka keeles'reegel') – muusikaliste reeglite kogum, mis reglementeeris muusikas kasutatavaidmeloodiakäike,rütmi,helilaade.

Klassikaline periood olitragöödiahiilgeaeg.Aristoteleseandmetel kujunesid tragöödia jakomöödialauludest veinijumalDionysoseauks. Tragöödia olevat saanud alguse pidulikest kiiduhümnidest (ditürambidest), komöödia pöörastest sigivuslauludest. Tragöödia tähendab tõlkes sokulaulu. Sokutaolisekssaatüriksolid kostümeeritud Dionysose pidustustekoorideliikmed. Soololaulud ja lauldavad dialoogid vaheldusid võimsatekooridega.Vana-Kreeka tuntuimad autorid olidAischylos,SophoklesjaEuripides.Tuntuim komöödiate looja oliAristophanes.Sellel perioodil sai muusikast iseseisev kunst.

Hilisemal ajajärgul võeti kasutuselenoodikiri.Kreekas võeti varasema pentatoonika asemel kasutusele 7-helilised heliread, mis nimetati Vana-Kreeka maakondade järgidooria,früügiajalüüdia.

Populaarseimad pillid olidaulos,lüürajakitara.Lüüra ja kitara saatel esitati ülevaid lugulaule ja armastusluulet.Oboetaolisekõlaga aulos oli seotud Dionysose pidustustega ningtragöödiaetendustega.Harilikult puhus mängija korraga kaht aulost.

Vanakreekamuusikateooriasoli vastakaid seisukohti.PythagorasjaPlatonpooldasid muusikas ranget korda, rajasid helide füüsikalise ja matemaatilise õpetuse.AristotelesjaAristoxenosseevastu arvasid, et muusikas on kõrgemaks otsustajaks inimkõrv, mitte mõistus, ja pidasid meelelist muusikat tähtsamaks kombelisest.

Pikemalt artiklisVanarooma muusika

Vana-Roomasarenes kreeka muusika edasi. Tekkisid uued kunstiliigid, millest üheks olipantomiim.See oliballetitaolineetendus: tantsija kujutas liigutustega sündmuste käiku, millest laulis koor. Erinevalt Vana-Kreekast ei laulnud koor enam ainultaulosesaatel, vaid teda saatis eri pillidest koosnevorkester,mida juhatati jalalöökidega. Orkester esines ka iseseisvalt. Hakati korraldama kontserte, kus laulu ja pillimängu esitati ka ilma tantsu ja näitlemiseta. Muusikainstrumentide mitmekesisus suurenes.

KeiserNerovalitsemisajal toimusid Roomas muusika alal mitmesugused võistlused, millest võttis osa ka Nero ise. Nero oli andekas kitaravirtuoos. Kuna muusikavõistlustelloorberipärjavõitmist loeti suureks auks ning esmajoones otsustas edu publiku reageering, kasutati ka palgaliste plaksutajate abi.


  1. Siitan, lk 15
  2. Siitan, lk 16
  • Toomas Siitan, "Õhtumaade muusikalugu I", Talmar & Põhi, Avita, 1998