Kristlus
Ilme
(Ümber suunatud leheküljeltRistiusk)
Kristlusehkristiuskonjudaismifundamentalistliku reformi käigus sündinud usulahk, mis on tänapäeval üsna populaarne, nagu ka kristluse fundamentalistliku reformi käigus sündinudislam.Kristlus põhineb pühakirjal, mida nimetataksePiibliksja mis jaguneb kahte ossa: judaistlikVana Testamentning judaismi ümber tõlgendavUus Testament.Kristliku teoloogia keskmes on ainujumala poeg ja maapealne kehastus,Rooma impeeriumiaegsesIisraelisjuudinamaa peal elanudJeesus Kristus,kelle elu ja tegevuse mõningaid osi kirjeldab Uus Testament. Hiljem on kristlust eri riikides veel korduvalt ümber kujundatud ja reformitud, peamiselt poliitilistel (anglikaanlus,õigeusk) ja fundamentalistlikel (puritaanlus,kalvinism,luterlus) ajenditel.
Proosa
[muuda]- Ristiusul on kolmekordne kuju. Üks on religiooni sigituselement — rõõm kogu religioonist. Teine on vahendus üldse — usk kõige maapealse üldisesse võimesse olla igavese elu vein ja leib. Kolmas on usk Kristusse, tema emasse ja pühakutesse. Valige, milline tahate, valige kõik kolm, see on ükskõik, nõnda te saate kristlasteks ja ainsa, igavese, väljendamatult õnneliku koguduse liikmeiks.
- Novalis,"Ristiusk ehk Euroopa" (1799), tlk Toomas Rosin, Akadeemia nr 10/1997, lk 2083
- [Köster:] Väiksed ja rammetud olite siis, kui teid eluteele saatsin, tugevatena ja elujõulistena tulite mind vaatama, mind, oma vana kooliõpetajat,kelle pea vaheajal on halliks läinud ja kelle elupäikene alla hakkab vajuma. Ma tänan teid südamest, et te ei unustanud oma usuõpetajat, kes teile küll vahel võib-olla valjum oli kui tarvis, kes teile aga siiski ainult head soovis ja teist õigeid ja ausaid inimesi püüdis kasvatada, nagu seda nõuab meie püharistiusk.Rõõmustan ja tänan Loojat, kes on lasknud neid seemneterakesi, mis mina teie südametesse külvasin, tärgata, kasvada ja vilja kanda. "
- Oskar Luts,"Suvi", 1987, lk 98
- "Aga misnägusiistassilon, kui polekõrva!"ütles proua Malmberg õpetlikult." Mis nägu oleks inimesel, kui tal poleks kõrvu peas. Inimesel poleks siis mingit nägu. Nii ka tassil: tema on alati inimese käes ja temal peab olema kõrv küljes. Sest miks peab tass ilma kõrvata olema, kui inimesel on kõrvad! "
- "Ja muidugi, proua Malmberg," oli Indrek nõus.
- "Aga miks peksate siis tassidel kõrvad ära, kui nad teil endil on alles?"
- "Ega ma ei peksa ju, nad ise lähevad," vastas Indrek. "Oleks inimese kõrvad ka sama õrnad kui tassidel, siis oleksid vist kõik inimesed kõrvuta."
- "See olekski õiglane," arvas proua Malmberg, "sest milleks inimeselgi kõrvad, kui pole tassil."
- "Aga tasside kõrvad ei kuule ju, “katsus Indrek vastu vaielda.
- "Kas kõigi inimeste kõrvad kuulevad?" küsis proua Malmberg. "Minu isa kõrvad ei kuulnud lõpuks mitte midagi, aga kas keegi kiskus nad sellepärast peast ära? Ühes kõrvadega läks teine hauda, ühes oma kurtide kõrvadega. Ja nõnda on kõigi inimestega: ühes kõrvadega pannakse nadpuusärki."
- "Aga tassid ei lähe ju puusärki," arvas Indrek.
- "Mis sest?" küsis proua Malmberg vastu. "Kas kõik inimesed lähevad? Ainult need, kes ristiusku, pannakse puusärki, sest nemad peavadviimsel päevalüles tõusma. Ja kuis nad tõusevad, kui pole kõrvu peas. Sellepärast. "
- A. H. Tammsaare,"Tõde ja õigus", II osa, XII peatükk
- Jõulon meie päevil kristlik püha Õnnistegija sündimise mälestuseks, kuid ta iga ulatub kaugemale tagasiKristusesünniaastast; juba põhjamaapaganadpidasid jõulu enne veel, kui Kristus oli sündinud. Kristluse ajal sulatati paganlik jõul kokku kristliku jõuluga. Kristusesünnipäevomandab paganatepühanime, aga mitte ainult nime, vaid ka palju, palju paganliku jõulupüha kombeid, mis säilinud meie päevini.
- Mingis mõttes on muidugi kõik mõistlikudideedpiiratud. Nad ei saa olla endast suuremad. Kristlase mõttemaailm on piiratud, just nagu ateistilgi. Ta ei saa mõelda, et kristlus on võlts ja olla jätkuvalt kristlane, ning ateist ei saa ateismi võltsiks pidada ja ateistiks jääda. ( "Maniakk", lk 26)
- XIX sajandil ei lakanud inimesedKristuseülestõusmisse uskumast mitte sellepärast, et liberaalne kristlus lubas neil selles kahelda, vaid sellepärast, et ülirangematerialismei lubanud neil seda uskuda. ( "Õige usu romantika" ), lk 168-169
- Gilbert Keith Chesterton,rmt: "Õigest usust", tlk Tiia Rinne, Kuldsulg, 2011
- See oli usukriis,mis tabas neid mõtlejaid, kes ei suutnud lepitadateadusearenguttraditsioonilise kristlikuilmutusega.Uskjamõistuspaistsid lohutumalt tülis olevat, kui just usule mõnd uutvalemitei leita. Seda valemit asus otsima rühmfilosoofe,kes ei suutnud enam aktsepteeridailmutatud religiooniega tunnistada mingeid transtsendentaalseid juhtmõtteid, saamata siiski läbi ka ilma nendeta. Nii sai alguse kristliku õpetuse ilmutatud elementide mahanülgimise jaeetilistepõhimõtete kui tõelisereligioonikeskse tuuma nende asemele upitamise tänini kestevprotsess.(lk 58)
- Kontrastsisemisetahteja välise läbimängimise vahel ulatub sügavalejudaismija kristluse ajalukku. Juba loomu poolest kõigub iga religioon paratamatult nende kahe pooluse vahet. Kui vastne religioon pärast oma esialgset revolutsioonilist tuhinat kasvõi aastakümnekesekski püsima jääb, peab ta paratamatult liikuma sisemise usuelu juurest välise juurde. Ja lõpuks muutub välise koorikutardumustalumatuks ning kutsub esile uusirevolutsioone.(lk 128)
- Protestantismipikk ajalugu annab tunnistust vajadusest olla valvel rituaalsevormikalduvuse suhtes tarduda jausutunnetasendada. Üks laine reformeeritudjutlustajaidteise järel on müristanud rituaali tühja enesessekapseldumise vastu. Senikaua kui ristiusk elab, ei saa kunagi saada küllaltvariserijatölneritähendamissõnaülekordamisest, korrutamisest, et välised vormid võivad jääda õõnsaks ja saada pilkekstõdedele,mida nad esindavad. Iga uue sajandi möödudes saame üha pikema ja jõulisema antiritualistliku traditsiooni pärijaiks. (lk 130)
- Mary Douglas,"Puhtus ja oht", tlkTriinu Pakk,2015
- Ja äkilises äratundmises nägi Charles kristluse õiget mõtet: seda barbaarset kuju mitte kummardada, mitte kõrgel hoida, ja seda otsese kasusaamise -pattudeandeksandmiselootuses, vaid jõuda maailmani, kus too mees võiks ristilt maha astuda, kus teda võidaks näha mitte surmaagooniast moondunud näoga, vaid rahuliku naeratusega võidu pärast, mis on saavutatud elavate meeste ja naiste poolt ning nende südames.
/.../
Charles kõndis aeglaselt löövi tagasi, pöörates ükskõiksele nikerdatud puukujule selja. Kuid mitteJeesusele.
- [Padre Blazon:] Ent minu mõtted...Kristusestnäiteks. Ta tuleb tagasi, tuleb ju? Ausalt öelda ma kahtlen, kas ta üldse väga kaugel on olnud. Aga kui ta peaks tagasi tulema, siis arvatavasti loodab igaüks, et ta just tema eest tulebkastaneidtulestvälja tooma. Mis nad ütlevad, kui ta nagu eelmine kord tuleb ja laostab viinamäenikke, peksab ühel päeval rahavahetajad pühakojast välja ning sõbrustab järgmisel rikastega? Teate, tal on kole äkiline iseloom, kahtlemata isalt päritud. Kas ta tuleb kui läänemaalane... ütlemeiirlasevõi teksaslase kujul... kuna kristluse kants on Läänes? Vaevalt ta enamjuuton, sest siis läheks asi päris hulluks.Araablasednaeraksid end ribadeks, kuiIisraelpakuks välja kahtlasevõitu trooninõudleja. Kas ta lahendab vastuoludkatoliiklastejaprotestantidevahel? Kõik need küsimused näivad kergemeelsed nagulapseküsimused. Kuid kas ei öelnud ta ise, et me peame olema kui lapsed? (lk 176-177)
- [Liselotte Vitzlipützli:] Oh seda ristiusku! Ka siis, kui keegi vannub, et ta sellesse ei usu, on tal lihas ja luus tuhat viissada aastat kristlust, mis lõid meie maailma, ja ta tahab näidata, et võib olla kristlane ilma Kristuseta. Säärased on kõige hullemad: nad ondogmajärgi karmid ilmamüütideluuleliseiluta.(lk 226)
- Robertson Davies,"Viies osaline",tlkMati Soomre,1990
- Ja mul oli raske kujutella, et ma praegu kõndisin paigal, kus kord oli kogu maailma valitsetud, kusCicerooli kõnelnud jaJulius Caesaräraandjate noahoopidest surnud. Nüüd oli isegi Kapitoolium talle selja pööranud ja vaatas ülejõe,kus kerkis Püha Peetruse kiriku kuppel. Rist, mille vastu isegi filosoof-keiserMarcus Aureliusoli võidelnud, unustades meelega kõik oma kõrgedideed,oli lõpuks siiski võitnud. (13. mai)
- Karl Ristikivi,"Rooma päevik".Lund: Eesti Kirjanike Kooperatiiv, 1975
- Jeesus on tänapäeval maailmas märksa vähem levinud kaubamärk kui näiteks Coca-Cola, mis on hästi tuntud ka nn. mittekristlikes maades. Nagu Coca-Cola, Nike (mille tossud ma ükspäev ostsin, päris ilusad; ja kallid), Marlboro jt. rahvusvahelised brändid peavad ka brändi Jeesus maaletoojad (sellel on veel hulk allbrände mille korraga tarbimine on, või vähemalt oli vanasti välistatud; küllap see olukord muutub: tootekujundus olgu lihtne, kõigile arusaadav, võimalikult universaalne) võitlema kõigepealt noore tarbijagrupi eest. Nemad on tulevik. Ma ei tea sealjuures, kas Eesti on kristlik või mittekristlik maa.Euharistiahankimine on siin kindlasti palju keerulisem kui näiteks Coca-Cola, isegi light'i. Kirikud on enamasti kinni, poed on praktiliselt alati lahti. Eesti on kaubandusparadiis, seda kindlasti.
- Emil Tode,"Raadio". EKSA 2002, lk 92
- Võib öelda, et mets säilitab vana, võõras kultuur takerdub suurde laande. See on ka üks põhjus, miks eestlastest saianimistlikristirahvas -uskkui üks väga suur kultuuriinnovatsioon takerdus samuti metsa.Ajaluguon näidanud, et need maad ja rahvad, kus kasvas vähe metsa, võtsid ristiusu vastu palju kiiremini. Mets pakub niituule- kui kultuurivarju.
- Valdur Mikita,"Lindvistika".Välgi metsad, 2015, lk 26
- Minu jaoks on teoloogiline küsimus juba põhiseisund, millest kirjutatakse: on inimene, kes kõnnib mööda maailma ja otsib taga oma elu, mida ta kuidagi kätte ei saa. Motiiv on iseenesest uusplatooniline, aga kristlus tugevdas seda jõuliselt. Kuigi kindlasti on neid, kes näevad siin hoopis gnostitsismi.
- Marju Lepajõe("Marju Lepajõe ja Toomas Haugi vestlus inimese vertikaalist"ERR, 26.10.2017/Looming, 10/2017)
Film
[muuda]- Esimees: Päevakorra punkt kuus,elu mõte.Noh, Harry, sul olid selle kohta mõned mõtted.
- Harry: Õige küll, jah. Mul on üks meeskond selle kallal paar viimast nädalat töötanud ja meie tulemused võib võtta kokku kahe põhilise kontseptsiooniga. Esiteks, inimesed ei kanna küllalt paljumütse.Teiseks,mateeriaonenergia.Universumison palju energiavälju, mida me tavaliselt ei taju. Mõnel energial on spirituaalne allikas, mis mõjutab inimese hinge. Aga seehingei eksisteeri algusest peale, nagu traditsiooniline kristlus õpetab, see peab sündima juhitava enesevaatluse käigus. Selleni jõutakse aga harva, kuna inimesel on ainulaadne võime lasta igapäevastelpisiasjadelend vaimsetelt teemadelt kõrvale eksitada.
- [Paus.]
- Max: Mis värk nende mütsidega oli?
- Filmist "Monty Python's The Meaning of Life" (1983). "Part V: Live Organ Transplants"
Allikata
[muuda]- Sel nädalal kuulasin ma "Matteuse passiooni" kolm korda ja iga kord valdas mind sama mõõtmatu imetlus. Kes on täielikult unustanud kristluse, kuulab seda tõesti naguevangeeliumit.