Prijeđi na sadržaj

Granada

Koordinate:37°10′N3°36′W/ 37.167°N 3.600°W/37.167; -3.600
Izvor: Wikipedija
Ovo je glavno značenje pojmaGranada.Za druga značenja pogledajteGranada (razdvojba).
Granada

Panorama Granade s Alhambre
DržavaŠpanjolska
Autonomna zajednicaAndaluzija
PokrajinaGranada

Vlast Ayuntamiento de Granada
• VrstaGradsko vijeće
• GradonačelnikJosé Torres Hurtado (Partido Popular)

Površina
• Ukupna88 km²
Visina738 m
Koordinate37°10′N3°36′W/ 37.167°N 3.600°W/37.167; -3.600

Stanovništvo(2007.)
• Entitet237.929
(2.703 stanovnika/km²)

Vremenska zonaSrednjeeuropsko vrijeme (UTC+1)
• Ljeto (DST)Srednjeeuropsko ljetno vrijeme (UTC+2)
Poštanski broj18000
Stranicahttp://www.granada.es
Zemljovid

Položaj Granade u Španjolskoj i autonomnoj zajednici Andaluzija

Granadaje grad i središte istoimene provincije ušpanjolskojautonomnoj zajedniciAndaluziji.Smješten je na brežuljcima u podnožjuSierre Nevade,na slivu triju rijeka,Beiro,DarroiGenil,udaljen samo sat vremena vožnje od obaleSredozemnog mora.Grad je po broju stanovnika šireg gradskog područja (472.638 2005. god.) na 13. mjestu u Španjolskoj, ali 3,3% stanovnika, većinom izJužne Amerike,još uvijek nemaju španjolsko državljanstvo.

Granada je poznata poumjetničkimdjelima, poputmaurskepalačeAlhambreiAlmohadijskimulicama u četvrtiAlbaicín,te dragocjenimpovijesnimsvjedočanstvima.

Sveučilište u Granadise smatra prestižnom obrazovnom ustanovom, a noćni život je također na dobrom glasu.

Grad je dobio ime pomogranju(španjolski:granada) koji se također nalazi na gradskom grbu i zastavi.

Povijest

[uredi|uredi kôd]
Granada na mapi putopiscaPiri Resaiz 16. st.
F. Padilla,Predaja Granade 1492.

Zahvaljujući povoljnom obrambenom položaju okruženom planinama, ali i plodnoj zemlji, ovo mjesto je oduvijek privlačilo.Feničanisu oko500. pr. Kr.osnovali jedno od svojih kolonijalnih naselja pod imenomIliberra.Nakon što suIberijski poluotokosvojili Rimljani, gradIlliberisje postao dijlom rimske provincijeHispanija.PadomZapadnog Rimskog Carstva,gradom su najprije zavladaliVandali,da bi nekoliko desetljeća nakon njihove propasti (534.) grad priznavao vlastBizanta,dok nije postao dijelomVizigotskog Kraljevstvapočetkom 7. st.

God. 711., grad su osvojiliMaurikoji je nazivajuIlbīra,a 756. god. administrativnim središtem cijeleAl-Andaluspostaje novo naselje, 10 km od postojećeg, pod imenomMadinat Ilbīra.Grad je pod novim imenom,Qal'at Garnata(arapski:قلعة غرناطة, u značenju "Crveni dvorac" ),[1]usrednjem vijekudoživio gospodarski procvat kao središte proizvodnje i trgovinesvilom,ali i kao kulturno i znanstveno središtearapskogsvijeta na zapadu. Zahvaljujući mirnim suživotom mnogih različitih kultura i vjera, srednjovjekovna Granada je postala primjerom multikulturalnog društva kojemu se teži danas.

Nakon padaKordopskog Kalifata1012. god.,Berberskivođa, Zawi Ziri ibn, čini grad središtem pokrajine i prijestolnicom dinastije Ziri koji vladaju gradom sljedećih 80 godina. PadomAlmoravida,Almohadipostaju vladari Andaluzije, a grad prijestolnicomemirataGranada do 1238. god. kada ih zamjenjujuNasridikoji vladajusultanatomAndaluzija do 1492. god.

Dana2. siječnja1492.god., posljednji nasridski sultan,Muhamed XII. Boabdilpredaje grad kraljuFerdinandu II. Aragonskomi kraljiciIzabeli I. Kastiljskoj,čime završavaRekonkvistai započinje vrijeme katoličkih kraljeva (Reyes Católicos). Jedno poglavlje "Sporazuma o predaji" jamčilo je svimmuslimanimasiguran prolaz u Sjevernu Afriku (današnjiMaroko).

Iste godine je osnovanabiskupija,a 1499. god.nadbiskupToleda,Jiménez de Cisneros, je na gradskom trgu u Granadi javno dao spaliti sve islamsketeološke,filozofske,znanstvene,pa čak ikartografskeknjige. Nakon toga uslijedio je jednodnevnipogromsvog nekršćanskog življa, pogotovoŽidovakoji su stoljećima živjeli u gradu.

Nakon neuspješne bune preostalog muslimanskog stanovništva (španjolski:Moriscos,tj. mali Mauri) protiv španjolske vlasti, od 1569. do 1571. god., svi su nasilno protjerani s Iberijskog poluotoka u Afriku od 1609. do 1611. god. Mnogi su naseliliTunisiAlžir,te nadalje oblikovali kulturu ovih država.

Sveučilište u Granadi je izgrađeno od 1526. do 1531. god. i postalo je glavnim gospodarstvom grada sve do 20. st. Tek nakon padaFrancovediktature, Granada postaje važnim turističkim mjestom.

Danas u Granadi živi oko 15.000 muslimana od kojih su oko 1.000-1.500 španjolski preobraćenici.

Znamenitosti

[uredi|uredi kôd]
Alhambra,GeneralifeiAlbayzinuGranadi
Svjetska baštinaUNESCO
}}
Država
Godina uvrštenja1984.(8. zasjedanje)
prošireno1994.
VrstaKulturno dobro
Mjeriloi, iii, iv
Ugroženost
PoveznicaUNESCO:314

Budući da je neko vrijeme bila glavni gradmuslimanskeŠpanjolske, u njoj se nalaze brojni spomeniciarapskeumjetnosti iz13. stoljeća,među kojima je i UNESCO-ova svjetska baština u Granadi:

Ostale znamenitosti Granade su:

  • Medresau Granadi, prvo nasridsko sveučilište iz 1349. god.
  • GotičkaKraljevska kapela u Granadi(Capilla Real) s početka 16. st. koja je mauzolej kršćanskih vladara Španjolske
  • Renesansnapalača Karla V. u Granadiunutar zidina Alhambre iz 16. st.
  • Katedrala Bezgrašnog Začećapočela se graditi 1528. godine prema projektimaDiega de Siloe.To je tradicionalnapeterobrodnagrađevina sa stubovima koji su gotički po proporciji, ali klasični po detaljima i s gotičkim ukrasima na svodovima. Na istočnom kraju Siloe je dodao visoku rotundu, direktno oponašajući Crkvu Svetog Groba uJeruzalemu.Graditeljima 16. stoljeća oponašanje nije značilo obvezu da kopiraju stil uzora, nego samo njegova bitna obilježja, u ovom slučaju visok kružni oblik i broj stubova koji podupiru kupolu.[2]
  • Palača Castril iz 16. st. u kojoj je danas Arheološki muzej Granade
  • BarokniKartuzijanskisamostan iz 17. st.
  • Opatija Sacromonteiz 17. st.
  • Starojezuitskosveučilište iz 17. st.
  • ParkFederico García Lorca

U Granadi djeluju trinogometnakluba:

KošarkaškiklubCB Granadaigra uLiga ACB.

Na skijalištuSierra Nevada Ski Resort,u blizini Granade, je održanoSvjetsko prvenstvo u alpskom skijanju 1996.godine.

Slavni stanovnici

[uredi|uredi kôd]

Panorama

[uredi|uredi kôd]
Panorama grada s Generalifea
Panorama grada sGeneralifea

Prijateljski gradovi

[uredi|uredi kôd]

Granada je zbratimljena sa sljedećim gradovima:

Najbliža zračna luka jeFederico García Lorca Airport.

Bilješke

[uredi|uredi kôd]
  1. Robert Pocklington,La etimologia toponimo del Granada: Al-Qantara, 9:2,1988., str. 380 -Rimski naziv za crvenu boju"garnet"koristio se za mogranj ("granado"), dokAlhambradolazi od arapske riječi za crveni pigment, a ime grada prema al-Hisn Rummanu bi značio - "Dvorac mogranj".
  2. Velike arhitekture svijeta,Marjan tisak, Split, 2005., str. 163.

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]