Mine sisu juurde

Walesi Printsi saar

Allikas: Vikipeedia
Mitte segi ajadaPrints Charlesi saarejaWalesi saarega.

See artikkel on Kanada saare kohta; saare kohta Alaskas vaata artiklitWalesi Printsi saar (Alaska);saare kohta Austraalias vaata artiklitWalesi Printsi saar (Austraalia).

Walesi Printsi saare satelliidipilt

Walesi Printsi saar(inglise keelesPrince of Wales Island,inuktituti keelesKingailaq) on saarPõhja-JäämeresKanada Arktika saarestikusVictoria saarejaSomerseti saarevahel.

Walesi Printsi saare pindala on 33 339 km². Ta on pindalaltKanada10. ja maailma 40. saar.

Teda eraldab idas olevastSomerseti saarestPeeli väin,kagus olevastBoothia poolsaarestFranklini väin,läänes olevastVictoria saarestja loodes olevastStefanssoni saarestM'Clintocki väinning põhjas olevatestByam Martini saarestjaBathurstistVikont Melville'i väin.Walesi Printsi saare rannikul on pisisaari, millest suurim on põhjarannikul olevRussell.[1]

Walesi Printsi saar on keskmiselt liigestunud. Loodeosas asub suurOmmanney laht.Tähtsaim neem on saare lõunatipus olevSwinburne'i neem.[1]

Saar on põhiosas tasane, põhja- ja idaservas künklik[1].Saare kõrgeim tipp asub tema kirdetipus ja on 415 m kõrgune[1].Saarel asubjärvi,millest suurim on Crooked Lake, ja jõgesid.

Saarel valitsebarktiline kliimaja ta on kaetudtundraga.

Halduslikult kuulub Walesi Printsi saarNunavutikoosseisu. Saar on asustamata.

Saare avastas eurooplasteleFrancis Leopold McClintock1851,otsidesJohn Franklinikadunud ekspeditsiooni jälgi. Ta kaardistas koos Sherard Osborne'i ja William Browne'iga saare põhjaosa. Saare lõunaosa kaardistas esimesenaAllen Young1859.