Prijeđi na sadržaj

Barkal

Koordinate:18°32′N31°49′E/ 18.533°N 31.817°E/18.533; 31.817
Izvor: Wikipedija
Gebel Barkal i lokaliteti državeNapata
Svjetska baštinaUNESCO
}}
DržavaSudan
Godina uvrštenja2003.(27. zasjedanje)
VrstaKulturno dobro
Mjeriloii, iii, iv, vi
Ugroženost
PoveznicaUNESCO:1073
Koordinate18°32′N31°49′E/ 18.533°N 31.817°E/18.533; 31.817
Gebel Barkal na zemljovidu Sudana
Gebel Barkal
Gebel Barkal
Lokacija Gebel Barkala u Sudanu

Brdo Barkal(meroitski:Gebel Barkal ili Jebel Barkal;arapski:جبل بركل‎) je malenaplaninau velikom zavojuNila,u današnjemSudanu,oko 400 sjeverno odKhartouma.Brdo Barkal je 98 m visokapješčanjačkastijena izrazito ravnog vrha, te je vjerojatno služilo kao oznaka mjesta gdje je lakše preći Nil, i to trgovcima i putnicima na važnom trgovačkom putu iz središnje Afrike prema Egiptu iArabiji.God. 2003., ostaci grada Napate, zajedno s njegovim vjerskim središtem - brdom Barkal i još tri lokaliteta 60 km dužNila,su upisani naUNESCO-ovpopis mjesta svjetske baštine u Africikao "vjerska središta čije se štovanje zadržalo sve do današnjih dana".

Tlocrt planine Barkal i grada Napate ispod nje

Od 16. stoljeća pr. Kr. Nubija je bila podegipatskomvlašću koja je iz Nubije izvozilazlatoi druge resurse, te su Nubijci poprilično brzo počeli prihvaćati egipatske običaje i religiju.Nubijcisu oko1450. pr. Kr.prihvatili vlastegipatskogfaraonaTutmozisa III.koji je ovdje ustanovio južnu granicu svog Carstva. Tu je 300-tinjak godina kasnije osnovan grad-državaNapata,koja je stoljećima bila prijestolnicanubijskogkraljevstvaKuš(900. – 270. pr. Kr.) koje je kao 25. egipatska dinastija (Treći prijelazni period) vladala i cijelimstarim Egiptom.Oko godine1075. pr. Kr.moć amonovih svećenika uTebije počela nadmašivati formalnu vlast faraona i Egipt se raspada na manje države. To su Nubijci iskoristili kako bi izborili nezavisnost, a njihovo kraljevstvo, poznato kao Kuš, je imalo središte upravo u Napati. Sljedećih nekoliko stoljeća Napata je rasla, dok je Egipat slabio unutrašnjim sukobima. Oko godine750. pr. Kr.vladar Napate po imenuKashtaje iskoristio egipatsku slabost i osvojio Gornji Egipat. Njegov nasljednikPiankhije pak uspio osvojiti ostatak Egipta i osnovati Dvadeset petu egipatsku ili "Nubijsku dinastiju". Upravo je on dao u podnožju Barkala podići Amonov hram i slavnusteluu kojoj slavi osvajanje Egipta.[1]Nubijska vladavina nad Egiptom je potrajala oko 57 godina, a okončala ju je ekspanzijaAsiracasa sjevera oko godine670. pr. Kr.

Ruševine oko Barkala čini 13 hramova i 3 palače koje su otrkivene 1821. godine. God. 1862. otkriveno je pet natpisa iz vremenaTrećeg prijelaznog razdoblja starog Egiptakoji su preneseni u Egipatski muzej uKairu,ali suarheološkaiskapanja na ovom lokalitetu provedena tek 1916. godine, i to zajedničkim djelovanjem Harvardskog sveučilišta i Muzeja umjetnosti iz Bostona pod vodstvom Georgea Reisnera.[2]

Od 1970ih iskapanja je vodilorimskoLa Sapienzapod vodstvom Sergia Donadonija, te 1980-ih timBostonskogmuzejapod vodstvom Timothyja Kendalla. Otkrivena je inekropolas tridesetak grobnica od 3. do 1. stoljeća pr. Kr. od kojih su neke imale karakteristične strme nubijskepiramidedo 30 m visine. Većina ih je pristupačna stubama i bogato dekoriranabareljefimaislikama.

Velike hramove Barkala, poput Amonovog hrama, je lokalno stanovništvo i dugo nakon propastikušanskogkraljevstva smatralo za sveta mjesta. Naime, danas se brdo zoveGebel Wad el-Karsanijer se vjeruje da je ispod nje sahranjenmuslimanskišeik(svetac)Wad el-Karsani,te je njegova grobnica još uvijek važno mjesto hodočašća muslimana.

Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiBarkal
  1. Pobjednička stela faraona PiyeArhivirana inačica izvorne straniceod 27. rujna 2007. (Wayback Machine)(engl.)Preuzeto 14. listopada 2011.
  2. A. Reisner,Historical Inscriptions from Gebel Barkal,Sudan Notes and Records, 4. (1921.), str. 59.-75.