Visinomjerilialtimetarjemjerni instrumentili sprava za određivanjevisine.Kodzrakoplovavisinomjer može određivati bilo trenutačnu visinu nad tlom s pomoćuradara(radioaltimetar), bilonadmorsku visinumjerenjemtlaka zraka(barometarski altimetar), a s korekcijom prema tlaku zraka na uzletištu ili sletištu, koju javljameteorološka služba,i relativnu visinu nad tlom. Za precizno mjerenje nadmorske visine i za mjerenje visine stabala služihipsometar.[1]

Visinomjer.
Shema jednostavnog visinomjera.
Način radahipsometraza određivanjenadmorske visine.

Visinomjer u zrakoplovstvu

uredi

Visinomjer je instrument koji mjeri visinu letazrakoplova.S obzirom na neravnine Zemljinog tla, razlikuju seapsolutnairelativna visina.Pod apsolutnom visinom leta podrazumijeva se okomita udaljenost zrakoplova od površine mora (nadmorska visina), dok relativnu visinu predstavlja visina zrakoplova iznad terena preko kojeg leti.

Visinomjerima koji mjereapsolutnu visinuprincip rada zasniva se na mjerenju statičkog tlaka okolnogzrakakoji se mijenja u ovisnosti o visini. U biti, to su aneroidnibarometri,čija je skala razdijeljena tako da svaki odjeljak odgovara određenoj visini.

Shema rada jednostavnog visinomjera prikazana je slici. Osnovni pogonski element ovakvih visinomjera je aneroidna kapsula (1) iz koje je izvučen zrak. Pri promjeni zračnog tlaka kapsula se izobličuje i preko prijenosnog mehanizma (poluge (2),osovine(3), prijenosnihzupčanika(4) i (5)) okreće kazaljku.Bimetalnepoluge (6) i (7) koje se nalaze u sklopu prijenosnog mehanizma služe kao elementi za temperaturnu kompenzaciju. Hermetička kutija instrumenta spojena je sa statičkim vodomPitot-Prandtlove cijevikako bi na kapsulu djelovao stvarnistatički tlakzraka, koji vlada na određenoj visini. Dugme (8) služi za podešavanje skale visinomjera. Iza kazaljke se nalazi skala razdijeljena na određen broj odjeljaka. Kod jednostavnih visinomjera razmak između dvija susjedna odjeljka označava visinsku razliku od najmanje 20 metara. Pomoću ovakvih visinomjera ne može se sasvim precizno očitati visina. Veća preciznost nije ni potrebna, ako se let odvija u uvjetimadobre vanjske vidljivosti. Barometarskinačin mjerenja visine ne daje veliku točnost jer statički zrak na određenoj visini nije uvijek isti nego se mijenja u ovisnosti o općim meteorološkim stanjem. Visinomjeri su tvornički umjereni (baždareni) na uvjetestandardne atmosferekoja točno definira zakonitosti po kojima se mijenjajutlak,gustoćaitemperaturazraka u ovisnosti o visini, kao i vrijednosti ovih veličina na razini mora. Atmosferski tlak je promjenjiv i vrlo rijetko odgovara standardnim uvjetima. S obzirom na to da preračunavanje vrijednosti na standardne uvjete zahtijeva utrošak vremena kojegpilotnema, visinomjeri se kontroliraju tako da im se pomoću odgovarajućeg dugmeta (8) može podešavati skala. Neposredno pred polijetanje pilot okretanjem tog dugmeta okreće skalu dok joj se nulta podjela ne poklopi s kazaljkom. Na taj način visinomjer je podešen tako da pokazuje relativnu visinu zrakoplova u odnosu na polazni aerodrom.

Princip radarelativnih visinomjerazasniva se na mjerenju vremena koje protekne od trenutka emitiranja do trenutka prijema zvučnih, radio ili radarskih signala. Zvučni ilielektromagnetski valoviemitiraju se okomito naniže, putuju, odbijaju se i vraćaju u prijemni sklop instrumenta. Poseban uređaj mjeri vrijeme od trenutka odašiljanja do trenutka prijema signala. S obzirom na to da se zvučni i elektromagnetski valovi kreću nepromjenjivombrzinom,vrijeme njihovog putovanja zavisi od prijeđenog puta. Polovina prijeđenog puta predstavlja relativnu visinu zrakoplova.

Izvori

uredi
  1. visinomjer (altimetar),[1]"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2016.

Vidi još

uredi