Tloje rastresit, površinski slojZemljine korekoji pokriva najveći dio kopna naZemlji.

Mješavine pijeska, šljunka i praha, nastaju mehaničkim i kemijskim trošenjem svih vrstastijena.Sastoji se od mineralnih tvari,vode,zraka,glinei nužno sadrži biološku, organsku komponentu. Rastresite površine drugih tijela Sunčevog sustava zovu seregolit.

Najplodnije tlo jecrnica,na kojoj se mogu uzgajati žitarice (crnica je najviše razvijena naistoku Hrvatske.

Nacrvenicise mogu uzgajativinova lozaimaslina.

Od glinenog tla izrađuje se različito posuđe.

Ovisno o vrsti tla, ono može povećavati svoj volumen ili ga smanjivati (ovisno o postotku vode koju sadrži). Tlo je nehomogeno i znatno je deformabilnije (stišljivije) od stijena.

Šljunčano tlo
Glineno tlo

Tla prema vrsti dijelimo na:

  • koherentna tla- to su vezana tla - prah, glina, organsko tlo
  • nekoherentna tla- nevezana tla - šljunak, pijesak i njihove mješavine

U tlo neki svrstavaju još itreset(tj. ugljen, koji se najčešće nalazi u šljuncima, između proslojaka).

Humus nastaje u površinskom sloju tla razgradnjom uginulih organizama. Takvo je tlo crne boje, rahlo, bogato mineralima i ima sposobnost zadržavanja vode, što ga čini pogodnim za rast biljaka. Svako plodno tlo, bez obzira na boju, sadrži neku količinu humusa na površini.

Znanost o tlu u građevinarskom smislu može se podijeliti prema područjima izučavanja na dva glavna dijela:mehanika tlai statika tla(statika tla se primjenjuje krozgeotehniku).

Grana geologije koja se bavi proučavanjem tla zove sepedologija.

Nastanak tla

uredi

Tlo je nastalo kao posljedica rastrošbe zemljine kore pod utjecajem atmosferilija. Kao štovodakruži uprirodi(v.Hidrološki ciklus),tako isto možemo razmatrati kruženjestijenakoje tvorezemljinu koru.Razlika je jedino u vremenskom razdoblju promatranja pojave.

Opširnije o nastanku tla vidi -postanak tla.

Tlo kao građevinski materijal

uredi

Tlo od davnina služi kao građevinski materijal. Pri gradnji objekata od tla(v.građevine)važno je odabrati odgovarajući materijal(v.gradiva),način ugradnje i potrebno je vršiti kontrolu ugrađenog materijala na za to propisan način. Proces kojim se odvija građenje takvih građevina nazivamo nasipavanje, a takve građevine nazivamonasutim građevinama.Materijal za nasipavanje uzimamo s pozajmišta. Odilovačeprave se opeke.

Prilikom gradnje ovakovih objekatagrađevinski inženjermora provjeritifizikalno mehanička svojstvatlaodnosno parametre tla(parametriziranje tla je određeno pravilima i normama zamehaniku tla)za koje su predviđene građevinskim projektom(v.Projektna dokumentacija).To je jedini način da se osigura: stabilnost, trajnost i funkcionalnost nasutegrađevine.