Mine sisu juurde

Laul

Allikas: Vikitsitaadid
Prantsuse laulja Édith Piaf (1962).
Angèle Dubos, "Uus laul" (1879)
Marie Stüler-Walde, "Laulu tiivul" (1897)
Bertha Worms, "Sentimentaalne laul" (1904)

Laulonmuusikasüldmõiste vokaalmuusika žanritele, millesse kuuluvad heliteosed on loodud laulmiseks või mida esitatakse lauldes. Üldjuhul on lauludelsõnadehktekst.Lauludeks nimetatakse ka pikkade värssteoste, nt eeposte osi ( "Ilias", "Kalevipoeg" ), samuti eepilisi või ballaadilisi värssteoseid tervikuna ( "Rolandi laul", "Nibelungide laul" ).

Luule

[muuda]

[Roland Olivier'le:]
"Meil seisab ees nüüd karm ja ägelahing,
missugust maailm pole näinud veel.
Sa võta omamõõkja raiu vapralt,
ja mina panen tööle Durendali!
Ei ole vähe meie mõõku kandnud,
ei ole vähe võitnud lahinguid!
Ei tohi halba laulu luua meist! "


Ma olinmets,jahmännikohav kroon,
tatüvvetuksusid mu mõtteid ringe,
kuid sinust sai mu taeva verevehajoon,
sa suureksigatsusekspõlesid mu hinge.

Ah, olla laul ses rohetavaspuus,
etseintekskerida me pühasmajas,
et kunagi ei kustuks elavnaersu suus,
ma tahan kajada su südames ja ajas.

  • Rein Sepp,"... Olen osa sellest igihaljast puust",cit. via"... mures on rohkem rõõmu kui rõõmus pisaraid. Rein Sepa kirjad Vorkutast". Akadeemia 11/2003, lk 2334


Igaühel on südamelaul,
igaühel on see isemoodi.
...
Üle vainude valendavaur,
mul on närbunudkarukellsüles.
Igaühel on siin oma laul
ja maomaei leiagi üles.


Augustiöökui põhjatukuristik
rukkipõllu japihlakakohale
langetab udulina.
Põhjanaelkauguses sirab
ja kirglik onsirtsudeserenaad.
Säärikud jalga
ja õlale natad!
Vähijõed meil on veel avastamata.
Läheme, sõbrad!
Lõkelööb praksuma,
sädemedtähtedekslendavad.
Vaikib hämmastund sirtsude laul.
Jõgion pime
ja vaikne kuihaud.

  • Helgi Muller,"Kuusupp ja sirtsu serenaad", rmt: Helgi Muller, "Laulud ratastel", 1966, lk 13-14


Olen küla taiatarga
altahõlmalapselaps.
Sestap mõtteheie keerleb
külameistri vokivärtnal.
...
Ja mu laul onhaputaigen,
leivaastjakaapekakk,
mille jätnud astja uurde
tunaeilseksjuuretiseks
tunahomseleivateole
minu vanavanaema.

  • Muia Veetamm,"*Olen küla taiatarga", rmt: "Tunamull'ne", 1992 (lk 5)

Film

[muuda]

Proosa

[muuda]
  • AgaKoivajõesuus sattusid neilesaarlasedvastu ning sööstsid neile kallale, need võtsid kinni tema, ta poisi ning mõnedliivlasedja viisid oma röövlaevadel minema. Ja nad tulid Adjajõe kaldal maale ning piinasid need seal metsikult surnuks. Kuipreesternimelt palet taeva poole tõstes koos oma õpilasega omapalveisJumalale kiitust kuulutas ning tänuohvrit tõi, peksid nad neil mõlemal omanuiadegapää ning selja puruks ja pilkasid, pajatades: "Laula, laula, pappi!" (XVIII, 8)
  • Preestri ja ta kaaslaste märtrisurmast.Vredelanti kastellis oli keegi tsistertslaste ordu preester Frederic Alt-Zellest, kelle oli piiskop isand paavsti volitusel võtnud evangeeliumi tööle. Ta pühitseb palmipuude pühal rohkete pisaratega issanda kannatuse müsteeriumi ja peab juuresolijaile mahedate manitsustega virgutuskõne issanda ristist, ja pühitsenud issanda ülestõusmise püha [19. aprill 1215], tahtis ta oma õpilaste ja mõningate teistega laevaga alla Riiga sõita. Jõesuus tulid talle vastu saarlased, tungisid talle kallale, ja võtnud tema koos ta poisikesega ja mõningate liivlastega kinni, viisid oma röövilaevadega minema ja, läinud Aģe jõel kaldale, piinasid teda seal mitmesuguste piinadega. Kui ta nimelt taeva poole pöördunult koos oma õpilasega oma palvetes issandale kiitust kuulutas ja tänu avaldas, mõnitasid nemad, pekstes mõlemat oma nuiadega pähe ja selga, lausudes: "Laula! Laula! Pappi", [---] Nad viisid ühtlasi mõningad liivlased endiga kaasa vangi Saaremaale ja need jutustasid pärast oma tagasitulekut meile kõik ülalöeldu. (XVIII,8)


  • Laul on kena õilis kunst ja harjutus. Laulmisel pole midagi ühistmaailmaja riiuhimuga. Kes laulab, see ei muretse väga. Ta jätab kõikmuredja pühendubheadeleasjadele. (nr 1300)
    • Martin Luther,"Lauakõned", valinud ja saksa keelest tõlkinud Vallo Ehasalu, Loomingu Raamatukogu, nr 36–39, 2017, lk 194


  • [Planchet:] Nüüd, kus mul on härra luba, ütlen talle kõigepealt, et seal on esiteksparlament."
"Ja lisaks sellele?"
"Sõjavägi."
"Hüva. Kas näed veel mõnd takistust?"
"Ja lõpuksrahvas."
"On see kõik?"
"Rahvas, kes kiitis heaks kadunud kuninga, praeguse kuninga isa kukutamise jahukkamiseja kes ei taha oma teguviisi valeks tunnistada. "
"Sõber Planchet," sõnas d'Artagnan, "sa arutled nagu tainapea. Rahvas... rahvas on tüdinenud neist härradest, kes kannavad labaseid nimesid ja talle muudkui psalme laulavad. Laul lauluks, armas Planchet, aga ma olen tähele pannud, et rahvad armastavad laulda rohkem lorilaule kui vaimulikke viise. MeenutaFronde'i, mida sel ajal lauldi? Oh, need olid ilusad ajad! "


  • Peenike läbilõikav kurguhääl kordas seda meloodiat ikka ja jälle, see voolas nagu veenire üle kuivanud jõesängi libedatekivide.Sõnadkeerlesid ja peatusid, põrkasid kokku ja voolasid kartlikult edasi, kui tütarlapsehäälalanessosinaks,otsekui oleksid teda hirmutanudkängurud,kes tulid üle mäeaheliku ja tantsisid videvikus metsikuttantsuoma väikestel jalgadel, enne kui nad sööma hakkasid:
Towera chinima poodinya,
Towera jinner mulbeena,
Poodinyoober mulbeena.
(Kängurud tulevad videvikus üle mäeaheliku ja tantsivad oma väikestel jalgadel metsikut tantsu, enne kui sööma hakkavad.) (lk 5)
  • Naised käisid lauldes kuivi oksi korjamas või jõekallastelcoolyah'sid* välja kaevamas, õhk värises nende ärevast laulust, nende peentest vibreerivatest häältest.
"Neeroo-ran, neeroo,"laulsid nad, ühinedes meeste lauluga ja korrates seda ikka ja jälle. Vaevalt oli laul vaibunud, kui keegi alustas uuesti refrääni, aga juba mõned toonid kõrgemalt. Helid värisesid, jäid nõrgemaks ja vaibusid, aga jälle võttis kellegi kare energiline hääl nad üles ning puhus neile elu sisse. Ja nii kestis see terve päeva.
  • *Metsikult kasvava magusa kartuli liik Austraalias.(lk 25)
    • K. S. Prichard,"Coonardoo", tlk Vilma Jürisalu, Tallinn: Eesti Raamat, 1968


Tanimion Blanche. Ma ei tea ühtki laulu, kus see nimi esineks. Aga kindlasti peab olema mõni — peab olema palju laule, sest see on kõige ilusam nimi. Mis onpunaneroosvõisininekannikevõrreldes valgeliiliaga!(lk 112)
  • [David:] Kuidas saaksin sellerõõmulauluks muuta, lauluks, milles oleksid ühendatud mu armastus, Blanche ja Issanda heldus, kes on lasknud seda mulle osaks saada...? See ei ole võimalik, see laul peaks olema nii suur ja vägev, et see nõuaks tuhandeid lauljaid ja kõiki mänguriistu. Ja samal ajal peaks see olema nii õrn, et seda vaevalt võib kuulda... (lk 113)
  • Viimasel õhtul enne oma reisieesmärgile jõudmist, kui David oli laulnud ühe armastuslaulu teise järel, küsis krahv:
"Kas sa väga igatsed koju tagasi? Kui ma ütlenkodu,siis mõtlen ma naist, sest ei ole kodu ilma naiseta. "(lk 184)
  • [David:] Nüüd olen jälle hakanud laulma nagu vanasti. Seda lõputa laulu, mis aina voogab nagu merelaine, nagujõgi.Laulan seda, kui keegi ei kuule, ainult iseendale. Kui oleks mänguriist, millel saaks mängida niisama vabalt, hoolimata helitõugudest ja intervallidest... (lk 187 (?))
  • [Alain de Carnillac:] Ja parimad lauludkangelastegudeston alati loodud nende poolt, kes ise on lahinguväljast eemal. Nii on lugu ka kroonika-kirjutajatega. Sellepärast ongi see, mis me teame oma esivanemate suurtest tegudest, enamastivale.(lk 220)
  • [Alain de Carnillac:] Ootaja ootab enamasti asjata. Tuleb ise otsida, et midagi leida. Ja võib-olla ei leia ka siis midagi. Ma mäletan su laulu — etneedusviimaks lõpeb. See on ainus laul, mida ma ei usu. Needus ei lõpe kunagi, sest tal pole ka algust. Me kanname seda kaasas niikaua kui elame ja selle needuse all ägab kogu maailm. Kui sa tõesti tahad kord kirjutada laulu, mis on suur ja tõeline, siis kirjuta sellest needusest. Mitte muinaslugu mõnest kummitavast rüütlist, kes on ainultvari,vaid sellest tõelisest needusest, mis lasub kogu maailmal pattulangemisest saadik. (lk 225)
  • [David:]KõiktaevalinnudLõpuks on nad siin, mu vanadsõbrad.Lõpuks tõuseb mu laul niisamuti kõrgele üles, nagu kuulsin kord Jumalaema kirikus. Tean, et see osa kasvab liiga pikaks, aga mul on kahju kedagi välja jätta.Peoleo...Kägu... Kukku! Kukku! See kõlab nagu caccia, see ongi caccia. Aga kes võib tõmmata piiri, kui me laulame Issandale inimeste keeltega, inimeste viisil? (lk 300)


  • "Punkt 8. Õpilaste füüsiliseks ja ühtlasi esteetiliseks arendamiseks tuleb võtta kavasse laulmine.
Märkus. Laulmine arendab hingamisorganeid ja edendab vokaalseid võimeid; pealegi leiabtöölisklasslauluslohutust.Vaimulike lauludelaulmine äratab usulist tunnet... "
  • Marietta Šaginjan,"Esimene näitus", tlk Miralda Prääts, Tallinn: Eesti Raamat, 1970, lk 17-18


  • Stiina pidas mu pikka vaikimist vist solvumiseks ja selgitas, et see kummaline poiss kirjutavat luuletusi. Imelisi, raskestimõistetavaid, ebatavalisi… Nad olevat tutvunud ühel noorte autorite õhtul, kus kõik oma asju näitasid.
"Mis asju?" olin jahmunud.
"Luuletusi, noh," muigas Stiina. "Saad aru, nüüd ei nimeta kirjutavatest inimestest keegi luuletusi luuletusteks, ikka öeldakse kas asjad või laulud. Nooremad ütlevad asjad, vanemad — laulud. Selle poisi nimi on Raul, ja ta asjad, noh, luuletused, on eriskummalised. Igaüks ei saa ega tohigi neid mõista."
Stiinal polnud Rauli luuletusi rohkem peas kui üksainus. Mina olin vist üks neist, kes ei saa ega tohigi mõista — mulle meeldib, kui luuletus on ikka laulu moodi, ja kui temas on midagi tarka ja ilusat.
  • Leelo Tungal,"Neitsi Maarja neli päeva", Tallinn: Eesti Raamat, 1980, lk 96-97



  • Vanades lauludes, midaTormisuuris ja mille kaudu maailma avastas, olid sees sadade ja sadade aastatega ladestunudkoodid.Elurituaalides, mida need laulud sageli kehastasid, olimudelinimese põhilisteks toiminguteks, et elus hakkama saada;loitsudesja ütlemistes võis tabada kirjeldust, kuidasinimenepüüdiskeskkondaoma väetil kombel mõjutada või selle vägevusega leppida. Keskkonnast sõltus temaelusellel planeedil –keskkondjuhtis teda ning korraldas tema elu, mitte vastupidi.
  • Tormis rääkis korduvalt ja kannatlikult üle korrates, et keskkond, milles rahvalaulud pikka aega eksisteerisid, on praegu kadunud. Seeeluviis,need olud, vahendid ja toimingud on jäänud eelmisse aega, aga ta ei lisanud vist kordagi, et inimene ja tema isikliktunnetusoma elukaarel poleks palju muutunud. Sünd ja surm, elu jätkumise toimingud, igasugused suhestumise küsimused, keskkonnateadlik minatunnetus ja muu selline ei kao.
Seepärast ongi Veljo Tormisearhailisenatunduvatel rahvalauludel endiselt millestki tähtsast rääkida. Eriti veel olukorras, kus loodusteadlikkus on kasvamas. Veljo Tormise tehtut on vaja silme ees hoida ja kõrvus pidada. Kasvõi virtuaalselt.
  • Immo Mihkelson,"Veljo Tormise jonn päästis regilaulu", Postimees, 7. august 2020, lk 16



Draama

[muuda]

TÜTARLAPS: Kes nad on?
ABRAHAM: Mingi teaduseveteranidekoor,ah, pole seal ühtegi õigetteadlast!Kogunevad aeg-ajalt mu akna alla kokku, et omavaimustustavaldada. Kui nad teaksid, kui halvasti see kole laul vesikoerteseedimiselemõjub...


Vanasõnad

[muuda]
  • Ega üksi lauldes või elada.
  • Inimeneon loodudtöödtegema,lindlaulma.
  • Inimene saab töö eest, lind laulu eest.
  • Kauaks lühikest laulu laulad või vaese vara jagad.
  • Kelleleibama söön, selle laulu ma laulan.
  • Lapsele lauldakse, mõrsja mõistku.
  • Laulik ei laularahataega päästa keelt killingita.
  • Laulust lauda ei kaeta,sõnustei tehta söömaaega.
  • Võta matt ja saadasantja maksa sandi laulu palk!
    • "Eesti vanasõnad, suurest korjandusest kokku põiminud M. J. Eisen", Eesti Kirjanduse Seltsi kirjastus Tartus, 1929

Välislingid

[muuda]
Vikipeediasleidub artikkel