Mine sisu juurde

Y

Allikas: Vikipeedia
See artikkel räägib ladina tähest. Teisi tähendusi vaata leheküljeltY (täpsustus).Kreeka tähe kohta vaata artiklitÜpsilon.

Yehküpsilonehkigrek[1](matemaatikas kaüü) oneesti tähestiku32. ja viimanetähtningladina tähestiku25. ja eelviimane täht.

Eesti tähestikus onyvõõrtäht.

Protosemiidi waw Foiniikia waw Kreeka üpsilon Ladina Y
Protosemiidi
waw
Foiniikiawaw Kreeka üpsilon Ladina Y

Üpsilon on üks ladina tähestiku nooremaid tähti, mille ajalugu on suurelt jaolt ühineU-,V- jaW-tähe ajalooga. Ta pärinebfoiniikiatähestwaw,mida hääldati [v].Kreeka tähestikkuvõeti taüpsilonina,mida algul hääldati [u]. (Varem juba oli sealt laenatuddigamma,millest pärineb ladinaF-täht.)Etruski kirjakaudu laenati sealt ladinaU(õigeminiV).

1. sajandiks eKroli aga kreeka üpsiloni hääldushäälikumuutusetõttu muutunud, nii et seda hääldati nüüd [ü]. Kuiroomlasedsel ajal hakkasid palju kreeka sõnu tarvitama, kasutasid nad selle tähe märkimiseks algselt U- (V-)tähte, siis aga lisasidSullaajalladina tähestikulõppu üpsiloni. Tähte kasutati ainult kreeka laenudes.

Keskajal kasutati y-tähte i-tähegraafilise variandina.

Eesti keeles ja paljudes teistes keeltes, sealhulgassaksa keeles) ony-tähe standardnimetus "üpsilon" (ortograafiliste variantidega), mis lähtub kreeka tähe nimest.

Prantsuse keeles nimetataksey-tähtei grecvõiy grec'kreeka i, kreeka y', sesty-d jai-d hääldatakse ühtemoodi jaytajutakse kreekapärase viisina seda häälikut märkida. Analoogilised on hispaania nimetusi griegaja katalaani nimetusi grega.Prantsuse nimetus on laenatud ka teistesse keeltesse, näitekspoolaigrek.Ka eesti keeles nimetatakse üpsiloni rahvapäraseltigrek,eriti matemaatilises kontekstis. Seeuususon mõjutatudvene keelest,kus ladina tähteynimetatakse prantsuse eeskujul игрек, kusjuuresrõhkon esimeselsilbilnagu eesti keeleski. Eestikeelne soovitatav nimetus seevastu järgibsaksa keeleeeskuju.

Eesti matemaatikutel on olnud ka tava öelda muutujaykohta lihtsalt „üü “. Lühem hääldus teeb matemaatiliste tekstide lugemise mugavamaks, kunayon levinud muutujanimi, ning segiminekuohtu ei ole, sestü-tähte muutujanimena peaaegu kunagi ei kasutata.

NATO foneetilises tähestikuson Y-tähe nimiYankee.

Ingliskeelsestekstis on y-tähe sagedus1,974%.Saksakeelsestekstis on y-tähe sagedus 0,04% ning ta on sageduselt 24. kohal.Prantsuskeelsestekstis on y-tähe sagedus 0,308%,türgikeelses3,37%.

Kreeka üpsilon märkis algul [u]-, hiljem [ü]-häälikut (praegu [i]-häälikut). Ladina tähtyvõeti tarvitusele selleks, et edasi anda [ü]-häälikut kreekalaensõnadesjapärisnimedes.

Y märgib mõnes keeles üht või mitutvokaali(vokaalitäht), mõneskonsonanti(konsonanditäht;näitekstürgi keeles), mõnes mõlemat (olenevalt positsioonist; näiteksinglise keeles).

Eesti keeles järgib täheyhääldus lähtekeele oma. Kuiy-d kasutatakseüasemel, siis on hääldus muidugi [ü].

Y-tähtüasemel eesti keeles

[muuda|muuda lähteteksti]

Johannes Aaviktegi ettepaneku kasutada y-dsoome keeleeeskujulsaksa tähestikustpärinevaü-tähe asemelhäälikuümärkimiseks ning järgis ise seda oma kirjutistes. Sellest ettepanekust ei ole kunagi saanud eesti kirjakeele normi, kuid sellest on alguse saanudypsilonlastetraditsioon eesti kirjakeele tarvitusel.

Ypsilonliku traditsiooni üheks institutsionaalseks kandjaks on olnudEYS Veljesto,mille liikmete hulka kuulus ka Johannes Aavik. Traditsioon on levinud eelkõige opositsiooniliste ja humanitaarteaduses tegevate haritlaste ning loovharitlaskonna kaudu. Näiteks filosoofina tuntudJaan Kangilaski(samutiVeljestoliige) on ypsilonlikku traditsiooni jätkanud.

Nimekaim ypsilonlane oli läbi nõukogude aja vastumõtlejaUku Masing.Ypsilonlus isikupärase stiili teenistuses (näiteksSirbijaEesti EkspressikultuurilisaAreenesseedes, kirjandusajakirjades (näiteksLooming,VihikjaVärske Rõhk) ja ilukirjandustekstides on tänapäeval aktsepteeritud (kuigi Uku Masingu tekstide väljaandmisel on kirjastusIlmamaasellest loobunud). Eeskätt 1980. aastatest alates on ypsilonlus olnudpunkluuleüks tunnuseid. Tänapäevalgi tarvitavad y-d paljud luuletajad. Ypsilonlusest eesti kirjanduses on kirjutanud ülevaateMart Velsker[2].

Paljud piirduvadykasutamisega isiklikes märkmetes ja erakirjades. On keeruline kindlaks teha, kui palju on eesti haritlaskonnas ypsilonlasi, sest suurema jao trükiväljaannete keeletoimetajad ja korrektorid toimetavad käsikirjades esitatud y ära trükis sallitud ü-ks.

Afrikaani keel

[muuda|muuda lähteteksti]

Afrikaani keeleshääldubYsamamoodi naguhollandi keelesIJvõiIJ(ligikaudu [äi]).

Albaania keel

[muuda|muuda lähteteksti]

Albaaniaytähistab ü-häälikut.

Galeegi keeleson tegu võõrtähega, mille hääldus oleneb lähtekeelest.

Hispaania keel

[muuda|muuda lähteteksti]

Hispaania keelesmärgiby:

Varem kirjutati sõna algusesIasemelY,et täht paremini silma paistaks. Aastal1726otsustasHispaania Kuninglik Akadeemiatähtede y ja i kasutamise lahutada. Praegu on selline kasutus säilinud vaid mõnes nimes ja lühendis. Vanadelkirikufassaadidelvõib veel näha sõnaYglesia'kirik' (praeguiglesia).

Hollandi keel

[muuda|muuda lähteteksti]

Hollandikeeles esinebYvaid mõnes laensõnas ja pärisnimedes, mispuhul järgitakse võimaluse korrallähtekeelehääldust. Mõnikord asendatakseYtähegaIJ.Vahel aga kasutatakse Y-d, et rõhutada rahvusvahelisust või ka selleks, et rahvusvaheliselt osataks hollandi nimesid hääldada (näiteksFeyenoord).

Anglosaksi keeleskasutatiY-d nagu ladina keeleski [ü] edasiandmiseks. See täht laenati ladina tähestikust, mõne autori arvates moodustati sõltumatult tähtedestVjaI.

Keskinglise keelesoli [ü]-st saanud [i] ningy-tähte kasutati samamoodi nagui-tähte.Murretes,kus [ü] oli säilinud, väljendati sedaprantsuse keeleeeskujulu-tähega.

Tänapäevainglise keeljärgib keskinglise keele traditsiooni. Sõnumythjagift,mis varem sisaldasid [ü]-häälikut, hääldatakse nüüd [i]-ga.

Tähtyhääldub:

  • kinnises silbis: [i] (myth[m'iθ])
  • rõhulises lahtises silbis: [ai] (my[m'ai])
  • rõhuta lahtises silbis: [i] (wintry[w'intri])
  • rõhulistes diftongidesay,ey,oy:poolvokaal[i]: (gray[gr'ei],grey[gr'ei],joy[dž'oi])
  • sõnaskey[k'i:] hääldub koose-ga [i:]
  • silbi algusesfrikatiivina[j]:you[j'uu]

KuitrükikunstInglismaalkasutusele võeti, siis kasutasidWiliam Caxtonja teisedY-tähte puuduvaÞ-tähe asemel, nii et sõnathetrükiti kujulye.

Mitmetes inglisetranskriptsioonidesmärgibyeelnevakonsonandipalataliseeritust.

Itaalia keelesesinebyvaid mõneslaensõnasning hääldus järgib võimalust möödalähtekeelt([j] või [i]).

Katalaani keel

[muuda|muuda lähteteksti]

Katalaani keeleskasutatakse tähte ydigraafisny,mis märgibpalataliseeritudn-häälikut (hispaaniañ). Samuti on see kasutusel üksikutes laensõnades ning pärisnimedes, kus seda hääldatakse võimalust mööda lähtekeele lähedaselt, näiteks [j] sõnasyacht.

Varem kasutati tähteypaljudes positsioonides praeguseiasemel, näiteks sõnasy'ja' (praegui). Samuti oli kasutusel digraaflypalataliseeritudl-hääliku märkimiseks (praeguses ortograafias)ll.

Kõmri keelestähistab y-täht õ-sarnast häälikut.

Norra keeleshääldatakse y-tähteomasõnades[ü] või [ü:].

Poola keelestähistab y-täht õ-sarnast häälikut.

Prantsuse keel

[muuda|muuda lähteteksti]

Prantsuse keeleshääldatakseysilbi alguses [j], muidu nagui-täht samas positsioonis.

Rootsiomasõnades onyhäälduskinnises silbis[ü],lahtises silbis[ü:].

Laenudes ja võõrnimedes järgibsaksakeelnehääldus võimalust mööda lähtekeelt.

Mõnes saksakeelses nimes on säilinud varasem (antiigimoe tõttu y-tähte kasutav) kirjaviis, kusiasemel kirjutatiy.Nendel juhtudel hääldatakseynagu samas positsioonisi.NäiteksBayern'Baieri', mis enne y-tähe moodi kirjutatiBaiern.

Šveitsisaksa keeleskasutatakse y-tähte sageli kinnise i-hääliku tähistamiseks.

Soome keelesonyhääldus [ü] jayyhääldus [ü:].

Tänapäevatšehhi keeleshääldatakse y-tähte [i], nagu kai-tähte.

Tänapäevaungari keeleskasutatakse y-tähte ainult neljasdigraafis:gy[dj],ly[j], ny [nj] ja ty [tj]. Ly ja j eristatakse keeleajaloolistel põhjustel (esimest hääldati varem [lj]). Ly ja ty esinevad väga harva sõna alguses: esimene sõnaslyuk'auk' ja selle tuletistes, teine sõnastyúk'kana'. Ungari perekonnanimede lõpus olev y hääldub [i], näiteksAdy[adi].

Võru kirjaviisistähistabykõrgenenudõ-häälikut:nyna('nina'),tsyyr('ring', 'sõõr'),tsyyri('ringi' osastavas käändes, kolmandas vältes). Tavalist, kõrgendamataõ-häälikut märgitakse seejuures nagu eesti keeleski, nt.tsõõri('ringi' omastavas käändes, teises vältes). Võru kirjaviisi 2005. a. paranduse kohaselt soovitatakseyasemelõ-tähte kasutada, nagu tavaliseõ-hääliku jaoks.

Rahvusvahelised foneetilised transkriptsioonid

[muuda|muuda lähteteksti]

IPAfoneetilises transkriptsioonis ja transkriptsioonisX-SAMPAningKirshenbaumisüsteemis tähistab ykõrget ümarat eesvokaali[ü].

Y-täht sümbolina

[muuda|muuda lähteteksti]

Yvõib sümbolina tähendada:

YonSaksamaalBundeswehr'iautodetähis.

KeskaegsetelmüntideltähistasYEisenachilinna (Ysen). Sama tähistus oli kaBourges'imüntidel 1539–1772.

Asteroididetähistes näitabY,et asteroid avastati mingi aasta ajavahemikul1631. detsember.

Y-tähte on kasutatud kaRooma numbrina150 (tavaliseltCL).

YonRootsiVästernorrlandi lääniläänitäht.

y-täht sümbolina

[muuda|muuda lähteteksti]

yonmatemaatikasordinaatvõisõltuv muutujavõi lihtsalt teinemuutuja(x-i järel). x- ja y-tähe kreeka paralleelid selles tähenduses onksiijaeeta.

Y-tähistabSI-süsteemismõõtühiku detsimaaleesliidetjotta-.

y-tähistabSI-süsteemismõõtühiku detsimaaleesliidetjokto-.

Suurtähe Y kui sümboliUnicode'i kood on U+0059, väiketähe y oma U+0079.

Morsetähestik

[muuda|muuda lähteteksti]

Y-tähe koodmorsetähestikuson –. – –

Y-tähe koodBraille kirjason

XX
.X
XX

Y-täheASCII-kood on 89 (01011001); y-tähe ASCII-kood on 121 (01111001).

Y-täheEBCDIC-kood on 232 (11101000); y-tähe EBCDIC-kood on 168 (10101000).

  1. sonaveeb.ee
  2. Mart VelskerY eesti kirjanduses,Vikerkaar 2001, nr 10, lk 78–86