Kaapstad

(Preusmjereno sCape Town)

Kaapstad(eng.Cape Town;/ˈkɑːpstɑt/;Xhosa:iKapa), treći je najveći grad uJužnoafričkoj Republici,dio metropolitanskog područja Grada Cape Towna. Glavni je grad provincijeWestern Capei zakonodavni glavni grad države (sjedište južnoafričkog parlamenta).

Kaapstad
Kaapstad, Cape Town

Kaapstad - Cape Town
1652

Vlast
• VrstaGradsko vijeće
• Gradonačelnik (vršitelj dužnosti)Grant Haskin

Površina
• Ukupna2,454.72 km2

Stanovništvo(2007.)
• Entitet3,497.097

Vremenska zonaSAST (UTC+2)
Zemljovid

Provincija Zapadni Kaapland s izdvojenim Kaapstadom.

Povijest

uredi

Prostor oko Kaapstada je bio naseljen još ukameno doba.Dugo vremena su na tom prostoru živjela lovačko-sakupljačka plemena. Prvi Europljanin koji je stigao do današnjegRta dobre nadeje bio portugalski pomoracBartolomeu Dias1486. godine. 1503. je stigao pomorac Antonio da Saldanha koji je opisao gorje Table.

1652. su na taj prostor stigliNizozemcičijaIstočnoindijska kompanijapod vodstvomJana van Riebeeckaželi uspostaviti trgovačku postaju na jugu Afrike za plovidbu iz Europe u Aziju oko Afrike. Oni su osnovali prvo naselje. 1666. su počeli graditi tvrđavu Dobre nade kao prvu europsku utvrdu na jugu Afrike. Simon van der Stel je krajem 17. st. organizirao proizvodnju vina jer je uočio da je kraj pogodan za vinogradarstvo. U grad su se naselili francuski protestanti koji su pobjegli iz Francuske i oni su preuzeli proizvodnju vina.

1795. su taj prostor zauzeli Britanci koji su protjerali Nizozemce. Oni su stvorili Koloniju Cape koja je bila druga britanska kolonija u Africi. Nizozemski naseljenici su se od 1836. počeli iseljavati prema unutrašnjosti Južne Afrike. 1834. su oslobođeni crni robovi. 1840. je Cape Town dobio status grada. Otprilike polovicu stanovništva su činili bijelci. Krajem 19. st. su u okolnom prostoru pronađena velika nalazištazlataidijamanata,te je to dovelo do brzog porasta grada koji je postao glavna trgovačka luka za njihovu trgovinu.

1910. je stvorena samostalna Južnoafrička Republika i Kaapstad je postao jedan od 3 njezina glavna grada (u njemu ima sjedište južnoafrički parlament). U drugoj polovici 20. st. dolazi do politikerasne segregacijezbog koje crnci gube većinu građanskih prava. Na otokuRobbenu blizini grada bio je zatočen crnački vođaNelson Mandela.Ta politika je obustavljena 1990. i od tada crnci ponovo imaju jednaka građanska prava, a Nelson Mandela je izabran za predsjednika i prvi govor je održao u Kaapstadu.

Gradska vijećnica i planina Table
Stara gradska luka

Zemljopis

uredi

Kaapstad je smješten na brdovitom poluotoku krajnjem jugozapadnom rtu Afrike u neposrednoj bliziniRta dobre nadeprema kojem je grad dobio ime. Grad okružuje planina Table. Planina Table je strmih padina, a ravne vršne površinu, te zbog toga ima naziv "Stol" (eng. table). Najpoznatiji vrhovi na planini su Signal Hill, Devil's Peak i Lion's Rump.

Klima jesredozemna.Zime su vlažne zbog čestih fronti koje dolaze s Atlantika, a ljeti je česta suša.

Znamenitosti

uredi

Kaapstad je drugi najposjećeniji grad Afrike, nakonKaira.Velika većina turista posjećuje obližnjiRt dobre nade.Turiste zanima planina Table koja se nadvija nad gradom i koja je zaštićena kao nacionalni park i na njoj se mogu naći mnoge afričke životinje. Privlačne su gradske plaže, ali je more hladno zbog hladne morske struje.

Značajna je stara lukaVictoria & Alfred Waterfront.Turiste privlači zatvor Nelsona Mandele na otoku Robbenu. Zanimljiv je akvarij Two Oceans Aquarium. Zanimljive su zgrade u povijesnom centru građene u autohtonom nizozemskom arhitekturalnom stilu nazvanom (eng.Cape Dutch). Kaapstadski međunarodni konvencijski centar (eng.Cape Town International Convention Centre) značajni je konferencijski centar.

Vanjske poveznice

uredi
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima stranicu o temiCape Town