Babilonje antički grad uMezopotamiji,blizu suvremenog gradaAl HillahuIraku.Babilon je bio glavni gradBabilonskog Carstva.Ime mu potječe odhebrejskeriječiBābel(grčkiBabylon) premaakadskojriječiBabilu,što znači „Božja vrata”, a koja je bila prijevodsumerskogimena za grad,Kadingirra. Babilon je upisan naUNESCO-ovpopis mjesta svjetske baštine u Aziji2019. godine jer su „njegovi ostaci, vanjske i unutarnje gradske zidine, vrata, palače i hramovi, jedinstveno svjedočanstvo jedne od najutjecajnijih carstava drevnog svijeta. Sjedište uzastopnih carstava, pod vladarima poputHamurabijaiNabukodonozora II.,Babilon predstavlja izraz kreativnostiNovobabilonskog Carstvana svom vrhuncu. Povezanost grada s jednim odsedam svjetskih čudaantike (Viseći vrtovi Semiramide), također je inspirirala umjetničku, popularnu i vjersku kulturu na globalnoj razini.”.[1]

Babilon
Svjetska baštinaUNESCO
}}
DržavaIrak
Godina uvrštenja2019.(45. zasjedanje)
VrstaKulturno dobro
Mjeriloiii, vi
Ugroženost
PoveznicaUNESCO:278
Koordinate32°32′31.09″N44°25′15″E/ 32.5419694°N 44.42083°E/32.5419694; 44.42083
Babilon na zemljovidu Iraka
Babilon
Babilon
Lokacija Babilona u Iraku

Povijest

uredi

Grad se prvi put spominje na pločiciSargona Akadskogiz 24. stoljeća pr. Kr., kad je Sargon Akadski od grada napravio središte svoje države. Moć i stanovništvo su pali tijekom narednih nekoliko stoljeća i grad je bio prilično nevažan sve dok nije postao glavni gradHamurabijevacarstva u 18. stoljeću pr. Kr. Od tada, grad je bio glavni gradBabilonije,iako je tijekom vladavine Kasita bio nazvanKaranduniaš.

ČuveneIštarine dveriuPergamonmuzeju (Muzejski otok) uBerlinu.

Grad je bio na rijeciEufrat,podjeljen jednako na oboje strane rijeke i sa strmnim nasipima da bi se zadržale sezonske poplave. U narednim godinama Babilon je rastao u veličini i raskoši, ali je također postao podložanAsiriji.Grad se pobunio protiv asirske vladavine u dobaMušezib-Mardukai ponovo u dobaŠamaš-šum-ukina,ali je oba puta bio pod opsadom i ponovo osvojen, prvi put ga je osvojioSanheribi drugi putAsurbanipal.

Tijekom vladavine Sanheriba Babilon je bio u stalnom stanju ustanka, koje je bilo ugašeno tek nakon što je689. pr. Kr.Senakerib naredio kompletnu destrukciju grada. Svi zidovi, palače, i hramovi su bili uništeni, a ostatci bačeni u kanal Arakhtu. Ovaj čin je razbudio vjersku svijest Mezopotamije, i vjerojatno je zbog toga Sanherib nedugo kasnije bio ubijen. Njegov nasljednikEsarhadonje odmah ponovo izgradio stari grad, okrunio se tu, i napravio dom u gradu za dio godine. Nakon njegove smrti Babilonija je određena njegovom najstarijem sinuŠamaš-šum-ukinu,koji je kasnije vodio pobunu protiv brataAsurbanipala Asirskog.

Još jedanput se Babilon našao pod opsadom Asiraca.Asur-bani-palje brzo osvojio grad, ali kad je612. pr. Kr.palaNiniva,Babilon se oslobodio asirske vlasti i postao glavni grad novog Babilonskog Carstva.605. pr. Kr.Babilonci su pobijediliEgipćaneubitci kod Karkemišai maknuli ih sa svjetske pozornice. Tijekom ovog doba neovisnosti podNabopolasarompočelo je novo razdoblje arhitektonskih radova, a njegov sinNabukodonosor II.je od grada napravio čudo antičkog svijeta.Nabukodonosor II.je izgradioIštarine dveri,obnovioEtamenanski hram,i izgradioviseće vrtove Babilona(jedno odsedam svjetskih čuda).

Charles Le Brun,Aleksandar Veliki ulazi u Babilon,1665., ulje na platnu, 450 x 707 cm,Louvre,Pariz.

Godine539. pr. Kr.Babilon osvajaKir Veliki,kraljPerzijskog Carstva,koji je dopustioŽidovimau Babilonu da se vrate svojim kućama. Pod vladavinomKira Velikogi kasnijeDarija Velikog,Babilon je postao centar znanja i znanstvenog napretka. Babilonski znanstvenici su napravili kartezviježđai uspostavili temelje suvremeneastronomijeimatematike.Međutim, tijekom vladavineDarija III.,Babilon je počeo stagnirati.

Godine331. pr. Kr.perzijskikraljDarije III.doživio je poraz od makedonskog vladaraAleksandra Velikogubici kod Gaugamele.U listopadu iste godine, Aleksandar osvaja Babilon i imenuje ga svojom prijestolnicom. Pod njegovom vladavinom, Babilon je ponovo prosperirao kao središte znanja i trgovine. No, nakon Aleksandrove tajanstvene smrti323. pr. Kr.,njegovo carstvo je podijeljeno među njegovim generalima i slijede desetljeća ratovanja. Zbog toga je Babilon gotovo posve napušten već oko275. pr. Kr.

Poznavanje Babilona temelji se na pisanim vrelima (Hekatej iz Mileta,Herodot,Ktezija), dešifriranim zapisima naklinovu pismutearheološkimiskapanjima koja je izveo nijemacRobert Johann Koldeweyod 1899. do 1917. godine.[2]

Plan starog Babilona.

Babilon leži u srcu Mezopotamije, tamo gdje se jedna drugoj približavaju rijekeEufratiTigris,75 kilometara južno odBagdada.Stari Babilon ležao je sred veličanstvenih plantaža palmidatuljai bio stalno opskrbljen vodom. Nalazio se na raskrižju velikih trgovačkih putova koji su vodili izMale Azijei ZakavkazjapremaPerzijskom zaljevui s obaleSirijepremaIranskojVisoravni. Danas do ostataka najstarije metropole starog vijeka vodi dobra automobilska cesta. Prvo što posjetitelj dolazeći sa sjevera ugleda visoki je brežuljak nepravilnog oblikaTell Babil,koji čuva ruševine Nabukodonozorove ljetne rezidencije. Cesta potom prelazi najsjevernije dijelove gradskih zidina, od kojih još postoji samo nešto nalik na grebene u obliku brane, i dovodi putnika na vanjski dio Nabukodonozorovog Babilona. Usporedno s automobilskom cestom pruža se željeznička pruga što povezuje Bagdad sBasrom.Područje na kojem je nekada postojao Babilon postalo je toliko beznačajno da se na njemu ne zaustavlja čak ni lokalni vlak.[3]

Pretpostavlja se kako je Babilon bio najveći grad na svijetu od oko 1770. – 1670. pr. Kr., te ponovno oko 612. – 320. pr Kr. Vjerojatno je također bio prvi grad koji je imao preko 200.000 stanovnika.[4]

Babilon je imao pravokutnu osnovu opasanubedemima,a od devet gradskih vrata najpoznatija suIštarine dveriurešene s 575 reljefnihlavova,zmajevaibikova.U grad je vodilo devet širokih ulica i u njeu je bilo više hramova; najznačajniji je bogaMarduka,glavnoga božanstva, zaštitnika Babilona i nakon Hamurabija Babilonije, te hramoviNinmahe,božiceIštar,Belit-Nine,AdadoviŠamašov.Međupalačamase posebice izdvaja ljetna palača Nebukadnezarova, udaljena oko 3 km od središta grada.ZiguratEtemenanki,koji je možda nadahnuo biblijsku priču obabilonskom tornju,čini se da je utvrđeno mjesto gdje su se nalazili vrtovi koji se pripisuju legendarnoj asirskoj kraljici Semiramidi, a koje suantičkinarodi ubrajali u sedam svjetskih čudesa,[2]Semiramidini viseći vrtovi.

Danas je ovo veliko područje nepregledna gomila svjetlosmeđih krhotina, pijeska i opeka, čiju sumornu jednoličnost remete palme datulja i iskopine. Jedini čovjek koji živi unutar drevnog grada čuvar je ruševina i malog muzeja pod upravom Iračkog odjela za starine.[3]Njegova je kuća uz sam muzej, uz ruševine četvrti palača. Ruševine danas zorno potvrđuju istinitost proročanstva o Babilonu koje je prije 2.700 godina napisaoprorokIzaija:

»Nikad se više neće naseliti, od koljena do koljena ostat će nenapučen. Arapin ondje neće dizati šatora, nit će pastiri ondje počivati. Počivat će ondje zvijeri pustinjske... «

Izvori

uredi
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiBabilon
  1. Babylon.UNESCO.Pristupljeno 6. srpnja 2019.
  2. abBabilon,on-line izdanje Hrvatske enciklopedije Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža; Pristupljeno 2. studenoga 2016.
  3. abDrago Obradović,Slava drevnog BabilonaArhivirana inačica izvorne straniceod 4. studenoga 2016. (Wayback Machine),KAC Beli Manastir; Pristupljeno 2. studenoga 2016.
  4. Tertius Chandler,Four Thousand Years of Urban Growth: An Historical Census,St. David's University Press, 1987.ISBN0-88946-207-0

Vanjske poveznice

uredi