Prijeđi na sadržaj

Bauhaus

Koordinate:51°50′03″N12°14′16″E/ 51.83417°N 12.23778°E/51.83417; 12.23778
Izvor: Wikipedija
Ovo je glavno značenje pojmaBauhaus.Za druga značenja pogledajteBauhaus (razdvojba).
Bauhaus i pripadajuća mjesta u Weimaru, Dessau i Bernau
Svjetska baštinaUNESCO
}}
DržavaNjemačka
Godina uvrštenja1996.(20. zasjedanje) Prošireno 2017.
VrstaKulturno dobro
Mjeriloii, iv, vi
Ugroženost
PoveznicaUNESCO:729
Koordinate51°50′03″N12°14′16″E/ 51.83417°N 12.23778°E/51.83417; 12.23778
Bauhaus Dessau na zemljovidu Njemačke
Bauhaus Dessau
Bauhaus Dessau
Lokacija Dessaua u Njemačkoj

Bauhausje bila škola zaarhitekturuiprimijenjenu umjetnostuNjemačkoj(1919. – 1933.), gdje nastaju pokušaji ostvarenja sinteze autonomne umjetnosti i oblikovanja upotrebnih predmeta –dizajn.Riječ”Bauhaus “bi u prijevodu bi mogao značiti kućogradnja ili gradnja doma. Osnovao ju je arhitektWalter Gropius1919.godine uWeimaru,te se preselila uDessaui tamo trajala do1933.god. Za to vrijeme škola je izvršila revoluciju u arhitekturi i estetskim konceptima, kao i praksi. Građevine koje su izgradili ili ukrasili profesori ove škole (Walter Gropius,Hannes Meyer,Laslo Móholy-NágyiVasilij Kandinski) snažno su utjecali na modernuarhitekturu 20. stoljeća.Od1996.god., zgrade Bauhausa u Weimaru (Škola umjetničkih zanata Weimar) i Dessau (Bauhaus Dessau) su upisane naUNESCOvpopis mjesta svjetske baštine u Europi,što je prošireno 2017. godine tako da uključuje građevine kao što su „zgrade s balkonskim prilazom u Dessau” iADGB školuuBernau bei Berlinu.[1]

Povijest

[uredi|uredi kôd]
Bauhaus izložba uPoznanu,siječanj 2012.
Škola umjetničkih zanata u Weimarukoju je 1906. god. dizajniraoHenry van de Velde.
Logo Bauhausa.

Krajem 19. st. uEngleskojse javlja ideja o povezivanju umjetnika i industrijske proizvodnje kako bi se uljepšali industrijski proizvodi, a uništili imitacije i kič. Spajanje "umjetnosti i obrta" pokrenuo je u EngleskojWilliam Morris(Arts and Crafts) već krajem 19. st., ali su njihovi proizvodi bili individualni i bogato dekorirani, dakle nisu bili u skladu s modernim nastojanjima. Pod njegovim utjecajem 1907. uMünchenuje osnovanNjemački savez obrtnih i industrijskih proizvođača(Deutsche Werkbund). Jedna od struja u tom udruženju težila je standardizaciji (ujednačavanju) industrijskih proizvoda najbolje prilagođenih namjeni, te novim materijalima i tehnikama.

Zgrade Bauhausa uDessaukoje je 1919. god. dizajniraoWalter Gropius

Djelatnost Werkbunda unapređuje i razvijaWalter Gropius,te osniva specijaliziranu školu za istodobno bavljenje svim vrstama oblikovanja –Bauhaus,1919.u Weimaru, gdje su tada na vlasti bilisocijal-demokrati,(Weimarska Republika). S vrhunskim umjetnicima i izvrsnim pedagozima (L. Feininger,G. Mucha,Paul Klee,Oskar Schlemmer,Vasilij Kandinski,Laslo Móholy-Nágyitd.) vodio je dva tečaja: - materijali i tehnike obrade (ručne i strojne); – crtanje, projektiranje i teorija oblika. Škola je djelovala u triNjemačkagrada;Weimaru( od1919.do1925.),Dessau( od1925.do1932.) iBerlinu( od1932.do1933.), pod ravnanjem tri različita arhitekta, direktora:Walter Gropius( od1919.do1927.),Hannes Meyer(od1927.do1930.) iLudwig Mies van der Roheod (1930.do1933.), tada su školu zatvorilinacisti.Promjene direktora, rezultirale su i promjenama programa, tehnikama, nastavnicima i političkim oprijedjeljenjima škole. Prilikom preseljenja uDessau,ukinut je keramičarski odjel, za ravnateljsvaMiesaškola je pretvorena u privatnu školu, a pristalicama bivšeg ravnateljaHannesa Meyera,zabranjen je rad u školi. Škola je napustilaWeimar,radi gubitka potpore, koju su uživali za vrijeme vladavinesocijal-demokrata.

ADGB škola trgovačke unijeHannesa Meyera,izgrađena od 1928. do 1930. godine uBernau bei Berlinu

UDessauje prema projektuGropiusa,1926.dovršena zgradaBauhausa.Sama zgrada je prijelomno djelo moderne arhitekture u kojemu oblik slijedi namjenu (form follows function). Hannes Meyerkoji je postao direktor, poslije Gropiusove ostavke1928.,donio jeBauhausudvije najunosnije projektne narudžbe, obadvije postoje i danas, a to su: pet stambenih zgrada u gradu Dessau, i upravna zgradaŠkole njemačke trgovačke unije(ADGB) uBernau bei Berlinu.Meyer je inzistirao na egzaktnosti kalkulacija i prezentacija, prefabriciranim građevinskim elementima za smanjenje troškova gradnje, time je povećao broj narudžba za školu. Tako je škola pod njegovim ravnateljstvom prvi put ostvarila profit1929.Ali Meyer je bio i uzročnik velikih sukoba na školi. Kao radikalnifunkcionalist,on nije imao suviše razumijevanja za estetitizirane programe, i natjerao jeHerberta Bayera,Marcela Breuera,i neke druge nastavnike da podnesu ostavke. Kao deklariranikomunist,podržao je osnivanje studentskekomunističkeorganizacije, i doveo školu u opasnu političku poziciju. Time je, po mišljenju Gropiusa, ugrozio i sam opstanak škole, koji mu zbog toga uručio otkaz1930.

Stolica koju je dizajniraoMarcel Breuerkao student u Bauhausu, tzv.Vasilijeva stolica.Stolica se toliko svidjela prof.Vasiliju Kandinskomda ju je dao napraviti za sve učenike.

Od 1928. do 1930. izgrađen je kompleks poznat kaoADGB škola trgovačke unijeuBernau bei Berlinu,djelo arhitektaHannesa Meyera,koji je drugi po veličini projekt Bauhausa poslije škole u Dessau.

Škola se 1932. seli iz Dessaua uBerlin,alibauhausovcezbog njihova modernizma (ravni krov),internacionalizma,liberalizmai brige za čovjekanacistioptužuju zakomunizami socijalniliberalizam.Po dolaskuHitlerana vlast, pritisak se pojačava, školu optužuju zakozmopolitskimodernizam,utjecajžidova,ine – njemački utjecaji konačno zatvaraju školu u travnju,1933.Mies van der Roheje protjeran izNjemačke,Gropiusseli uAmeriku.Djela profesora i studenataBauhausasnažno su utjecala na industrijsku proizvodnju i na razvoj industrijskog dizajna uEuropiiAmerici.

Mnogi izvanredni umjetnici su poučavali u Bauhausu:

Wilhelm Wagenfeld,Čajnik od metala, 1924.

Djelatnost Bauhausa

[uredi|uredi kôd]

Cilj te škole bio je stvaranje novog udruženja obrtnika-umjetnika pod vodstvom umjetnika-nastavnika u zajedničkom traganju, i s učiteljske i s učeničke strane, za novim tehnikama, novim materijalima i novim oblicima koje će se primjenjivati na arhitekturu, namještaj i uporabne predmete.

UBauhaususu se održavali tečajevi stolarstva, tkalačkog i keramičkog zanata,slikarstva,grafikeifotografije.

Praktičnom su radu bili pridodani teorijski predmeti o percepciji iboji,i to prema programima vrlo naprednim za to vrijeme, s konačnim ciljem da u učenicima oslobode stvaralačku energiju.

Iz mnogostrukih kolektivnih aktivnosti koje je razvijaoBauhaus,u raspoloženju velikog zanosa, od zamisli do ostvarenja, proizlazi moderni industrijski dizajn.

Fotografija i grafika ponovno se otkrivaju uBauhausugdje se eksperimentira s beskonačnim mogućnostima vezanima uz upotrebu fotografskog aparata:kolaž,fotomontaža,dvostruka ekspozicija, uvećanje negativa i ostala tehnička sredstva koja su danas u svakodnevnoj upotrebi.Tipografski rezdobiva moderan izgled, uravnotežen i neukrašen.

Arhitektura, namještaj i razni predmeti dizajniraju se po načelu funkcionalnosti. Estetska vrijednost nekog predmeta mora proizlaziti iz savršenog stapanja oblika i funkcije. Cijela jeBauhausovaprodukcija obilježena najvećom mogućom jednostavnošću.

Prema shvaćanju Bauhausa, predmetima ne treba nadodavanje ukrasa koji bi skrivali ili popravljali ružne i bezoblične dijelove, nego treba te dijelove oblikovati na lijep, umjetnički način i predmet će biti lijep sam po sebi. Pod utjecajem pojedinih pravaca moderne umjetnosti (ekspresionizma,kubizmai osobito nekih granaapstraktne umjetnosti), koji su težili pojednostavljenjem i pronalazili nove oblike, oblikovanje uporabnih predmeta dobiva novo značenje – postizanje funkcionalnosti predmeta kao kreativan čin. Ideje Bauhausa poštuju se i danas unačelima industrijskog dizajna:jedinstvo namjene (funkcije), poštovanja materijala i procesa serijske proizvodnje.

Bauhaus je oblikovanje i kontroliranje plastično-prostorne okoline postavljao kao idealan cilj. Program Bauhausa je bio otkrivanje osnova kreativnosti, zatim humanizacija funkcija predmeta, racionaliziranje novih oblika i na kraju priprema za industrijsko oblikovanje. No društvo nije bilo zrelo da prihvati takve predmete i Bauhaus je ostao samo genijalna škola-priprema za budućiindustrijski dizajn.

Među hrvatskim umjetnicama koje su djelovale pod znatnim utjecajem Bauhausa, svakako valja spomenutiStellu Skopal.

  1. Bauhaus and its Sites in Weimar, Dessau and Bernauna službenim stranicama UNESCO-a(engl.)Pristupljeno 18. srpnja 2017.

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima stranicu o temiBauhaus