Mine sisu juurde

X

Allikas: Vikipeedia
See artikkel räägib tähest; teiste tähenduste kohta vaata artiklitX (täpsustus)

X(x) [iks] ehkiksonladina tähestikutähtjaeesti tähestikuvõõrtäht.

Häälikuühendit /ks/ märgitivanakreeka keeleskas tähegahii(Χ; läänekreeka kiri) või tähegaksii(Ξ; idakreeka kiri). Läänekreeka kirjas nimetati hii-d ksii-ks ning hii-na võeti kasutusele uus täht, mis nägi välja nagu horisontaalselt läbikriipsutatud Y. Lõpuks hakkas hii märkimaaspireeritudk-häälikut /kʰ/ ning ksii ühendit /ks/.Etruski kirjaning sealtkauduladina kirjaon tähtΧlaenatud vanemast läänekreeka kirjast, mistõttu ta hakkas neis kirjades märkima häälikuühendit /ks/.

Pole teada, kas hii- ja ksii-täht on leiutatud Kreekas või on nad pärit mõnest semiidi kirjast. Hii paigutati koosfii,psiijao Omegakreeka tähestikulõpuossa semiidi päritolu tähtedest tahapoole, mis lubab arvata, et tegu on uue tähega. Pealegi pole semiidi kirjades häälikuühendit /ks/ märkivat tähte. Oli küllfoiniikiatäht(cheth), mida hääldati tõenäoliselt /ħ/, mis on häälikule /kʰ/ veidi sarnane, kuid see võeti kreeka kirja üle algul hääliku /h/ tähisena ning hiljem sai sellest pikka e-d märkiveeta(Η). Seetõttu hii-täht nähtavasti tollest foiniikia tähest ei pärine.

Ksii-tähe allikaks peetakse tavaliselt foiniikia tähte(samech), mis märkis häälikut /s/, kuid nagu öeldud, oli hii-tähel teistsugune kuju kui ksii-tähel. Sellegipoolest võis neil olla ühine allikas. Hii-täht võis tekkida horisontaalkriipsude "ärakulumise" tulemusena, ksii-tähel seevastu püstkriipsu äralangemisel. On arvatud, et ksii-täht võetigi tarvitusele sellepärast, et hii-tähte hakati teisiti hääldama.

Foiniikia tähtsamechpärineb võib-ollaegiptuse hieroglüüfist,mis tähistab sammastdjed,kuid see pole kindel, sest pole teada vahelülisiinai kirjas.Teise tõlgenduse järgi tulenebsamechkala skeletti tähistavast märgist.

Egiptuse hieroglüüf 'sammas' Foiniikia S Kreeka ksii Kreeka hii Etruski X
R11