Priština

glavni grad Kosova

Priština(albanski:Prishtina,ćirilica:Приштина) glavni je i najveći gradRepublike Kosovo.Priština je upravno, kulturno, obrazovno i gospodarsko središte države.

Priština
Prishtina / Prishtinë

Panorama i znamenitosti Prištine
DržavaKosovo
OkrugPrištinski okrug

Vlast
• NačelnikPërparim Rama

Površina
Urbano područje230 km²
Metropolitansko područje854 km²
Visina652 m
Koordinate42°40′N21°10′E/ 42.667°N 21.167°E/42.667; 21.167

Stanovništvo(2011.)
Urbano područje198.214
(836 stanovnika/km²)
Metropolitansko područje465.186
(545 stanovnika/km²)

Vremenska zonaSrednjeeuropsko vrijeme (UTC+1)
• Ljeto (DST)Srednjeeuropsko ljetno vrijeme (UTC+2)
Pozivni broj+383 38
Stranicaprishtinaonline
Zemljovid
Priština na zemljovidu Kosova
Priština
Priština

Broj stanovnika u Prištini kreće se oko 200 000, dok šire gradsko područje ima oko 470 000 stanovnika. Etničku većinu čineAlbanci,dok su manjineSrbi,Bošnjaci,RomiiTurci.Priština ima svojesveučilišteimeđunarodnu zračnu luku.

Zemljopis

uredi

Priština se nalazi na koordinatama 42° 40' 0 "sjevernoi 21° 10' 0 "istočno.Površine je 230km².Nalazi se na sjeveroistočnom dijeluKosovablizu planineGoljak.Iz Prištine se vrlo dobro vidiŠar-planina,koja se nalazi nekoliko kilometarajužnood Prištine. Grad se nalazi uz manje gradoveObilićiKosovo Polje.Također, nekolikokilometarajužno od grada se nalazi ijezeroBadovac.

KrozgradPrištinu teku rječiceVelušaiPrištevka,koje su sedamdesetih godina 20. stoljeća pokrivene betonskim kanalima, kako bi se bolje regulirala gradska prometna mreža. To je pridonijelo urbanom razvoju grada. Rijeka Prištevka je tekla pored gradske tržnice, pa je u nju bacano smeće. Zbog toga se gradom širio neugodan miris te je i ovo razlog pokrivanja rijeka. Obje rijeke se spajaju u samom gradu, kodGradskog stadiona,a Prištevka se potom ulijeva uSitnicu.

Povijest

uredi

Rat na Kosovu

uredi

Tijekomrata na Kosovu,srpske vlasti su vršileprogone i deportacijealbanskog stanovništvaPrištine.[1]Prištinski željeznički kolodvor je služio kao sabirni centar odakle su preusmjavane izbjeglice iz sjevernih dijelova Kosova na granici sMakedonijom.[2]Tisuća stanovnika Prištine i okolnih mjesta je bilo sakupljeno na željezničkom kolodvoru, a u okolini je bila postavljena naoružana policija.[2]Stanovnici Prištine su ukrcavani u prenatrpanevlakovei deportirani iz države.[3]Tijekom putovanja vlakom, policajci su prognanicimaoduzimali osobne dokumentei iznuđivali novac.[3]Vlakovima su kosovski Albanci iz Prištine deportirani u Makedoniju, ili do naseljaĐeneral Jankoviću blizini makedonske granice, odakle im je zapovjeđeno da pješice nastave.[4]

Protjerivanje je počelo24. ožujka,a produžilo se do4. travnja1999.[3]

Stanovništvo

uredi

Priština bilježi burnu demografsku prošlost, u kojoj se struktura stanovništva nekoliko puta značajno mijenjala. Prvi podatak o stanovništvu datira iz1486.godine i doba valdavineOsmanskog carstva.Prema tom popis grad je imao 392 obiteljska domaćinstva, što okvirno daje brojku između 1.500 i 2.000 stanovnika. Godine1850.zabilježena je brojka od 12.000, a1902.od 18.000 stanovnika. Prvi popis stanovništva proveden uKraljevini Jugoslavijibio je1921.godine, a prema danim podacima Priština je tada imala 14.338 stanovnika.

Godine1948.,u prvom popisu nakonDrugog svjetskog rata,stanovništvo je poraslo na 19.631. Nakon rata većinski narod u gradu postajuAlbanci.Popis iz1991.godine govori kako jegradtada imao 205.093 stanovnika, od čega su 78.7 % bili Albanci. Najnoviji popis proveden je2011.godine, prema kojem Priština ima 198.214 stanovnika, dok je veličina populacije šireg gradskog područja 465.186.

Što se tičereligijskestrukture, većina stanovništva sumuslimani.

Gospodarstvo

uredi
Sjedište Kosovske vlade.

Gospodarska infrastruktura

uredi

Što se tiče razvoja gradske infrastrukture, nakon proglašenja neovisnostiKosovaizgrađene su mnoge gradske prometnice. Također, planira se izgradnja cestovnog prstena oko grada, što bi dodatno potaklo gospodarski razvoj. U tijeku je i izgradnja poslovno-stambenog kompleksaENK City Centers tornjem od 165metravisine. Objekt bi bio dom i radno mjesto za oko 20.000 ljudi, a investicija je vrijedna 400milijunaeura.

Industrija i usluge

uredi

Iako je nakon ratnih sukoba krajem 90-ih godina zabilježen pad industrijske proizvodnje, u gradu ipak postojifarmaceutskaitekstilna industrijate proizvodnjanakita.Industrijska zonasmještena je na putu prema prigradskom naselju Kosovo polje. U Prištini se nalaze sjedišta većine važnijih kosovskihtvrtki.Danas je ondje oko 9.000 registriranih i neregistriranih gospodarskih subjekata, u kojima je zaposleno preko 75.000 ljudi. Većina stanovništva radi uuslugama,trgovini,poljoprivrediigrađevinskom sektoru,dokturizamnije značajnije razvijen.

Mediji

uredi

Osim navedenog, Priština je imedijskicentar Kosova. Središnjatelevizijskakuća jeRadio Televizioni ja Kosovës(Državna televizija Kosova) - dok su najpoznatijiradiocentriRadio KosovaiRadio Blue Sky.Postoje i privatni televizijski programi, poputRadio Televizioni 21,KTV (Kohavision) Popullore 21,21 Plus,TV Klan.Također, sve utjecajnije novinske kuće na Kosovu, kao što suKoha Ditore,Bota Sot,Epoka e ReteExpress Gazetaimaju svoje sjedište u ovom gradu.

Promet

uredi
Bulevar Majke Tereze.

Cestovni promet

uredi

Priština je čvorište četiri državnecestekoje se pružaju premaPrizrenunaistoku(i dalje prema granici sAlbanijom), sjeveru premaKosovskoj Mitrovici(i dalje prema granici saSrbijom), te dvije ceste premajugu- jedna prema glavnom gradu RepublikeMakedonijeSkopju,a druga premaPreševu,gradu na krajnjem jugu Srbije. Autocesta broj 7 koja je većim dijelom izgrađena i povezivat će Prištinu s Prizrenom ulazit će u grad s njegove zapadne strane.

Željeznički promet

uredi

Željeznička veza premaNišuprekinuta je te do daljnjeg nije u funkciji.

Zračni promet

uredi

Prištinska zračna luka nosi imeAdem Jashari.Međunarodnog je karaktera putničke linije su od1. siječnja2013.uspostavljene prema 7 država (Austrija,Belgija,Italija,Hrvatska,Njemačka,SlovenijaiŠvicarska,dok je sTurskomuspostavljena i linije za zračni prijevoz tereta. Godine2009.zabilježeno je 1.2 milijuna putnika.

Znamenitosti

uredi
Nacionalna knjižnica Kosovau Prištini (pogled odozgo).

Katedrala Majke Tereze u Prištinidovršena 2010. najveća je rimokatolička crkva na Balkanu.

Poznate osobe

uredi

Šport

uredi

Gradovi prijatelji

uredi

Izvori

uredi
  1. Presuda Haškog suda.Inačicaizvorne stranicearhivirana 6. ožujka 2021.Pristupljeno 11. svibnja 2018.journal zahtijeva|journal=(pomoć)
  2. abPo naređenju: ratni zločini na Kosovu(Izveštaj Human Right Watch-a)
  3. abcKosovo: kako viđeno, tako rečenoArhivirana inačica izvorne straniceod 14. studenoga 2010. (Wayback Machine) (Izvještaj OEBS-a)
  4. Optužnica za ratne zločine srpskim vlastima