Mine sisu juurde

Natüürmort

Allikas: Vikitsitaadid
Pieter Claesz, "Vaikelu austritega" (1643)
Maria van Oosterwijck, lillevaikelu (1669)
Ivan Hrutski (1810-1885), "Vaikelu küünlaga",s.d.
Jane Nerée-Gautier (1877-1948), "Vaikelu lillede ja nõudega",s.d.

Natüürmortehkvaikeluonkunstiteos,mis üldjuhul kujutab elutuidasjunagutoiduainedja tarbeesemed võisurevaidolendeid nagulõikelilled.

Proosa

[muuda]
  • "Tsivilisatsioonivaikus,"mõtleks ta," see ongi müra. Kust leida siin ühtegi vaikusesaarekest?... Vahest ainult mõnes vaikelus, "mõtleks ta.
    • Nikolai Baturin,"Kuningaonni kuningas", rmt: "Kuningaonni kuningas", 1973, lk 134


  • Francist ei aidanud keskenduda Saraceni lõputud mõtisklused ja märkused, kes parandas mitut tavapärast seitsmeteistkümnenda sajandi natüürmorti, mis kujutasid võimatult lopsakaid lilli, kalu ja aedvilju köögilaual, veinipudeleid ja surnud jäneseid, kelle ainiti vahtivail silmil oli surma hallikas kae.


  • [Renée:] Ma olen natüürmortide kirglik austaja. Olenraamatukogustlaenutanud kõik kunstiraamatud ja sealt natüürmordid välja otsinud. Olen käinudLouvre’is, Orsays, moodsa kunstimuuseumisja näinud 1979. aastal Väikeses Palees Chardini näitust - hurmavilmutus!Ent ka kogu Chardiniloomingpole midagi XVII sajandiHollandimaalikunsti üheainsa meistriteose kõrval. Pieter Claeszi, Willem Claesz-Heda, Willem Kalfi ja Osias Beerti natüürmordid on omažanritähtteosed - ja üleüldsetähtteosed,mille eest ma annaksin ilma igasugusekõhklusetaära koguItaaliaquattrocento.(lk 181-182)
  • [Renée:]... kuna natüürmort kujutabilu,mis meie ihasid küll kõnetab, kuid on sündinud kellegi teise ihadest, pakub meilerõõmu,kuulumata meieplaanidesse,ning avab ennast meile ilma, et peaksime seda himustama, kehastab seekunstikvintessentsi, ajatuse kindlustunnet. Tummasstseenis,milles pole ei elu egaliikumist,kehastub plaanidest vabastatudaeg,ajalikkusest ja selle roiustahnusestvälja rebitudtäius- ihadetarõõm,kestusetaeksistents,tahtmisteta ilu.
Kunst ongi ihadetaemotsioon.(lk 186)
  • [Renée:] Nii nagu igalaudon osa olemusest, mis annab sellele vormi, on iga kunstiteos osa universaalsest vormist, mis saab ainsana vajutada sellele kunsti pitseri. Tõsi, seda universaali me otseselt tajuda ei saa: see on üks põhjuseid, miks nõnda paljudfilosoofidon tõrkunud pidamast olemust reaalseks, kuna ma näen alati üksnes üht konkreetset lauda, mitte aga universaalset vormi nimega "laud", üksnes üht konkreetsetmaali,mitte aga Ilu olemust. Ja ometi... ometi on see siinsamas, meie silme ees: iga hollandi meistri maal on selle ilming, silmipimestav kehastus, mida me saame vaadelda üksnes konkreetsuse kaudu, kuid mis annab meile juurdepääsuigavikule,ülima vormi ajatusele.
Igavikule, sellele nähtamatule, mida me vaatame. (lk 229-230)


  • Castiglione mõistab:hiinlasedtahavad, etpuuei sarnaneks puuga.
Ta mõtleb:hobustemaalimisest alandavam ja vääritum saab olla vaid natüürmort.
Noaga tükeldatudmelonitejahomaaridega.
Jasidrunitega.
Mille koor keerdub spiraalselt.
On niimoodi kooritud.
Niisuguseid natüürmorte ei peaks mitte maalima, vaid sööma. Lashollandlasedmaalivad neid.


  • Vaikelu arenes maaližanrina XVI sajandil, kuigi selle juured ulatuvad Vana-Egiptusesse. Vaikelude puhul on tavaliselt kujutatud proosalisi igapäevaasju, mis kannavad aga sügavamat metafoorilisttähendust:sageli näeb seal surelikkusesümbolinaloomakorjuseid, usse lilleseadetes japutukaidtaiminärimas. Ajalisus on elutsükli lahutamatu osa ning surmahetkel on enamiksoovetavalised. Selle on edukalt tõestanud omafotodegaMat Collishaw, kes on pildile püüdnud surmamõistetute viimased toidusoovid (2011).

Luule

[muuda]

ÜKSKORD, kuiMaa
on täitsa inimtühi,
(et kus need jäid, ei ole praegu teema)
kunst-saalides kunst-teosed peavad pühi.
Natüürmort näogalahingmaalivastu,
ja rõõmustagu iga raamist-lastu
ja kestkutantsukeerdja tantsukurv.
Üks äraeksind äralõigatKõrv
mis kaunist muusikat ta kuulma pidi!

Louvre,Ermitaaž— neist ruumidest ei piisa.
Burlakid veavad,Saskia on süles
jaKarjekaigub — kelle poole — üles.

Ah lama,Tiiger,muiga,Mona Lisa!
Käpp parem vasema peal.
Vastupidi.

Välislingid

[muuda]
Vikipeediasleidub artikkel