Prijeđi na sadržaj

Baškirci

Izvor: Wikipedija
Poznati Baškirci: Murtaza Rakhimov, Zeki Velidi Togan, Babich Shaikhzada, Zaynulla Rasulev, Zagir Ismagilov, Galimyan Tagan, Irek Zaripov
Mladi Baškirci
Baškirski radnik na željeznici blizu grada Ust' Katav. Fotografija
S. M. Prokudina-Gorskog(1910.)

Baškirci[1](u vlastitom jeziku башкорт (Baškort); ruski: Башкиры (Baškiri) su turkijski narod uglavnom naseljen u republiciBaškirijiu Rusiji.

Neki Baškirci žive u drugim dijelovima Rusije, uPermskoj,Čeljabinskoj,Orenburškoj,Sverdlovskoj,Kurganskoj,SamarskojiSaratovskojoblasti, a u novije vrijeme mnogi se naseljavaju u republiciTatarstan.

Područje njihove rasprostranjenosti osobito je bilo oko rijeke Bjele, pritoke Kame i obroncima Urala i susjednim ravnicama. Jezik Baškiraca (Bashqort tele) pripada kipčačko-protobugarskoj grupi turkijskih jezika (uralska porodica), a danas se govori i uUzbekistanu,Kazahstanui graduMoskvi.

Baškirci su moguće (prema nekim autoritetima) finskoga porijekla, koji su turcizirani od straneTatara.Svakako se spominju pod imenom baškort (kaže Rustem Akmat) od 7. stoljeća. Ime Baškirci spominje Ibn-Foslan koji u ranom 10. stoljeću putuje međuPovolške Protobugare.Opisuje ih kao ratoboran narod sklon idolatriji. Kao susjedi Povolških Protobugara iPečenegaživjeli su slobodno do provaleMongolau 13. stoljeću. Već u 14. stoljeću od Zlatne Horde primajuislam,a u 16. stoljeću padaju pod vlast Rusa. Tijekom 16. i 17. stoljeća bune se zbog visokih daća, a učestvuju i u Pugačovljevoj buni. Godine1786.Baškirci su oslobođeni plaćanja daća (plaćala su se u krznima).

Osim u Rusiji mnogi Baškirci danas žive i po Kazahstanu, Uzbekistanu,Kirgiziji,Tadžikistanu,TurkmenijiiUkrajini.

Život i običaji

[uredi|uredi kôd]

Baškirci izvorno bijahu nomadskistočari,kasnije preuzimaju iratarstvoipčelarstvo.Njihova zimska naselja su stalna, dokljetilutaju sa svojim stadima u potrazi za pasištima. Nastamba Baškiraca su kolibe i pustenišatori.Odjeća se sastoji odkaftana(bešmet;vidi) i pustene stožaste kape. Ženski kaftan (zinlen) na grudima ukrašen je novcem. Žive prilično siromašno. Njihova hrana je meso (ovčetina, govedina i konjetina). Zimi pak najčešće jedu neku kašu poznatu kaoyIsryuisirnazivanskiirt.Tu je još kobilje ukiseljeno mlijekokumys;sušeni sirkrutiairan,ugrijano mlijeko s kiselim vrhnjem. Baškirci su muslimani-suniti, ipak još vjerojatno ima očuvanog šamanizma (šamanimašmeš).

  1. Baškirci,Hrvatska enciklopedija,pristupljeno 28. rujna 2023.

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]