Bojnik
Bojnik(bojnica) je viši časničkičinuHrvatskoj vojsci,iznadsatnika,a ispodpukovnika(najniži viši časnički čin). U drugimvojskamapoznatiji je pod nazivommajor(odlat.komparativa pridjevamagnus, - a, - um- velik;major- veći), a tako je glasio i nazivčinauJNA.U mnogim slučajevima, to je časnik izravno nadređen činu satnika, odnosno kapetana, a podređen činu potpukovnika, odnosno pukovnika. PremaNATO-ovoj usporednoj klasifikaciji nosi oznakuOF-3,iako je to redovno čin četvrte razine među časničkim činovima. U nekim vojskama riječ major sastavni je dio i nekih dočasničkih činova, kao primjericesargeant-majoru vojnim snagamaengleskoggovornog područja. U ratnoj mornarici odgovara mu činkapetana korvete.
Major je u vojnu terminologiju prispio iz engleskog jezika gdje je i prvi put zabilježen još godine1643.Bio je to spomenutisergeant - major,svojevrsninarednik,a označavao je trećeg zapovjednika u hijerarhijskom sustavu zapovijedanjaregimentom.Naime, dotad se u nekolikoeuropskihmornaricaterminmajorupotrebljavao kao dio nazivapilot - major,kojim se označavao viši palubni časnik, za razliku odkapetana(u drugoj inačicicaptain general) koji je bio tipični armijski zapovjednik vrlo oskudna pomorska znanja, i kojem je uloga bila tek da zapovijeda vojnicima ukrcanim nabrodza obavljanje kakve posebne zadaće.
Bojnik, odnosno major postao je standardnim činom u vrijeme engleskog građanskog rata, a najčešće su ga nosili oni koji su na bojnom polju neposredno obavljali dužnosti pomoćnika nadređenih imgenerala.Termingeneral major,istoznačnica našeg nazivageneral bojnik,nastao je u18. stoljeću,kao kratica punog izrazasergeant major general.Stotinjak godina kasnije majori ili bojnici postojat će već u svakoj vojsci engleskog govornog područja, a i u dobrom dijelu drugih armija svijeta. Riječ major može se naći i kao sastavni dio činova koji na engleskom govornom području glaseadjutant-major,colonel-major,drum-major,pipe-majori sl.
Ufrancuskojvojscifranc.majoroznačava najviši dočasnički čin, odnosno službeno, to je čin između dočasničkih i časničkih činova. Činu bojnika odgovara nazivcommandant.
UNOV-u i POJ-učin major je uveden1. svibnja1943.godine, te je takav status zadržao uJNA.[1]
Unjemačkoj vojscičin bojnika (njem.Major) označava čin iznadStabshauptmann,odnosnoHauptmann,a ispodOberstleutnant.
Ušpanjolskojvojsci odgovara mu činšpanj.comandante.
UHrvatskom domobranstvu NDH,čin bojnika bio je najniži od viših časničkih činova. Nalazio se iznad činanadsatnikaa ispod činadopukovnika.UUstaškoj vojnicičin bojnika bio je iznad činasatnikaa ispod činapotpukovnika.Nakon sjedinjenja Domobranstva i Ustaške vojnice u jedinstvenu vojsku 1944.,Hrvatske oružane snage,čin bojnika imao je isti položaj kao i prije u Domobranstvu.
-
Kolarna oznaka čina bojnika u Domobranstvu.
-
Rukavna oznaka čina bojnika u Ustaškoj vojnici.
-
Ramena oznaka čina bojnika u HOS-u.
- ↑Borislav Ratković, gl. ur.; Petar Petrović, ur.,Vojni leksikon,Vojnoizdavački zavod, Beograd, 1981., str. 270.
- (broj 127, ožujak 2007.)Ovaj tekst ili jedan njegov dio preuzet je s mrežnih stranica Hrvatski vojnik (http://www.hrvatski-vojnik.hr). Vidi dopusnicu za Wikipediju na hrvatskome jeziku:Hrvatski vojnik.
Dopusnica nije potvrđenaVRTS-om.
Sav sadržaj pod ovom dopusnicom popisan jeovdje.
- Ratković, Borislav. 1981.Vojni leksikon.Vojno izdavački zavod. Beograd.