Prijeđi na sadržaj

Betsimisaraka

Izvor: Wikipedija
Narodna rukotvorina naroda Betsimisaraka

Betsimisaraka(što namalgaškomznačipuno nedjeljivih[1]odnosno ujedinjeni), drugi po veličini narod naMadagaskarus oko 2 830 000 pripadnika (oko 14.9%[2]stanovništva države), rasprostranjen duž uskog obalnog pojasa na istočnoj obali.

Kao iMerinegovore malgaškim jezikom[3] koji je nasličniji jugoistočnimbarito jezicima.Oni govore dvamadijalektima,sjevernim i južnim. Većina su rasni mješanci izmeđubantucrnacaimalgaško-indonezijskih predaka.Bave sepoljoprivredom,trgovinom,pomorstvomiribarstvom.[1]Pretežno ispovijedajukršćanstvoianimizam.

Kao narod ujedinio ih je početkom18. stoljećaRatsimilaho.[1]On je osnovao Kraljevstvo Betsimisaraka u kojem je ujedinio dotad neprijateljska plemena koja su živjela duž 650 km istočne obale. Njegovo kraljevstvo urušilo se vrlo brzo nakon njegove smrti, već za trećeg nasljednika1791.godine. Većina Betsimisaraka tada je potpala pod vlastKraljevstva Merinakoje je opstalo sve do dolaskafrancuskekolonijalneuprave1896.godine.

Betsimisarake su u povijesti bili poznati kao vještipomorciigusari.Plovili su velikim kanuima koji su mogli primiti 50 i više članova posade, u flotama od nekoliko tisuća ljudi pljačkali su i robiliKomoresjeverozapadno od Madagaskara. Mnogi od tihrobovadovedenih s Komora danas su članovi naroda Betsimisaraka. Betsimisarake su također bili vještiribariikitolovci,koji su služili kao mornari na europskim brodovima od davnina.

Povijest

[uredi|uredi kôd]
Zemljovid rasprostranjenosti malgaških etničkih skupina

Sve do početka 18. stoljeća Betsimisarake su još bili podijeljeni na tri plemena. Pleme Tsikoa (ili Betanimena) živjelo je na jugu, Varimo u sredini i Anteva na sjeverozapadu. Svako od tih plemena bilo je kulturološki i jezično posebno, tako da su povremeno ratovala jedna protiv drugih. Te sukobe poticali su i brojnieuropskitrgovci koji su se namnožili tijekom17.i 18. stoljeća, zazanimani za prodaju oružja u zamjenu za robove. Betsimisarake je ujedinio njihov prvi kralj Ratsimilaho oko1710.godine, inačemulat.Bio je sinengleskogpirata Toma Tewa (ili Thomasa Whitea) i domorodačkeprincezeRahene iz plemena Anteva.

Ratsimilaho je svoj pohod na vlast započeo pobjedom nad tada moćnim kraljem Ramananom iz plemena Tsikoa, koji je navalio na sjevernu obalu kako bi se dočepao unosne trgovine robljem s Europljanima. Nakon pobjede nad Tsikoima Ratsimilaho je uspio ženidbom s kćeri kralja Kaleheka iz plemena Varimo steći saveznika u borbi protiv Tsikoa koji su se nakon smrti svog kralja opirali vlasti Ratsimilaha. Tako je nakon dugih borbi ujedinio istočnu obalu. Međutim, njegovo kraljevstvo počelo se raspadati nakon njegove smrti1750.,kad je vlast preuzela njegova žena Bity. Stanje se pogoršalo kad je vlast preuzeo njegov sin, tada se obnovila stara plemenska nesnošljivost tako da je to olašalo posao Merinama i njihovu kraljuRadami I.koji je zauzeo kraljevstvo1817.godine. Od tad su Betsimisarake živjeli kao podaniciKraljevstva Merinasve dokFrancuzinisu zaposjeli otok 1896.

Geografska rasprostranjenost

[uredi|uredi kôd]

Ozemlje koje naseljavaju Betsimisarake je uski obalni pojas od nekih 640 km, na istočnoj obali Madagaskara od rijekeMananarena jugu sve do ušća rijekeBemarivona sjeveru. Veći gradovi u kojima žive suToamasina,Fenoarivo AtsinananaiMaroantsetra.

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiBetsimisaraka