Vazalililenskigospodarbio jesrednjovjekovniplemićifeudalackoji se nalazio u dvostrano obvezujućem odnosu sa svojim nadređenimlenskimgospodarem i feudalcem. Taj dvostrano obvezujući odnos nazivao se vazalsko-seniorski odnos. Riječ vazal potječe odkeltskeriječigwaskoja je označavala mladog muškog roba i od njenelatinskeizvedenicevassus.

Vazal priseže na odanost svom gospodaru

Pojam i sadržaj

uredi

Vazalsko-seniorski odnos bio je doživotni odnos vjernosti dvoje slobodnih ljudi, nadređenog i podređenog, u kojem je svaka strana preuzimala određene obveze.

Seniorili nadređenilenskigospodar obvezivao se svom vazalu pružati zaštitu što je podrazumijevalo fizičku zaštitu od napada sa strane, zaštitu na sudu, davanje zemljišnog posjeda (feuda), a često i hrane, odjeće ili stana. Vazal je bio u obvezi biti podređen i poslušan gospodaru, te za njega vršiti razne službe kao što je na primjer vojna služba u slučaju da je gospodar u ratu. Vazal je također mogao biti u vazalsko-seniorskom odnosu prema nižem feudalcu, ovaj puta u svojstvu gospodara. Sve te obveze bile su utvrđene vazalskim ugovorom a odnos je nastajao vazalskom prisegom koja je uključivala ireligioznesadržaje.

Vrhovni gospodar i senior na određenom području bio je monarh koji je bio vrhovnifeudalaci koji je svojim vazalima dodjeljivao najveće zemljišne posjede u zamjenu za vjernost kruni. Najmanje zemljišne posjede imali su najniži vazali u hijerarhiji, sitni plemići koji su ponekad na sitnom zemljoposjedu imali samo nekoliko kmetova, a bilo je i mnogo vazala, takozvanihvitezova– ratnika bezemljaša, koji su bili na dnu plemićke i vazalske hijerahije.

Korijeni i razvoj vazalstva

uredi

Razvoj vazalskog odnosa počinje u ranomSrednjem vijekua korijeni mu se nalaze ugermanskimplemenskim društvima koja je opisaoTacitu svom djeluGermania.Osnovna jedinica tog društva je bilo pleme na čijem čelu je bio poglavica, a ratnici tog plemena imali su zadaću biti lojalni svom poglavici.

Sustavno se počinje razvijati u7. stoljećukada se slobodni ljudi (budući vazali) počinju grupirati oko plemenskog vođe (koji su bili začetak novihsrednjovjekovnihmonarha) očekujući distribuciju plijena koji je nastao pljačkom i ratovanjem, a sve kako bi se mogli hraniti, odijevati i naoružavati za nove pljačkaške akcije. Svi ti vazali bili su poglavičini zakleti tjelohranitelji čiji je status ovisio o statusu poglavice.

Karlo Velikije vazalstvo i lojalnost počeo nagrađivati zemljoposjedima, a samo vazalstvo se različito razvijalo u pojedinim dijelovimasredjovjekovneEurope.

Razvojemnovčarstva,trgovinei gradova, te zamiranjemsrednjovjekovnognačina života i gospodarstva, ukidanjemkmetstvaifeudalizmate ovisnosti društva o zemljoradnji, vazalstvo postepeno počinje nestajati. Kao anakronizam vazalstvo se u ponekim dijelovima Europe zadržalo i do18. stoljeća.