Prijeđi na sadržaj

Duljina

Izvor: Wikipedija
Dubinanaftne bušotinea.
Krugs označenimpromjerom(D) ucijan,polumjerom (R) iu crveno i središte (O) umagenti.
Iznos pomakai pripadajući komadić prijeđenog putapostaju jednaki za dovoljno mali vremenski interval.
Slobodni put je udaljenost koju pojedinačesticau sustavu čestica prevali između dvaju uzastopnih sudara (sraz) s okolnim česticama.
Valna duljinaλje udaljenost nakon koje se oblikvalaponavlja.
Visina.
Razlika između pravog (astronomskog), prividnog (vidljivog) i prirodnogobzora(horizonta).
Žarišna duljinafkodleća.
Dužinadefinirana kao presjek dvaju polupravaca.

Duljina(oznakal) je osnovnafizikalna veličinakojom se opisujeprostornaudaljenost dvijutočaka.Mjerna je jedinicaduljinemetar(m). Mnoge posebne duljine imaju i posebne nazive: debljina, dubina, polumjer, pomak, prijeđeni put, promjer, širina, udaljenost, valna duljina, visina, žarišna daljina.[1]Kod mjerenja dimenzija tijela naziv duljina se koristi samo za jednu dimenziju prostora, dok se za ostale dvije koriste naziviširinaivisina.Širina se obično označava sb,a visina sh,a mjerna jedinica je također metar (m).

Posebne duljine

[uredi|uredi kôd]

Mnoge posebne duljine imaju i posebne nazive.

Dubinajemjeraokomite ili vertikalne udaljenosti ispod vodoravne ili horizontalneravnine.Visinaje sličanpojam,ali iznad vodoravne ravnine. Mjeri se po okomitojosiod početne do željene točke. Dubina ima mnogo značenja. Utehnologiji,postoji dubinarupeu odnosu na vodoravnupovršinu.Ugeologiji,mjeri se dubinajameu odnosu naZemljinu površinu.Dubina mora određuje mjeru okomite udaljenosti od površinemorado morskoga dna. Može se mjeriti i dubina posude ili šupljih elemenata (na primjeršalice,bazena,bačve,bunarai drugo). Naljudskom tijelu,postoji na primjer pojam dubinerane(površinska ili duboka rana).

Polumjer

[uredi|uredi kôd]

Polumjeriliradijus(oznakariliR) je udaljenost središtakružniceilikugleod bilo koje točke na periferiji. Polumjer je polovicapromjera.Polumjer zakrivljenostiravninskekrivuljeje recipročna vrijednost zakrivljenosti krivulje u zadanoj točki.[2]

Promjer

[uredi|uredi kôd]

Promjerilidijametar(oznakadiliD) je duljina tetive i tetiva krivulje ili plohe koja prolazi njezinim središtemsimetrije.Svi su promjeri kružnice i kugline plohe jednaki. Polovica je promjerapolumjer.Promjerielipsemeđu sobom su nejednaki; najveći među njima naziva se velika os elipse, a najmanji mala os.Hiperbolatakođer ima nejednake promjere. Najmanji promjer naziva se realna os; najvećega promjera hiperbola nema (bio bi beskonačno velik).[3]

Prijeđeni put

[uredi|uredi kôd]

Prijeđeni put(oznakas) jefizikalna veličinajednaka duljiniputanjeizmeđu početnoga i konačnoga položajamaterijalne točke,to jestintegralpovremenuiznosaobodne brzinematerijalne točke od početnoga do konačnoga trenutkagibanja:

Mjerna je jedinica prijeđenoga putametar(m).[4]

Slobodni put

[uredi|uredi kôd]

Slobodni putje udaljenost koju pojedinačesticau sustavu čestica (na primjer uplinu) prevali između dvaju uzastopnih sudara (sraz) s okolnim česticama. Srednji slobodni put prosječna je udaljenost između dvaju sudara; u osnovi odgovara omjeru svih putova koje čestice sustava prevale u određenom vremenu i broja sudara u tom istom vremenu.[5]

Valna duljina

[uredi|uredi kôd]

Valna duljinaje udaljenost nakon koje se oblikvalaponavlja. Obično se označavagrčkim slovomlambda(λ). Jedan puni val ujedno predstavlja i jedantitraj,a broj valova koji u sekundi prođu nekim mjestom se nazivafrekvencijomtog vala. Valna duljinaλje obrnuto proporcionalna frekvencijif,a izračunava se dijeljenjembrzinekojom se val rasprostire u prostoru ili sredstvu kojim se širivs frekvencijom tog valaf:

Valna duljinaλiskazuje se umetrima(m),brzinazvučnog valavumetrima u sekundi(m)/(s), afrekvencijafuhercima(Hz).Elektromagnetski valovi(na primjersvjetlost) se opisuju s pomoću valne duljineλ,udaljenosti između dvaju brjegova ili dolova sinusoidalnoga vala; perioda valaT,vremena koje protekne dok se val pomakne za jednu valnu duljinu; valnoga brojak,veličine recipročne valnoj duljini, ifrekvencijeν,veličine recipročneperiodu.[6]

Visinaje mjera vertikalneudaljenosti.Mjeri se po vertikalnojosiod početne do željene točke. U svakodnevnom govoru, visina ima dva značenja. Prvo je koliko je netko ili nešto visoko (na primjer zgrada je visoka 50metara), a drugo je koliko nešto iznad nečega (na primjerzrakoplovleti na visini 10 000 metara iznad zemlje). Visina mjerena iznad razine more, zove senadmorska visina.Kod opisivanjazemljopisnihobjekata, kao što suplanine,natopografskoj karti,varijacije u visini su označeneizohipsama,a vrhovi planina s točkom uz koje je oznaka visine umetrima.Altitudaje visina nekog mjesta iznad zadane razine (razine mora, Zemljine površine).

Daljina

[uredi|uredi kôd]

Daljina,uastronomiji,geodezijiipomorstvu,je razmak između motritelja itijela(objekta) promatranja naZemljinoj površini.Daljina motrenjaje daljina na kojoj se tijelo (ovisno o visini i zakrivljenostiZemlje) može promatrati.Daljina obzorajepolumjerobzoraovisan onadmorskoj visinipromatrača idepresiji.Prije izumaradija,udaljenost do prirodnog obzora ili daljina obzora je ujedno predstavljala maksimalnikomunikacijskidomet. Udaljenost prirodnog obzora naoceanuiznosi približnokm,gdjehpredstavlja visinu očiju promatrača umetrima.

Primjer:

  1. Za promatrača čije su oči na visini 1,70 m, obzor je udaljen 4,7 km;
  2. Za promatrača čije su oči na visini 100 m, obzor je udaljen 36 km.

Ova se dva promatrača međusobno mogu vidjeti s udaljenosti od 40,7 km (4,7 km + 36 km). Naravno, ovaj račun ne uzima u obzir prozirnostatmosfere.

Žarišna duljina

[uredi|uredi kôd]

Žarišna duljinafuopticije udaljenost odžarištaFdo glavne točke optičkog sustava koja se nalazi na osi plohe u kojoj se sijeku paralelne zrake prije loma i konvergentne ili divergentne zrake nakon loma. Za tankulećuu zraku glavna točka optičkog sustava smještena je približno u sredini leće, a za udubljeno ili ispupčeno zrcalo ova se točka nalazi na njegovom tjemenu. Udaljenost do žarišta određuje se u smjeru zraka nakon loma ili refleksije pa je za sabirnu leću i udubljeno zrcalo pozitivna, dok je za rastresnu leću i ispupčeno zrcalo negativna.

Duljina u matematici

[uredi|uredi kôd]

Umatematici,duljina je vrijednost dužine odsječka napravcuili nakrivuljiizražena brojem mjernih jedinica sadržanih u njoj. Duljina luka krivulje je duljina spojnice krajnjih točaka one dužine na koju se može izravnati tajluk.

Dužina

[uredi|uredi kôd]

Dužina,ugeometriji,je diopravcaomeđen dvjematočkamauključujući i njih, odnosno ravnocrtna spojnica dviju točaka.

Duljina dužine je najkraća udaljenost između rubnih točaka dužine;simetrala dužineje pravac koji raspolovljuje dužinu i na nju je okomit.

Usmjerena dužina je dužina kojoj je naznačeno koja je od njezinih rubnih točaka početna, a koja završna (vektor).[7]

Umatematici,visina je treća dimenzija uzdužinuiširinu.U geometriji, visina je mjera vertikalne protežnostigeometrijskoga likaili tijela, udaljenost između vrha geometrijske tvorevine i osnovice ili njezina produžetka.[8]

Širina

[uredi|uredi kôd]

Širinajeveličinakojom se određuje udaljenost između dvijetočkeu prostoru sa strane od duljine. Uobičajeni znak za širinu jeb,a mjerna jedinica jemetar.Kodmjerenjadimenzija tijela naziv širina koristi se za drugu dimenziju, a prva je duljina. Širina i duljina čineravninu.

Udaljenost

[uredi|uredi kôd]

Udaljenost(oznakad) je duljina između dviju točaka na pravcu. U pravokutnomKartezijevu koordinatnom sustavuudaljenost između točaka (x1,y1,z1) i (x2,y2,z2) je:

Udaljenost između dviju paralelnih ravnina jednaka je udaljenosti dviju točaka tihravninakoje leže na istom pravcu okomitom na ravnine. Udaljenost točke od pravca udaljenost je te točke od njene ortogonalne projekcije na taj pravac. Udaljenost točke od ravnine udaljenost je te točke od njene ortogonalne projekcije na tu ravninu. Udaljenost točke od krivulje ili zakrivljene plohe najmanja je udaljenost te točke od pojedinih točaka te krivulje ili plohe.[9]

  1. duljina,[1]"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2015.
  2. polumjer (radijus),[2]"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2015.
  3. promjer (dijametar),[3]"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2015.
  4. prijeđeni put,[4]"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2015.
  5. slobodni put,[5]"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2015.
  6. valovi,[6]"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2015.
  7. dužina,[7]"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2015.
  8. visina,[8]"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2015.
  9. udaljenost,[9]"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2015.

Vidi još

[uredi|uredi kôd]