Mine sisu juurde

Loss

Allikas: Vikitsitaadid
(Ümber suunatud leheküljeltPalee)


Proosa

[muuda]
  • Liibanonikuberner olipoolakas,armastusväärne ja nii elegantselt riides, nagu tahaks ta Bond Streetile jalutama minna. Ta igavles ja igatsesEuroopasuurlinnadejärele. Ta kutsus meid külla oma lossi Liibanoni mäel, kust vaatas vanaaegsete vürstide kombel oma rahvale ülevalt alla. Suur luksuslik ehitis, mille euroopalikuelegantsigasisustatudsalongidsobisid vanatestamentlikule mäele niisama vähe kui mondäänne poolakaski, paiknes imekaunil metsaselnõlval,kuid asjatult otsisinseedreid,mis olid lahutamatult seotud Liibanoniga. Kõikjal kõrgusid suurepärased vanad puud, kuid mitte ühtegi seedrit. Kuhu olid nad jäänud? KasSaalomonlaskistempliehitamiseks nad viimseni maha võtta?


  • Tom ei pidanud omahotellimingiks paleeks, aga itaallased nimetasid nii­suguseid tõestipalazzo'deks. See oli üle kahesaja aasta vanune range moega kahekorruseline hoone. Canale Grande poolse sissepääsuni võis sõitagondliga,lai kivitrepplaskus vette, rauduksed avati kaheksatollisevõtmegaja rauduste taga olid tavalised uksed, mille avamiseks oli samuti vaja ilmatu suurt võtit. Harilikult kasutas Tom Viale San Spiridione poolset tagasihoidlikumat sisse­pääsu, kui ta just ei tahtnud külalistele muljet avaldada ja neid gondliga enda poole tuua. Tagauks, mis oli kõrge nagu ka hoonettänavasteraldav kivimüür, viisaeda,mis oli küll veidi lohakile jäetud, aga ometi haljas. Seal olid kaks jändrikkuoliivipuudjalindudesuplusvann, lai ja lame anum antiikse alasti kivipoisi käes. Just niisugune aed kuulus tüüpilise Venezia palee juurde, pisut käest lastud palee juurde, mis oleks hädasti restaureerimist vajanud, aga seda polnud lootagi.Iluoli siiski hävimatu, see oli loodud enam kui kakssada aas­tat tagasi. Maja sisemus oli Tomi meelest üks õige poissmehekodu, vähemalt Venezia mõõdupuuga mõõtes: all malelauaruudulinemarmorpõrand,üleval roosakasvalge marmorpõrand,mööbel,mis oli rohkem mööbliks moondunudcinquecentomuusikamoodi, mida esitasidoboed,grammofonid javiolas da gamba.Tom laskisteenijatelAnnal ja Ugol, noorel itaallastest abielupaaril, kes olid ameeriklasi ennegi teeninud ja järelikult tegid Verise Mary jacréme de menthe frappevahel vahet, poleerida nikerdatud riidekappe,kummuteidjatoole,kuni need otsekui elustusid ja heitsid säravtuhmi helki. Ainus enam-vähem moodne ruum olivannituba.Tomi magamistoas oli gargantualike mõõtmetegavoodi,laiem kui pikk. Tom ehtis toa antiigiärist ostetudNapolivaadetega, mis olid pärit aastatest 1540 kuni umbes 1880. Ta oli maja nii suure hoolega sisustanud, nagu kavatseks sinna elama jäädagi.


  • Astunud esmakordselt sisse proua Donzert'i väikese kahekorruselise maja uksest, oli Martine hämmeldusest kaotanudkõnevõimeterveks päevaks. Ka kõige muinasjutulisem "Tuhande ja ühe öö"lossidest poleks iialgi suutnud üht inimolendit sel määral erutada; kõik araabiaparfüümidpoleks iialgi suutnud kellelegi nii suurtnaudingutpakkuda, nagu tundis Martine selles väikeses majas, mis oli läbi imbunudšampoonijakölni veelõhnadest. (lk 28)
  • Võeti kasutusele ka mõningaiduuendusi:valgustatiprožektoritegaavara õue sügavuses asetsevat ajaloolist lossi, millega oldi niivõrd harjunud, et seda tavaliselt üldse ei märgatudki, agavalgusefektideabil üheks õhtuks balliülikonda riietatuna näis ta sepistatud raudvõretaga kuidagi pühalik, suurepärane ja ligipääsmatu. Lossiõuesillutisemosaiikkiviplaat oli selgesti nähtav, sügavad varjud ümardasid eesmisitorne,ent taamal, õue sügavuses, helendas kivikaunistustega, kahe kolonnidereaga ja keskel asuva frontoonigatelliskivistpeahoone. Kohalikud elanikud,suvitajadjaturistidnaaldusid vastu väravat ega pööranud pilku sellelt säravalt nägemuselt... Seejärel köitis nende tähelepanulasketiir,balljaloosirattad.(lk 37-38)
  • Elsa Triolet,"Roosid järelmaksuga", tlk Immanuel Pau, 1962


  • Hohenschwangau lossi juurde viiva tee ääres kasvas sel ajal põlinetamm,mille kaharadoksadmehepeakõrguselt kaugele üle tee ulatusid. Kui Konradin sinna lähedale jõudis, ehmus tahobuneühest langevastkivistja muutus nii tuliseks, et kuihertsogpoleks õigel ajal ennast vastu hobuse kaela surunud, oleks ta käsi võinud käia niisama halvasti kui omal ajal Absalonil, kuningasTaavetivallatul pojal. Nüüd jäi ainult ta lehvivamantlihõlm tamme oksa külge kinni, mis äparduse tagajärjel Konradin pidi pidi astuma oma ema ette katkise mantliga.


  • Ühel päeval oli ta usaldanud minna käiku, mis viis lossi peahoonesse, ja toetus rinnatisele, et heita pilku lossi aeda. Seal polnud palju näha, sestlilledolid juba õitsenud, peale mõne kahvatu sügislille. Ainult üksik suurvaherkeset aeda leekis punaselt, nagu oleksid põlevadlaternadselle okstele riputatud.
    • Karl Ristikivi, "Rõõmulaul".Lund, Eesti Kirjanike Kooperatiiv 1966, lk 109




  • Surrey krahvkonna põhjapiir kulgeb möödaThamesijõge, mille äärde jäävad iidsed kuninglikud residentsid Windsori ja Hampton Courti loss. Kui astmahaige William III kolis õukonna seitsmeteistkümnenda sajandi lõpul Hampton Courti, et pääsedaLondonisuitsust värskema õhu kätte, hakkasid rikkamad londonlased ehitama lossi lähedusse üles- ja allajõge villasid ja suveresidentse, et samuti pääseda pakku Londoni müra ja õhusaaste eest. (lk 534)

Draama

[muuda]
  • KAUPMEES: Kui päristõtträäkida – sääl nad on, näljarotid! Määrivad paberit ja kirjutavad oma lorikesi igasugustest Matsidest ja Jukudest ja siis aita neid ja toeta ja kui nad ära kärvavad, siis pannakse neile mälestussambaid. On ikka üks paganaülekohus.Vaat siin on ikka mehed, kes midagi ka ära teinud. Siin on Andres – tühjataskugapeale hakanud ja –majanagu loss jakauplustessada meest tööl.

Luule

[muuda]

milline imelineraiskamine
parkimisplatsideja vaibakloppimispuude embuses
tänavailmis vahetavad iga viie paneeli tagant oma nime
lossides kus inimesed kuhjuvad üksteise peale
jõudmata kunagi päriselt tippu
milline imeliselt raisatudanne

Kirjandus

[muuda]