Prijeđi na sadržaj

Crkveni sud

Izvor: Wikipedija

Crkveni sudjesudbenavlast koju imaCrkva,koja joj je kao najvišoj zajedniciduhovnog redapotrebna. Osim nje, Crkva ima i svoju zakonodavnu i izvršnu vlast.

Svojom sudbenom vlašću štita vlastita i vjernička prava, osigurava neka se proveduzakonskeodredbe sukladno obvezama. Zadaća mu je promicati pravdu i vraćati stvari u red.

Crkva sudi vlastitim i isključivim pravom samo u parnicama koje se tiču stvari koje su duhovne i u svezi s duhovnim i o povrjedama crkvenih zakona. Osim toga, sudi o svemu u svezi s grijehom kad se treba utvrditi krivnju i izreći crkvenu kaznu (kan. 1401). Na crkvenim sudovima predmet o čemu se sudi mogu biti potraživanja ili zaštita prava fizičkih ili pravnih osoba. Također, predmetom može biti utvrđivanje pravnih činjenica te utvrđivanje kažnjivih dijela radi izricanja ili proglašenja kazna (kan. 1400, § 1).

Crkveni sudovi imaju nekoliko stupanja. Niža razina sudijecezanskiili biskupijski sudovi (kan. 1419), a drugostupanjski sud na koga se priziva je metropolitanski sud. Priziv se ulaže s tih prvostupanjskih sudova ili sa suda biskupa sufragana. Ako je prvi stupanj bio metropolitanski sud, priziva se na sudsufraganskebiskupijekojeg jemetropolitodabrao za stalno; sud sufraganske biskupije postaje nakon štoApostolska Stolicaodobri sjedište kojeg je metropolit za stalno odabrao (kan. 1438).

Literatura:[uredi|uredi kôd]