Prijeđi na sadržaj

Enstatit

Izvor: Wikipedija
Enstatit

Općenito
KategorijaMineral
Kemijska formulaMg2[Si2O6]
Identifikacija
Bojabijela, svijetlosiva, žućkasta
Kristalni habituskratkoprizmatičan
Kristalni sustavrompski, k.r.mmm
Kalavostdobra po {210}
Lomškoljkast
Mohsova tvrdoća5 - 6
Sjajstaklast
Ogrebbijel
Gustoća3,15
Prozirnostvećinom poluproziran, rijetko proziran


Enstatit,Mg[Si2O6],jepiroksenskisilikatnimineral koji, zajedno sferosilitom(Fe[Si2O6])čini cjelovitu seriju čvrstih otopina. Čest je umagmatskimimetamorfnimstijenama imeteoritima.Prijelazni oblik,(Mg,Fe)[Si2O6],poznat je pod nazivomhipersten,iako je ime službeno napušteno, a pri definiranju, sadrži relativne udijele i enstatita (En) i ferosilita (Fs) (pr.,En80Fs20).Enstatit s manjim udjelomželjezaizložentrošenjupoprima polumetalnisjajibrončanuboju. Takav mineral nazivamobroncit,iako je točnije nazivati ga izmijenjenim enstatitom. Većina prirodnih kristala jerompskaiako postoje tripolimorfa.Visokotemperaturni, niskotlačni polimorfi suprotoenstatitiprotoferosilit(također rompski), dok su niskotemperaturni oblici,klinoenstatitiklinoferosilit,monoklinski.

Broncitihiperstenbili su poznati davno prije enstatita, kojeg je prvi put opisao G. A. Kenngott,1855.godine.

Smaragdnozeleni varijetet enstatita naziva sekrom-enstatit,i brusi se u drago kamenje. Zelena boja rezultat je tragovakroma,što je moguće vidjeti i u imenu samog varijeteta. Broncit se također ponekad brusi u obliku dragulja.


Identifikacija

[uredi|uredi kôd]

Enstatit i drugi rompski pirokseni razlikuju se od onih u monoklinskoj seriji prema optičkim karakteristikama, kao što su slabiji dvolom i jačipleokroizam.Također imaju prizmatičnu kalavost koja je savršena u dva smjera, pod kutom od 90°. Enstatit dolazi u bijeloj, sivoj, zelenkastoj ili smeđoj boji; tvrdoća mu je 5-6, a specifična gustoća 3.2 - 3.3.

Ležišta i nalazišta

[uredi|uredi kôd]

Izolirani kristali su rijetki, ali ortopiroksen je osnovni sastojak raznih tipova magmatskih i metamorfnih stijena.Mg-ortopirokseni pojavljuju se uplutonskimstijenama, kao što sugabro(norit) idiorit.Mogu se formirati maliidiomorfnifenokristali,a također može doći i u obliku masovnih zrnatih agregata unutar vulkanskih stijena kao što subazalt,andezitilidacit.

Enstatit s približnim sastavomEn90Fs10,esencijalni je mineralperidotitaipiroksenitaunutarZemljinaplašta.Peridotiskiksenolitičesti su ukimberlitimai u nekim bazaltima. Odnosikalcija,aluminijaikromau enstatitu unutar tih ksenolita bili su ključni u određivanju dubine na kojoj su ksenoliti otkinuti uzdižućommagmom.

Ortopiroksenisu važne sastavnice nekih metamorfnih stijena kao što jegranulit.Ortopirokseni po sastavu bliže čistom enstatitu pojavljuju se u nekim metamorfoziranimserpentinima.Veliki kristali, i do 30 cm u dužinu, većinom alterirani usteatit,pronađeni su1874.unutarapatitnihžila poprijekotinjčevihškriljavacaihornblenda-škriljavaca, u apatitnom rudniku Kjorrestad, krajBreviga,južnaNorveška.

Enstatit je čest mineral umeteoritima.Kristali su nađeni unutar kamenih i željezovitih meteorita, uključujući i meteorit koji je pao na Breitenhach u Erzgebirgeu, Bohemia (Češka). U nekim meteoritima, zajedno s olivinima tvori masovne agregate; tu se kristali mogu pojaviti u obliku malih sfernih masa ili kondrula, s unutrašnjom radijalnom strukturom.

Vidi još:

[uredi|uredi kôd]

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]