Prijeđi na sadržaj

Golubovi

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno sColumbidae)
»Golub« preusmjerava ovamo. Za druga značenja, pogledajteGolub (razdvojba).
Golubovi
Gradski golub(Columba livia domestica) u letu
Sistematika
Carstvo:Animalia
Koljeno:Chordata
Razred:Aves
Red:Columbiformes
Porodica:Columbidae
Rasprostranjenost
potporodice
Baze podataka
Golubovi pasmineMeđimurska lastavicana jednoj izložbi malih životinja
Golub pasmineDalmatinska zimovka, zvan još Arkanđeo,potječe iz Starog vijeka kad su u Dalmaciji živjeli Iliri i kasnije stari Rimljani

Golubovi(lat.Columbidae) su porodicapticaiz redagolupčarki(Columbiformes). Rasprostranjeni su širom svijeta, a najveća raznolikost između vrsta postoji na područjuIndonezijeiAustralije.Zbijene su građe, imaju kratak vrat, te kratke i uske noseve.

Jednostavan naziv "golub" se najčešće odnosi nagoluba pećinarajer on vrlo učestalo naseljava urbane sredine.

Golublja gnijezda golubovi najčešće izrađuju od štapića pronađenih u prirodi. Na golubljim jajima za vrijeme inkubacije sjede i mužjak i ženka. Golubovi se hrane sjemenjem, voćem i biljkama. Za razliku od ostalih ptica, proizvode vlastito mlijeko. Golublje mlijeko ima vrlo visoke nutritivne vrijednosti, a roditelji njime hrane svoje mlade.

Hrane se biljnom hranom - vrste umjerenih područja pretežno raznim sjemenjem, a tropske vrste i plodovima. Domaći golubovi potječu odgoluba pećinara,divlje vrste koja još i danas živi popećinamaijamamapod zemljom.Pećinarisu rasprostranjeni pretežno naSredozemlju(žive i uDalmaciji), sjevernojAfriciiIndiji.U Europi osim pećinara žive i druge vrste divljih golubova:golub dupljaš,golub grivnjaš,divlja grlicaigugutka.

Taksonomija

[uredi|uredi kôd]
KLASIFIKACIJA GOLUBA
nadcarstvo (lat.superregnum) eukarioti (Eukarya)
carstvo (lat.regnum) životinje (Animalia)
koljeno (lat.phylum) svitkovci (Chordata)
razred (lat.classis) ptice (Aves)
red (lat.ordo) golupčarke (Columbiforme)
porodica (lat.familia) golubovi (Columbidae)
rod (lat.genus) golub (Columbae)
vrsta (lat.species) -više vrsta-

Vrste golubova možemo podijeliti na dvije skupine:

  1. Divlji golubovi (pećinar, dupljaš, grivnjaš,divlja grlica,gugutka)
  2. Domaći golubovi (domaće golubove možemo podijeliti na još dvije skupine)
  • ukrasni golubovi (njivski golubovi, golubovi u boji, bubnjari, gušani, dalmatinska zimovka, strukturni golubovi, galebići, bradavičasti, kratkokljuni)

Riječ golub zapravo dolazi od latinske riječipipiošto u prijevodu znači mlada ptica. Tijekom vremena se taj naziv mijenjao. Najčešći nazivi za gradske golubove danas je domaći golub. U narodu ga još nazivaju "leteći štakor".

Podjela

[uredi|uredi kôd]

Povijest

[uredi|uredi kôd]

Smatra se da su golubovi pripitomljeni prije više od 3000 godina prije nove ere. Najvjerojatnije su ih pripitomiliEgipćaniiSumerani.Ovi su narodi štovali golubove kao svetu pticu i glasnikebogova.Prilikom iskopavanjafaraonskihgrobnica pronađeni sumuminficiranigolubovi koji su faraonu trebali poslužiti kao glasnici prilikom putovanja u nebo. Izstarog Egiptauzgoj domaćih golubova se širio na ostale civilizacije. Poznato je da su se stariGrciiRimljanipočeli rano baviti uzgojem golubova. U to vrijeme su se polako počele formirati različitepasminegolubova.

U srednjem vijeku samo suplemićismjeli uzgajati rasne, dok suseljacismjeli držati samo obične poludivlje golubove. Raspadom feudalnog sustava i stvaranjem demokracija rasni golubovi postaju dostupni svim zainteresiranim ljudima pa otada počinje stvaranje mnogih novih pasmina. Domaće golubove možemo podijeliti na dvije osnovne skupine - na ukrasne golubove koji se uzgajaju zbog svoje iznimne ljepote, i sportske golubove koji se uzgajaju zbog svojih letačkih osobina. Goluboviletačidijele se na letače,visokoletače,engleski tipler,pismonošeiprevrtače.Ukrasni golubovi se dijele nanjivske goluboveigolubove u boji,golubove bubnjare,golubove gušane,strukturne golubove,golubove galebiće,bradavičaste goluboveikratkokljune ukrasne golubove.

Pisane su čak i knjige (kao umjetničke vrste) o golubovima. Također se i uBiblijispominje golub pismonoša. Prvi put golub odnosno golubica pojavljuje se u Starom zavjetu u priči o Noi i golubici mira. Kasnije, u Novom zavjetu golub se spominje kod Isusovog krštenja, kada je golubica spuštena kaoDuh Sveti.

Slike golubica čest su motiv u kršćanskoj umjetnosti. Upravo ti rani kršćanski zapisi o golubovima kao bezgrješnim stvorenjima trebali bi biti putokaz shvaćanja ove vrste. Vjerski značaj golubova zastupljen je u svim religijama, a posebno u Indiji.

Prije izumatelegrafa,jedini način za komunikaciju bili su upravo golubovi pismonoše. Prva komunikacijska mreža postojala je pet tisuća godina prije Krista u Siriji i Perziji. U doba Rimskog carstva golubovi su bili glasnici koji su raznosili rezultate sa sportskih natjecanja poput Olimpijskih igara.

Izgled i osobine

[uredi|uredi kôd]
Golub pije vodu

Perjeovog redapticaje od jednostavno obojenog pa do tropsko šarenog. Mnoge vrste imaju upadljive šare ili naročito na glavi, vratu ikrilimaperje smetalnimodsjajem. Razlikovanje spolova na temelju boje perja kod ovih ptica nije moguće.

Sve vrste imaju snažno razvijenuvoljkukoja im služi za pohranuhrane,za neke dijeloveprobavnogprocesa i za pripremuvoljkinog mlijeka.Neke vrste još imaju zakržljali ostatakslijepog crijeva,dok je kod većine vrsta potpuno nestalo.

Među vrstama postoje izraženi specijalisti, ali isvežderi.Ali većina vrsta ima veliku potrebu zavodomza piće, ali i za kupanje. Ove ptice živemonogamno.

Gnijezde se pretežno na drveću i u grmlju. No, postoje i vrste koje se gnijezde na tlu ili u dupljama. Većina vrsta može imati nekoliko legla u jednoj godini. Na ležanju na jajima sudjeluju oba roditelja.

Zanimljivosti

[uredi|uredi kôd]

Golubovi se smatraju jednim od najinteligentnijih ptica na planetu. Primjerice, golubovi spadaju među šest vrsta nesisavaca koji sebe mogu prepoznati u ogledalu. Također, može s razumijevanjem razlikovati 26 slova engleske abecede te ih povezati u jednu cjelinu. Znanstveno je dokazano da golub može razlikovati ljude na fotografijama.

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]

Ostali projekti

[uredi|uredi kôd]
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiGolubovi
Wikivrsteimaju podatke o taksonuGolubovi